Տարածաշրջան 15:35 28/07/2014
Իրանը Ադրբեջանի հետ ունեցած տարաձայնության պատճառով չի կարողանում շահագործել Կասպից ծովում առկա նավթահանքերը
«Իրանը Կասպից ծովում շուրջ 500 միլիոն բարել նավթի պաշար ունի»,-այսպես նշված է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը, հղում անելով ամերիկյան տեղեկատվական աղբյուրներին, նշում է, որ Իրանը շուրջ 500 միլիոն բարել նավթի պաշարներ ունի նաև Կասպից ծովում, սակայն այդ նավթահանքերի պատկանելիության շուրջ Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի հետ ունեցած տարածքային խնդիրներ պատճառով դրանց շահագործման գործընթացը կասեցվել է:
Տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ մինչև ս.թ. հունվար ամիսն Իրանը շուրջ 157 միլիարդ բարել նավթ է ամբարել, որը կազմում է նավթի համաշխարհային պաշարների՝ 10, իսկ Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության պաշարների (ՕՊԵԿ)` շուրջ 13 տոկոսը: Իրանի նավթի պաշարների 70 տոկոսը գտնվում է ափաներձ տարածքներում, իսկ 30-ը՝ ցամաքային:
Նշենք, որ 1921թ. Իրանի և ԽՍՀՄ-ի միջև ստորագրված պայմանագրերի համաձայն ՝ Խորհրդային կառավարությունը անվարձահատույց ձևով Իրանին փոխանցեց Կասպից ծովում գտնվող Աշուրադե և այլ կղզիները, ինչպես նաև ճանաչեց Կասպից ծովում սեփական դրոշով նավատորմ պահելու և ազատ նավարկելու Իրանի իրավունքը: Վերջին տարիներին իրավական կարգավիճակի հարցում Ռուսաստանը Ղազախստանի և Ադրբեջանի հետ կարծես թե համաձայնության եկավ, սակայն Իրանը, Ադրբեջանը և Թուրքմենստանը դեռևս որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Իրանը գտնում է, որ ծովը պետք է բաժանվի հինգ հավասար մասի, և բացառում է որևէ այլ տարբերակի քննարկում:
Նախորդ տարի Իրանը հայտարարեց, որ Կասպից ծովում գազի և նավթի նոր հանքավայրեր է հայտնաբերել, որի նավթն աշխարհի ամենաբարձրորակ նավթամթերքից է, իսկ գազի հանքավայրից Թեհրանը նախատեսում է ավելի քան 50 հազար միլիարդ խորանարդ ֆուտ գազ արդյունահանել:
Բացի իրավական հարցից, Թեհրանն ու Բաքուն լուրջ տարաձայնություն ունեն Կասպից ծովում գտնվող նավթային հանքերի պատկանելիության առնչությամբ: Բանն այն է, որ Ադրբեջանը, շահարկելով ծովի իրավական կարգավիճակի դեռևս լուծված չլինելու հանգամանքը, պնդում է, թե Իրանի կողմից հայտնաբերված և շահագործման փուլում գտնվող «Սարդար Ջանգյալ» նավթահանքը ոչ թե պատկանում է Իրանին, այլ այն գտնվում է Ադրբեջանին և Թուրքմենստանին հարող ընդհանուր ջրերի տիրույթում:
Ի պատասխան Բաքվի հավակնությունների՝ Կասպից ծովում իր դիրքերն ամրապնդելու նպատակով Իրանը 2013թ. մարտին Կասպից ծովի ջրեր իջեցրեց տեղական արտադրության «Ջոմարան 2» ռազմանավը:

Регион 17:04 28/07/2014
Разногласия с Азербайджаном не дают Ирану возможности эксплуатировать нефтяные месторождения в Каспийском море
Запасы нефти Ирана в Каспийском море оцениваются в 500 млн. баррелей. Об этом говорится в статье, опубликованной на сайте иранского агентства «ИСНА».
Автор статьи, ссылаясь на американские источники информации, указывает, что запасы нефти Ирана в Каспийском море оцениваются в 500 млн. баррелей, однако из-за споров с Азербайджаном и Туркменистаном вокруг принадлежности данных нефтяных месторождений, процесс их разработки приостановлен.
Отмечается также, что до января 2014 года нефтяные резервы Ирана достигли порядка 157 млрд. баррелей, что составляет 10% мировых запасов нефти и порядка 13% – запасов Организации стран-экспортеров нефти (ОПЕК). При этом 70% нефтяных ресурсов Ирана находится в прибрежных зонах, а 30% – на суше.
Отметим, что в соответствии с подписанным в 1921 году договором между Ираном и СССР, советское правительство безвозмездно передало Ирану остров Ашур Ада и другие острова в Каспийском море, а также признало право Ирана иметь свой флот на Каспийском море и на свободное плавание по Каспийскому морю под своим флагом. В последние годы складывается впечатление, что в вопросе правового статуса Россия достигла согласия с Казахстаном и Азербайджаном, однако Иран, Азербайджан и Туркменистан пока еще имеют определенные разногласия. Иран считает, что море должно быть разделено на пять равных частей, и исключает обсуждение какого-либо иного варианта.
В минувшем году Иран заявил об обнаружении новых месторождений газа и нефти в Каспийском море. Как указывалось, нефть в новом месторождении относится к числу самых высококачественных нефтепродуктов, а из нового месторождения газа в Каспийском море предусмотрено добывать более 50 млрд. куб. футов газа.
Помимо правового вопроса, у Тегерана и Баку есть серьезные разногласия касательно принадлежности нефтяных месторождений в Каспийском море. Дело в том, что Азербайджан, спекулируя тем обстоятельством, что правовой статус Каспийского моря пока не определен, утверждает, что обнаруженное и эксплуатируемое Ираном нефтегазовое месторождение «Сардар Джангял» не имеет никакого отношения к ИРИ, а находится в водах между Азербайджаном и Туркменистаном.
В ответ на претензии Баку Иран с целью укрепления своих позиций спустил в воды Каспийского моря новый эсминец отечественного производства «Джомаран-2».