Տնտեսություն 12:50 30/07/2014
Համակարգված ձևով ներկայացված չէ, թե որոնք են հիմնական խոչընդոտները, որոնց պատճառով տարեցտարի մեր երկրում պակասում են ներդրումները: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Հայաստանի Գործատուների միության նախագահ Գագիկ Մակարյանը՝ կարծիք հայտնելով, որ ներդրումների մասին ՀՀ-ն վատ է ներկայացնում իր ուժեղ կողմերը:
«Կան առավելություններ, որոնք մենք որպես պետության կարող ենք ավելի պրոֆեսիոնալ ներկայացնել: Ներդրումների մասին պետք է ներկայացնել գործընթացների որոշակի փաթեթ, որոնք պետք է իրականացնեն պետական համապատասխան մարմինները, այսինքն կառավարությունը, համապատասխան նախարարները, նաև մեզ նման կազմակերպությունները, որպեսզի այդ շղթայական ձևը պահպանվի և հորդորման մեխանիզմը հասնի մինչև վերջ»,-ասաց Մակարյանը:
Ըստ նրա՝ Հայաստանը չնայած խոչընդոտներին և խնդիրներին՝ ունի մի քանի գործոններ. «Առաջինը, որ կարող ենք աշխատուժի վրա հույս դնել: Նաև այն, որ եկամտահարկը համեմատած եվրոպական երկրների բավականին ցածր է: Իսկ երրորդ գործոնը՝ փոքր բիզնեսին տրված որոշակի արտոնություններն են»:
Մակարյանը նաև շեշտեց, որ փոքր բիզնեսի պայմանները կարող են դառնալ լավ կամուրջ մեծ բիզնեսի ներդրումների համար:
Գործատուների Միության նախագահն ավելացրեց, որ անցած տարի հիմնական ներդրումները եղել են հեռահաղորդակցության ոլորտում, այնուհետև անշարժ գույքի գնումների, ալկոհոլային խմիչքների և հանքարդյունաբերության ոլորտներում:
«Միթեփ» ընկերության հիմնադիր տնօրեն Միսակ Թեբելեկյանը, խոսելով ներդրումային խոչընդոտների մասին, ասաց, որ գործարար տեսակետից Հայաստանը դժվար երկիր է, բայց կոչ արեց գոնե հայրենասիրությունից ելնելով՝ ներդրումներ կատարել այստեղ:

Преимущества Армении для привлечения инвестиций представлены недостаточно профессионально
В деле привлечения инвестиций некоторые преимущества Армении не представляются на должном уровне: нужен более профессиональный подход. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза работодателей Армении Гагик Макарян.
По его словам, препятствующие инвестициям факторы должны быть представлены в систематизированном виде. Более того, сказал эксперт, «нужно представить также пакет специальных процессов касательно инвестиций, которые должны реализовать соответствующие госорганы и организации с целью сохранения цепной формы и доведения до финишной черты коммуникационного механизма».
Специалист отметил, что в Армении, несмотря на некоторые препятствия и проблемы, есть ряд важных для инвестиций факторов: можно рассчитывать на рабочую силу; подоходный налог, по сравнению с европейскими странами, довольно низкий; имеются определенные льготы для малого бизнеса.
Г. Макарян также подчеркнул, что условия для малого бизнеса могут послужить мостом для инвестиций представителей крупного бизнеса.
Он также сообщил, что в прошлом году основные инвестиции в республике пришлись на долю коммуникационной сферы, купли недвижимости, а также на долю алкогольных напитков и отрасли горнодобывающей промышленности.
Учредитель и директор компании «Митеп» Мисак Тебелекян в свою очередь призвал бизнесменов делать инвестиции в Армении в том числе из патриотических чувств.