Հ. Սասունյան. Թուրքական հակաքայլերը նպաստում են Ցեղասպանության հարյուրամյակի քարոզչությանը
Ամերիկահայերը և ողջ աշխարհի հայությունն անտեղի անհանգստացած էին թուրքական «Հյուրիյեթ» թերթում վերջերս հրապարակված՝ «Ամերիկայի թուրքերը «գլխավոր ծրագիր» են մշակում 2015-ի համար» խորագիրը կրող հոդվածի պատճառով:
Չպետք է զարմանալ, որ թուրքական կառավարությունը և նրա հետ կապված կազմակերպություններն ամբողջ աշխարհում լրջորեն պատրաստվում են հակազդելու Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ Հայաստանի կառավարության և Սփյուռքի կողմից կազմակերպվող ոգեկոչման միջոցառումներին:
«Հյուրիյեթ» թերթի հուլիսի 5-ի համարում Թոլգա Թանիսը հայտնել է, որ Թուրք-ամերիկյան ընկերակցությունների համագումարը (ATAA) սեպտեմբերին Վաշինգտոն կհրավիրի թուրք-ամերիկյան խմբերին՝ Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին «նախաձեռնող և հակազդող քայլեր» պատրաստելու նպատակով:
Հաղորդվում է, որ ATAA-ն ձևավորելու է թուրքական «ակտիվիստների կոմիտեներ», որոնք այցելելու են «օրենսդիրներին յուրաքանչյուր նահանգում, քարոզարշավներ տանելու սոցիալական ցանցերում, կապի մեջ մտնելու ավանդական մամուլի հետ, պատրաստելու առցանց դասընթացներ և կազմակերպելու համացանցային հանդիպումներ ամերիկացիների համար ամբողջ երկրում»: «Հյուրիյեթը» նաև հաղորդել է, որ ATAA-ն կազմակերպելու է «առնվազն 20 մեկօրյա համաժողովներ տեղի համալսարանների համագործակցությամբ և հայտնի թուրքերի մասնակցությամբ, ինչպիսիք են դոկտոր Մեհմեթ Օզը և «Կոկա կոլա» ընկերության գլխավոր տնօրեն Մուհթար Քենտը:
ATAA-ն մտադիր է ձեռնակել հետևյալ «քայլերը, որոնցով կհակազդի».
- Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ հոդվածներին, գրքերին և ֆիլմերին.
- Հայերի կողմից կազմակերպվող քննարկումներին, համաժողովներին և ցուցահանդեսներին.
- Կոնգրեսում «հակաթուրքական օրինագծերին»:
Նախքան հայերը շատ կմտահոգվեն այս ենթադրյալ թուրքական ծրագրերով, պետք է հետևյալ հարցադրումներն անել.
- Արդյոք «Հյուրիյեթի» տեղեկությունը ճշգրի՞տ է ATAA-ի ծրագրերի մասին: Տխրահռչակ թուրքական լրատվամիջոցները միշտ էլ աչքի են ընկել փաստերի խեղաթյուրմամբ և պատմություններ հորինելով: Հետաքրքրական է, որ նման հայտարարություն չկա ATAA-ի կայքէջում:
- Եթե հոդվածն ամբողջությամբ կամ նույնիսկ մասամբ ճիշտ է, արդյոք հաստա՞տ է, որ ATAA-ն իրոք իրականացնելու է իր հայտարարած ծրագրերը, թե՞ սա պարզապես քարոզչական հնարք է կամ դրամահավաքման փորձ:
