Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի թեկնածու. Թուրքիան պետք է հաշտվի իր պատմության հետ
ԱՄՆ Սենատի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովը Ռոբերտ Մենենդեսի ղեկավարությամբ, հաստատել է Ջոն Ռ.Բասսի թեկնածությունը Թուրքիայում ԱՄՆ դեսպանի պաշտոնում: Այս մասին հաղորդում է Ամերիկայի հայկական ասամբլեայի պաշտոնական կայքը:
Աղբյուրի փոխանցմամբ, չնայած այն բանին, որ թեկնածության հաստատման լսումների ժամանակ այդպես էլ չեն հնչել հարցեր Հայոց ցեղասպանության փաստի թուրքական կառավարության 99 տարվա մերժողական քաղաքականության վերաբերյալ, այնուամենայնիվ որոշ լրատվամիջոցներ հայտնել են, որ Բասսը մերժում է Հայոց ցեղասպանությունը: Իսկ նա իր ելույթում նշել է. «Պետք է անել ավելին: Մենք կոչ ենք անում երկու կողմերին շարունակել ամբողջովին և անկեղծորեն բացահայտել 1915թ-ի ողբերգական իրադարձությունների վերաբերյալ փաստեր»:
Լսումների ժամանակ Բասսին հարցեր են ուղղել սենատորներ Բարբարա Քոքսերը, Էդ Մարկին, ինչպես նաև հանձնաժողովի նախագահ Ռոբերտ Մենենդեսը:
Մենենդեսը հարց է ուղղել` «արդյոք Բասսը պատրաստ է մասնակցել 2015թ.-ի ապրիլի 24-ին Ցեղասպանության 100 ամյակին նվիրված միջոցառումներին, և ընդհանրապես ինչպես է նա բնորոշում 1915-23թթ. իրադարձությունները, որի հետևանքով 2 միլիոն մարդ տեղահանվեցին և 1.5 միլիոնը կոտորվեցին»:
«ԱՄՆ կառավարությունը դա ընդունում է որպես պատմական փաստ և սգում է 1.5 միլիոն հայերի սպանության փաստի առթիվ»,-ասել է նա ապա հավելել,-«Եթե հաստատվի, ապա ես կանեմ այնպես, որ այդ միջոցառումներին մասնակցությունը լինի գերակա, մասնավորապես 20-րդ դարի ամենադաժան գազանության 100 ամյակի ֆոնին»:
Սենատոր Բոքսերը Բասսի թեկնածությունը դրել է կասկածի տակ հայ-թուրքական հարաբերությունների ակտիվացման տեսանկյունից. «Ինչպես է հնարավոր Հայոց ցեղասպանության ճանաչման վերաբերյալ թուրքական կառավարության մերժողական տրամադրվածության պայմաններում կարգավորել հարաբերությունները Հայաստանի և Թուրքիայի միջև»:
«Ամբողջական հաշտության հասնելու համար Թուրքիան պետք է հաշտվի իրև պատմության հետ»,- ուղղակիորեն նշել է Բասսը:
Սենատոր Բոքսերի հաջորդ հարցին, որը վերաբերում է Հայաստանի վերջին 20 տարիների անուղղակի շրջափակմանը, Բասսը պատասխանել է. «Հայաստանի տարածաշրջանային ինտեգրման տեսանկյունից, Թուրքիայի հետ սահմանների բացումը հանդիսանում է ԱՄՆ-ի գերակա խնդիրներից մեկը»:
Սենատոր Մարկիի հարցը վերաբերում էր Օսմանյան կայսրության ժամանակաշրջանում ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաուի ծառայության հետ զուգահեռներին:
«Դուք կիսում եք Օսմանյան կայսրությունում ամերիկյան դեսպանների տեսակետները, մասնավորապես 1913-16թթ. ԱՄՆ դեսպան Մորգենթաուի տեսակետը հայ ժողովրդին վերացնելու փորձի վերաբերյալ»,- հարցրել է Մարկին:
«Ես տեղյակ եմ պատմական այդ իրադարձությունների մասին, որոնք տեղի են ունեցել Օսմանյան կայսրությունան վերջին ժամանակներում, ինչպես նաև ծանոթ եմ այդ ժամանակահատվածի ԱՄՆ քաղաքականությանը, իսկ Մորգենթաուի և մյուս ամերիկացի դիվանագետների հաշվետվությունները կարևոր պատմական փաստաթղթեր են տարբեր տեսանկյունից, իսկ այդ ողբերգության առանձին դրվագներ պարզապես սարսափելի են»,- նշել է Բասսը:

Комментарии 15:55 02/08/2014
Посол США в Турции: Для достижения полного примирения с Арменией Анкара должна смириться со своим прошлым
Комитет по внешним отношениям Сената США во главе с сенатором Робертом Менендесом утвердил кандидатуру Джона Басса на посту американского посла в Турции. Об этом сообщает официальный сайт Армянской Ассамблеи Америки.
Согласно информации, несмотря на то, что в ходе слушаний по утверждению кандидатуры дипломата так и не были озвучены вопросы касательно осуществляемой правительством Турции на протяжении 99 лет политики отрицания Геноцида армян в Османской империи 1915г., тем не менее, по сведениям некоторых СМИ, Басс отрицает факт геноцида. В своей речи он отметил: «Нужно сделать большее. Мы призываем обе стороны продолжить раскрывать факты относительно трагических событий 1915 года».
В ходе слушаний к Бассу с вопросами обратились сенаторы Барбара Боксер, Эдвард Марки, а также глава Комитета Роберт Менендес.
Отвечая на вопрос сенатора Менендеса о том, готов ли кандидат на пост посла США в Турции принять участие в мероприятиях, приуроченных к 100-й годовщине Геноцида армян в Османской империи, и как он квалифицирует события 1915-23 гг., в результате которых были убиты 1,5 млн. человек, а 2 млн. депортированы, Джон Басс сказал: «Правительство США признает это как исторический факт и скорбит в связи с фактом убийства 1,5 млн. армян».
«В случае утверждения я сделаю так, чтобы участие в этих мероприятиях было приоритетным, в частности на фоне 100-й годовщины самого жестокого зверства 20-го века», – добавил он.
Между тем, сенатор Боксер поставил под сомнение кандидатуру Басса в контексте активизации армяно-турецких отношений. «Как можно достичь нормализации армяно-турецких отношений в условиях отрицания правительством Турции Геноцида армян?» – обратился он с вопросом к кандидату.
«Для достижения полного примирения с Арменией Турция должна смириться со своим прошлым», – заявил в ответ Басс.
В ответ на вопрос сенатора Боксер, касающийся блокады Армении на протяжении последних двадцати лет, Басс отметил: «С точки зрения региональной интеграции Армении открытие армяно-турецкой границы является одним из приоритетных задач США».
Сенатор Марки в свою очередь обратился со следующим вопросом: «Разделяете ли вы мнения американских послов в Османской империи, в частности мнение Генри Моргентау (посла США в Турции с 1913 по 1916гг.) относительно попытки уничтожения армянского народа?».
«Я осведомлен об этих исторических событиях, произошедших в последний период существования Османской империи, а также знаком с политикой США в этот период, а отчеты Моргентау и других американских дипломатов являются важными с разных точек зрения историческими документами, а отдельные фрагменты этой трагедии просто ужасны», – отметил Басс.
Президент США Б. Обама продолжает политику угодничества перед Турцией. «Печальное зрелище» для ANCA
Армянская община осудила Б. Обаму за назначение Джона Басса послом США в Турции
Глава аппарата президента Армении: Заявление Эрдогана является усовершенствованным проявлением отрицания Геноцида армян