Հասարակություն 10:16 02/08/2014
Օգոստոսի 1-ի լույս 2-ի գիշերը ղարաբաղա-ադրբեջանական հակամարտ զորքերի շփման գծի հյուսիսարևելյան /Մարտակերտի/ ուղղությամբ հակառակորդը հերթական անգամ ձեռնարկել է հետախուզադիվերսիոն գործողություն: Պաշտպանության բանակի առաջապահ ստորաբաժանումները ժամանակին հավաստանշել են հակառակորդի հատուկ ջոկատայինների առաջխաղացումը և վերջիններիս պատճառելով մարդկային ու նյութական կորուստներ, հետ շպրտել իրենց ելման դիրքեր: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ՊՆ մամուլի ծառայությունից:
Ըստ ՊԲ համապատասխան ծառայությունների տրամադրության տակ եղած տվյալների, ադրբեջանական կողմը տվել է առնվազն երեք զոհ և յոթ վիրավոր, ինչպես նաև մարտադաշտում թողել հատուկ նշանակության զենքեր և այլ տեխնիկական միջոցներ: Ցավոք թեժ դիմակայության ընթացքում կորուստ է ունեցել նաև հայկական կողմը: Հայրենիքի պաշտպանության ժամանակ արիաբար մարտիրոսվել է ՊԲ զինծառայող 1989թ. ծնված Զորիկ Ժիրայրի Գևորգյանը:
ԼՂՀ պաշտպանության նախարարությունը կիսում է կորստյան ծանր վիշտը և իր զորակցությունը հայտնում Զ. Գևորգյանի ընտանիքի անդամներին, հարազատներին և ծառայակիցներին:
Դեպքի մանրամասները ճշտելու համար տարվում է քննություն:
Անցած գիշերվա ընթացքում հակառակորդի կողմից նախահարձակ գործողություններ են իրականացվել շփման գծի հյուսիսային, հյուսիսարևելյան և արևելյան ուղղություններով: Բոլոր դեպքերում էլ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները լուրջ հակահարված են հասցրել հակառակորդին և հետ շպրտել իր ելման դիրքերը: Ղարաբաղյան կողմը կորուստներ չի ունեցել, հակառակորդի կորուստների մասին տվյալները ճշտվում են:
Շփման գծի ողջ երկարությամբ ՊԲ առաջապահ ստորաբաժանումները շարունակում են վստահորեն վերահսկել իրենց պաշտպանության ներքո գտնվող դիրքերը և հարկ եղած դեպքում հակառակորդին պարտադրել սեփական կամքը:

Общество 10:45 02/08/2014
В ночь с 1 на 2 августа подразделения вооруженных сил Азербайджана предприняли очередные диверсионно-разведывательные действия в северо-восточном направлении линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана. Об этом сообщили в пресс-службе Минобороны НКР.
Передовые подразделения Армии обороны НКР вовремя заметили продвижение азербайджанских спецназовцев и предприняли ответные действия, отбросив противника на исходные позиции. В ходе отступления противник понес потери, бросив технические средства и спецвооружение.
Согласно данным Армии обороны НКР, с азербайджанской стороны погибли, по меньшей мере, трое военнослужащих, еще семь ранены.
В ходе боя с противником погиб военнослужащий Зорик Жирайрович Геворкян, 1989 г.р.
Министерство обороны НКР разделяет скорбь тяжелой утраты и выражает свою поддержку семье, близким и сослуживцам Зорика Геворкяна.
Для выяснения подробностей ведется следствие.
Следует отметить, что минувшей ночью противник предпринял наступательные действия в северном, северо-восточном и восточном направлениях линии соприкосновения. Во всех случаях передовые подразделения АО НКР нанесли противнику серьезный контрудар, отбросив его на исходные позиции. Потерь с армянской стороны нет, данные о потерях со стороны противника уточняются.
Передовые подразделения АО НКР продолжают с уверенностью контролировать позиции и в случае необходимости навязывать противнику свою волю.