Որպես առաջին ազդանշան մեր ուշադրությունը գրավեց այն փաստը, որ «Հյուրիյեթի» պատմության առնվազն մի կարևոր հատվածը կեղծիք է... «Ասպարեզ» թերթի անգլերեն բաժնի խմբագիր Արա Խաչատրյանը հայտնել է, որ հանրածանոթ հեռուստահաղորդավարի մամլո խոսնակը հերքել է, որ դոկտ. Օզը որևէ կերպ ընդգրկված է թուրքական ժխտողական ձեռնարկներում: Նմանապես, ես փորձում եմ պարզել, թե արդյոք «Կոկա կոլայի» գլխավոր տնօրեն Մուհթար Քենտի` ցեղասպանության ժխտման մեջ ներգրավված լինելու մասին լուրը համապատասխանո՞ւմ է իրականությանը: Հատկանշական է, որ «Հյուրիյեթը» արդեն փոխել է իր նախնական հաղորդագրությունը, հերքում ավելացնելով, միգուցե դոկտոր Օզի և պարոն Քենթի բողոքներից հետո` իրենց անունները առանց արտոնության և անճիշտ ձևով օգտագործելու համար. «Երկու անձինք, որոնց անունները նշված են վերևի հոդվածում (դոկտ. Օզը և «Կոկա կոլայի» գլխավոր տնօրեն Մուհթար Քենտը), երկու հայտնի գործիչներ են Ամերիկայի թուրքերի երկար ցուցակում, որոնք կհրավիրվեն ելույթ ունենալու համայնքային միջոցառումներում: Նրանք գաղափար չունեն ATAA-ի ծրագրերի մասին կամ դրանցում ընդգրկված չեն»:
Երանի թե դոկտ. Օզը և պարոն Քենթը իրոք ընդգրկված լինեին թուրքական ժխտողական աշխատանքներում, որը պատճառ կհանդիսանար դոկտ. Օզի հեռուստաշոուն և «Կոկա կոլայի» արտադրանքն ամբողջ աշխարհում բոյկոտելու համար: Սա հայերին շատ մեծ հնարավորություն կընձեռեր Հայոց ցեղասպանության հարյուրամյակի քարոզչության համար, որ ոչ մի գնով հնարավոր չէր լինի ձեռք բերել...
Բացի այդ, իմ ջերմ հույսն է, որ «Հյուրիյեթի» հոդվածն ամբողջությամբ ճիշտ է, և ATAA-ն իրականացնելու է իր խոստացած բոլոր միջոցառումները: Որքան հաճախ թուրք ժխտողականները բարձրացնեն Հայոց ցեղասպանության հարցը` փորձելով հակազդել փաստարկված պատմական իրողություններին, այնքան նրանք ակամայից ավելի շատ կնպաստեն Ցեղասպանության հարյուրամյակի քարոզչությանը, և դրանով խայտառակելով իրենց ամբողջ աշխարհում...
Մինչ հայերն ի վիճակի չեն իրենց ձայնը շատ ավելի լսելի դարձնելու միջազգային ասպարեզում, ճակատագրի հեգնանքով, Վաշինգտոնում Թուրքիայի կողմից վարձված հասարակայնության հետ կապերի ազդեցիկ ընկերություններն ավելի շատ օգուտ կտան հայությանը... Նույնքան օգտակար են թուրք առաջնորդների հայտարարությունները, այդ թվում՝ վարչապետ Էրդողանի կողմից 2014 թվականի ապրիլի 23-ին արվածը՝ չնայած ժխտողական բովանդակությանը: Որպես անկանխատեսելի հետևանք` Ցեղասպանության հարյուրամյակի դեմ ուղղված ATAA-ի ջանքերը խթան են հանդիսանալու միջազգային լրատվամիջոցների համար, որպեսզի նրանք ավելի մեծ ուշադրություն դարձնեն հայ ժողովրդի հանդեպ շարունակվող անարդարության վրա՝ ավելի լայնորեն լուսաբանելով հայկական նախատեսված ոգեկոչման միջոցառումները:
Չնայած թուրքական հակառազմավարությունը պետք է մանրամասն ուսումնասիրել, սակայն հայերը պետք է ավելի լուրջ ուշադրություն դարձնեն, թե արդյոք իրենք պատշաճորեն նախապատրաստվո՞ւմ են նշելու Ցեղասպանության հարյուրամյակը համաշխարհային ասպարեզում, նկատի առնելով Հայոց ցեղասպանության 1.5 միլիոն նահատակների վիթխարի կորուստը: Լինելով չափազանց համակված թուրք ժխտողականների չարամիտ գործողություններով, հայերի ուշադրությունը չպետք է շեղվի զոհերի սուրբ հիշատակին հարգանքի տուրք մատուցելու իրենց պարտականությունից և արդարության պահանջից ...

