Տարածաշրջան 15:35 28/07/2014
Իրանը Ադրբեջանի հետ ունեցած տարաձայնության պատճառով չի կարողանում շահագործել Կասպից ծովում առկա նավթահանքերը
«Իրանը Կասպից ծովում շուրջ 500 միլիոն բարել նավթի պաշար ունի»,-այսպես նշված է իրանական «ԻՍՆԱ» լրատվական գործակալության կայքում թողարկված հոդվածում:
Հոդվածի հեղինակը, հղում անելով ամերիկյան տեղեկատվական աղբյուրներին, նշում է, որ Իրանը շուրջ 500 միլիոն բարել նավթի պաշարներ ունի նաև Կասպից ծովում, սակայն այդ նավթահանքերի պատկանելիության շուրջ Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի հետ ունեցած տարածքային խնդիրներ պատճառով դրանց շահագործման գործընթացը կասեցվել է:
Տեղեկատվության մեջ ասվում է, որ մինչև ս.թ. հունվար ամիսն Իրանը շուրջ 157 միլիարդ բարել նավթ է ամբարել, որը կազմում է նավթի համաշխարհային պաշարների՝ 10, իսկ Նավթ արտահանող երկրների կազմակերպության պաշարների (ՕՊԵԿ)` շուրջ 13 տոկոսը: Իրանի նավթի պաշարների 70 տոկոսը գտնվում է ափաներձ տարածքներում, իսկ 30-ը՝ ցամաքային:
Նշենք, որ 1921թ. Իրանի և ԽՍՀՄ-ի միջև ստորագրված պայմանագրերի համաձայն ՝ Խորհրդային կառավարությունը անվարձահատույց ձևով Իրանին փոխանցեց Կասպից ծովում գտնվող Աշուրադե և այլ կղզիները, ինչպես նաև ճանաչեց Կասպից ծովում սեփական դրոշով նավատորմ պահելու և ազատ նավարկելու Իրանի իրավունքը: Վերջին տարիներին իրավական կարգավիճակի հարցում Ռուսաստանը Ղազախստանի և Ադրբեջանի հետ կարծես թե համաձայնության եկավ, սակայն Իրանը, Ադրբեջանը և Թուրքմենստանը դեռևս որոշակի տարաձայնություններ ունեն: Իրանը գտնում է, որ ծովը պետք է բաժանվի հինգ հավասար մասի, և բացառում է որևէ այլ տարբերակի քննարկում:
Նախորդ տարի Իրանը հայտարարեց, որ Կասպից ծովում գազի և նավթի նոր հանքավայրեր է հայտնաբերել, որի նավթն աշխարհի ամենաբարձրորակ նավթամթերքից է, իսկ գազի հանքավայրից Թեհրանը նախատեսում է ավելի քան 50 հազար միլիարդ խորանարդ ֆուտ գազ արդյունահանել:
Բացի իրավական հարցից, Թեհրանն ու Բաքուն լուրջ տարաձայնություն ունեն Կասպից ծովում գտնվող նավթային հանքերի պատկանելիության առնչությամբ: Բանն այն է, որ Ադրբեջանը, շահարկելով ծովի իրավական կարգավիճակի դեռևս լուծված չլինելու հանգամանքը, պնդում է, թե Իրանի կողմից հայտնաբերված և շահագործման փուլում գտնվող «Սարդար Ջանգյալ» նավթահանքը ոչ թե պատկանում է Իրանին, այլ այն գտնվում է Ադրբեջանին և Թուրքմենստանին հարող ընդհանուր ջրերի տիրույթում:
Ի պատասխան Բաքվի հավակնությունների՝ Կասպից ծովում իր դիրքերն ամրապնդելու նպատակով Իրանը 2013թ. մարտին Կասպից ծովի ջրեր իջեցրեց տեղական արտադրության «Ջոմարան 2» ռազմանավը:

Comments 15:48 28/07/2014
Iran is unable to use oilfields that are in Caspian Sea because of contradictions that it has with Azerbaijan
“Iran has around 500 million barrels of oil in Caspian Sea,” notes the Iranian ISNA news agency.
Author of the article refers to US local sources and notes that Iran has around 500 million barrels of oil also in Caspian Sea, but they have suspended the exploitation of those oilfields because of the territorial issues that have risen around Azerbaijan and Turkmenistan.
According to the information on January of this year Iran has gathered 157 bln. oil which makes 10% of world oil supplies. 70% of the oil supplies of the Iranian oil are located at close to shore territories. While 30% is land-based.
In 1921 agreement was signed between Iran and Soviet Union according to which Soviet Union passed to Iran Ashurade and other islands in Caspian Sea to Iran as well as acknowledged the right of Iran to sail freely in Iran. Lately Russia came to a common decision with Kazakhstan and Azerbaijan on the legal status, while Iran, Azerbaijan and Turkmenistan still have some disagreements. Iran believes that the sea should be divided into 5 equal parts, and it simply excludes discussion of any other version.
Last year Iran stated that it had found new oilfields in Caspian Sea and that the oil there is the best.
Besides the legal issues Tehran and Baku have other serious disagreements in connection with the oilfields. The thing is that Azerbaijan stresses the fact that the legal status of the Sea is not yet solved and insists that the oilfield Sardar Jangyal is located on the territory close to Azerbaijan and Turkmenistan and it does not belong to Iran.
In response to Baku’s actions Iran putted into use its warship “Jomaran 2” in the Caspian Sea.
15:52
Global humanitarian leaders stand in solidarity with Ruben Vardanyan
Global humanitarian leaders have expressed support for Ruben Vardanyan, a prominent Armenian businessman and philanthropist who was abducted and...
Armenian Health Minister Anahit Avanesyan has confirmed that some of the Artsakh Armenians, who had to flee their homes following last...
Azeri forces capture former Artsakh army commander
Azerbaijani security guards captured Lieutenant-General Levon Mnatsakanyan, a former commander of Artsakh’s armed forces, late on Friday...
March in support of Ruben Vardanyan to be held in Yerevan
A march will be held in Yerevan on Saturday in a show of support for Ruben Vardanyan, a prominent Armenian businessman and...
Ex-minister: We all betrayed 120,000 Artsakh Armenians
Former Armenian Finance Minister Vardan Aramyan claims Armenia “has betrayed” 120,000 Artsakh people. "We all betrayed...
Artsakh servicemen can join Armenia's military, official says
The situation along the Armenia-Azerbaijan border is relatively stable, Armenia’s Deputy Defense Minister Arman Sargsyan said on Friday....
The lawyers of former Armenian President Robert Kocharyan’s son, Levon Kocharyan, have challenged his arrest in the appellate court....
Those killed in last week’s Azerbaijani military aggression against Artsakh (Nagorno-Karabakh) are being laid to rest at Yerevan’s...
The death toll from an explosion at a fuel depot in Artsakh (Nagorno-Karabakh) has jumped to 170 people, local authorities announced on Friday....
Aznavour Foundation says everything must be done for Ruben Vardanyan's release
The Aznavour Foundation has expressed support for prominent Armenian businessman and philanthropist Ruben Vardanyan, saying every effort...