Հասարակություն 12:38 21/07/2014
Թբիլիսիի հայկական եկեղեցու նկատմամբ կատարված հարձակման վերաբերյալ ջավախահայության անունից Վահագն Չախալյանը հայտարարություն է տարածել, որում նշվում է հետևյալը.
«Ջավախահայության անունից դատապարտում ենք 2014 թվականի հուլիսի 19-ին Թբիլիսիի Սուրբ Էջմիածին Հայ Առաքելական եկեղեցու վրա իրականացված հարձակումը:
Օրը ցերեկով, մի քանի տասնյակ քաղաքացիների կողմից իրականացված նման ոտնձգությունը հայոց սրբավայրի նկատմամբ ոչ միայն անընդունելի եւ դատապարտելի է, այլ նաեւ օրենքով պատժելի:
Արդ, Վրաստանում ազգային և կրոնական բաղադրիչ պարունակող ցանկացած պառակտում կանխելու նպատակով կոչ ենք ուղղում Վրաստանի իրավապահ եւ քաղաքական մարմիններին՝ անհապաղ բացահայտել, հրապարակել կրոնական և ազգային հողի վրա իրականացված հանցագործության կազմակերպողների եւ մասնակիցների ինքնությունը և օրենքի ամենայն խստությամբ նրանց ենթարկել պատասխանատվության:
Այս առիթով վերահաստատում ենք մեր քաղաքական կամքը՝ հնարավոր բոլոր դեպքերում և զարգացումներում, հետևողականորեն շարունակելու պայքարը ջավախահայության և Վրաստանի ամբողջ հայության արդար իրավունքների և անվտանգության պաշտպանության համար»:

Общество 14:36 21/07/2014
Джавахкский активист Ваагн Чахалян от имени армян грузинского региона Джавахк (Самцхе-Джавахетия) распространил заявление в связи с совершенным 19 июля нападением на армянскую церковь Сурб Эчмиадзин в Тбилиси. В заявлении, в частности, отмечается:
«От имени армян Джавахка осуждаем совершенное 19 июля 2014 года нападение на армянскую церковь Сурб Эчмиадзин в Тбилиси.
Совершенное средь бела дня со стороны нескольких десятков граждан подобное посягательство на армянскую святыню является не только неприемлемым и достойным осуждения, но и наказуемым по закону.
Для предотвращения в Грузии любого раскола по национальному и религиозному признаку призываем правоохранительные и политические структуры Грузии безотлагательно выявить и обнародовать имена организаторов и исполнителей данного преступления, совершенного на этнической и религиозной почве, и привлечь их к ответственности по всей строгости закона.
В этой связи подтверждаем нашу политическую волю последовательно продолжать борьбу за защиту прав и безопасности армян Джавахка и всей Грузии».