Analysis 09:42 16/07/2014
Armenians in the US and around the world were needlessly alarmed by a recent article in the Turkish Hurriyet newspaper, titled: “Turkish Americans prepare ‘master plan’ for 2015.”
No one should be surprised that the Turkish government and affiliated organizations worldwide have been earnestly planning to counter commemorative activities being organized by the Armenian government and the Diaspora for the Centennial of the Armenian Genocide on April 24, 2015.
Tolga Tanis reported in Hurriyet’s July 5 issue that the Assembly of Turkish American Associations (ATAA) will invite Turkish-American groups to Washington in September to plan “proactive and active responses” to Armenian Centennial events.
ATAA reportedly will form Turkish “activist committees” to visit “lawmakers in each state, conduct social media campaigns, keep in touch with traditional media outlets, prepare online courses, and organize countrywide networking meetings for Americans.” Hurriyet also reported that ATAA will organize “at least 20 day-long conferences in partnership with local universities and with the participation of famous Turkish-Americans like Dr. Mehmet Oz and Coca Cola CEO Muhtar Kent.”
As part of its “reactive responses,” ATAA allegedly plans to counter:
-- Articles, books and films on the Armenian Genocide;
-- Panels, conferences and exhibitions organized by Armenians;
-- “Anti-Turkish bills” in Congress.
Before Armenians get too excited about these purported Turkish schemes, the following questions must be asked:
-- Is Hurriyet accurately reporting ATAA’s plans? The Turkish media is notorious for distorting facts and making up stories. Interestingly, no such announcement is found on ATAA’s website;
-- If Hurriyet’s article is fully or even partly true, is it certain that ATAA will actually carry out any of its announced plans or is this simply a propaganda ploy or fundraising effort?
As a starter, it has come to our attention that at least one critical part of Hurriyet’s story is a falsehood! Ara Khachatourian, English Editor of Asbarez newspaper, reported that a spokesman for the prominent TV personality has denied that Dr. Oz is involved in any way in Turkish denialist activities. Likewise, I am trying to confirm if the alleged report about Coca Cola CEO Muhtar Kent’s involvement in genocide denial is accurate. It is noteworthy that Hurriyet has already amended its initial report, adding a disclaimer, possibly after complaints from Dr. Oz and Mr. Kent about the unauthorized and inaccurate use of their names: “The two individuals whose names are mentioned in the article above (Dr. Mehmet Oz and Coca-Cola CEO Muhtar Kent) are two prominent figures on a long list of accomplished Turkish Americans who will be invited to speak at community events. They have no knowledge of or involvement in ATAA’s plans.”
I wish Dr. Oz and Mr. Kent were actually involved in Turkish denialist efforts, which would have triggered a worldwide boycott of Dr. Oz’s TV show and Coca Cola products. This would have provided Armenians a golden opportunity for publicity on the Armenian Genocide Centennial that no amount of money could buy!
Moreover, my fervent hope is that Hurriyet’s article would turn out to be totally accurate and that ATAA would carry out fully all of the promised activities. The more often Turkish denialists raise the Armenian Genocide issue trying to counteract the established historical facts, the more they would be inadvertently publicizing the Genocide Centennial, and thereby disgrace themselves in the eyes of the world!
While Armenians are unable to make their voices heard loudly in the international arena, in an ironic twist, Turkey’s influential public relations firms in Washington would be of tremendous assistance! Equally helpful are the public pronouncements of Turkish leaders, such as the one by Prime Minister Erdogan on April 23, 2014, despite their denialist content. As an unintended consequence, ATAA’s anti-Centennial efforts would prompt the international media to pay ever greater attention to the continuing injustice suffered by Armenians, by providing more coverage to the planned Armenian commemorations.
Although Turkish counter-strategies should receive adequate scrutiny, Armenians should pay more critical attention as to whether they are preparing themselves appropriately to observe the Centennial in the global arena, given the immense loss of the 1.5 million martyrs of the Armenian Genocide. By being overly obsessed with the sinister actions of Turkish denialists, Armenians may not be focusing sufficiently on their own obligation to honor the sacred memory of the victims and demand justice!