Քաղաքական 16:45 07/08/2014
Վիգեն Սարգսյանը և Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների դեսպանները կարևորել են զինադադարի համաձայնագրի խստիվ պահպանումը
Այսօր ՀՀ Նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Վիգեն Սարգսյանը ընդունել է ՀՀ-ում ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահող երկրների ներկայացուցիչներին՝ ԱՄՆ դեսպան Ջոն Հեֆերնին, ՌԴ դեսպան Իվան Վոլինկինին և Ֆրանսիայի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Իզաբել Գիսնելին: Այս մասին հայտնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է կատարվել վերջին օրերին Հայաստանի հետ սահմանին և Արցախի հետ շփման գծում Ադրբեջանի կողմից հրադադարի ռեժիմի բազմակի խախտումների դեպքերին, ինչպես նաև վերջինիս դիվերսիոն գործողությունների հետևանքով սահմաններում ստեղծված իրավիճակին: Կարևորվել է Հայաստանի, Լեռնային Ղարաբաղի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված զինադադարի համաձայնագրի խստիվ պահպանումը:
Զրուցակիցները հույս են հայտնել, որ Սոչիում սպասվող եռակողմ հանդիպումը կնպաստի լարվածության թուլացմանը և հակամարտության խաղաղ կարգավորման գործընթացին:

Политика 17:41 07/08/2014
Глава Аппарата президента Армении обсудил с представителями стран МГ ОБСЕ обострение ситуации в зоне карабахского конфликта
Сегодня руководитель Аппарата президента Армении Виген Саркисян принял представителей стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ – посла США Джона Хефферна, посла РФ Ивана Волынкина и временного поверенного в делах Франции Изабель Гинель. Об этом сообщает пресс-служба аппарата президента Армении.
В ходе встречи собеседники обсудили многочисленные случаи нарушения режима прекращения огня со стороны Азербайджана на армяно-азербайджанской границе и линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана, а также ситуацию, сложившуюся на границе в результате диверсионных действий противника. Была отмечена важность строгого соблюдения соглашения о прекращении огня, подписанного между Арменией, Нагорным Карабахом и Азербайджаном.
Собеседники выразили надежду на то, что предстоящая трехсторонняя встреча в Сочи будет способствовать снижению напряженности и процессу мирного урегулирования конфликта.