«Ղարաբաղյան հակամարտությունը այլևս սառեցված չէ». Ջեյմս Ուորլիք
ԵԱՀԿ-ի Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը «Ամերիկայի Ձայն»-ի հետ բացառիկ հարցազրույցում հույս է հայտնել, որ Սոչիի բանակցությունները կկասեցնեն բախումները:
-Դեսպան Ուորլիք, հաշվի առնելով Ղարաբաղի և Ադրբեջանի սահմանային գոտում գրանցված վերջին բախումները, արդյոք կարելի՞ է ասել, որ անցյալում սառեցված այս հակամարտությունը այլևս դադարել է այդպիսին լինել։ Ի՞նչ պետք է արվի տարածաշրջանում լարումը կասեցնելու համար։
- Ցավոք, տարածաշրջանում տեղ գտնող բախումները փաստում են, որ հակամարտությունը այլևս սառեցված չէ։ Փորձի՛ր բացատրել վիրավոր կամ զոհված զինվորի ընտանիքին, որ այս հակամարտությունը սառեցված է։ Բնավ, տիրող իրավիճակը մեզ մեծապես անհանգստացնում է, և անշուշտ պետք է անհապաղ քայլեր ձեռնարկել իրավիճակը մեղմելու ուղղությամբ։ Առաջին քայլը նախագահների հնարավոր հանդիպումն է Սոչիում, և հուսով ենք, որ այս հանդիպումը թույլ կտա կասեցնել բախումները հայ - ադրբեջանական սահմանում, մենք հուսով ենք նաև, որ այս հանդիպումը թույլ կտա կասեցնել սադրիչ հայտարարությունները, որոնք չեն կարող որևէ դրական առաջնթացի հանգեցնել։
-Կարծու՞մ եք արդյոք, որ կողմերը պատրաստ են խաղաղ բանակցելուն։
- Կարող եմ հավաստիացնել, երկու նախագահների հետ զրույցներ ունենալուց հետո, որ կողմերը ցանկանում են գտնել խնդրի խաղաղ լուծում, և մենք պետք է փորձենք ամեն կերպ նպաստել այս խաղաղ բանակցությունների հաջող ընթացքին՝ ցանկալի արդյունքի հասնելու համար, սակայն անհրաժեշտ է երկու նախագահների պատրաստակամությունը։ Այսպիսով, մեծ սպասելիքներ ունենք գործընթացի ապագա զարգացումներից, միևնույն ժամանակ անհանգստացած ենք ներկա կացությամբ։
Բնավ կողմերից և ոչ մեկը չի ցանկանում թույլ թվալ մյուսի աչքերում, սակայն մեր համոզմունքը մնում է միայն մեկը, այն է ՝ խաղաղ բանակցություններ, այլ ոչ պատերազմ։
-Անդրադառնանք խնդրում Ռուսաստանի դերին։ Անցյալ մի քանի տարիների ընթացքում Ռուսաստանը հսկայական քանակությամբ զինամթերք է վաճառել Ադրբեջանին։ Ըստ պաշտոնական Ռուսաստանի և Ադրբեջանի, երկու երկրների միջև Պաշտպանության պայմանագրի գործարքների գումարը 2010 թվականից մինչև այս տարեվերջ կհասնի 5 միլիարդի։ Նկատի ունենալով այս փաստը՝ ըստ Ձեզ, ո՞րն է Ռուսաստանի քողարկված նպատակը այս խնդրում։
-Ռուսաստանը այժմ արդեն իսկ ունի մեծ խնդիրներ իր երկրի սահմաններում և բնավ շահագրգռված չէ նոր բախումներ հրահրել։ Մենք արդյունավետ աշխատանքներ ենք տանում ռուսական կողմի հետ, ես հավատացած եմ, որ Ռուսաստանը հետաքրքրված չէ նոր խնդիրներ ստեղծելով։ Խնդրի խաղաղ լուծում գտնելու մեջ հետաքրքրված ենք նաև մենք, քանի որ Հարավային Կովկասի երկրները մեր գործընկերներն են, և մենք հետաքրքրված ենք այս տարածաշրջանում կայունության և խաղաղության հաստատման հարցում։
-Այդ դեպքում ինչպե՞ս կբացատրեք Ռուսաստանի՝ Ադրբեջանին զենք վաճառելու փաստը, այն դեպքում, երբ Ադրբեջանը չլուծված խնդիր ունեցող երկիր է։
-Ռուսաստանն իրավունք ունի առևտրական հարաբերություններ հաստատել ցանկացած երկրի հետ։ Դա ոչ մի կերպ չի խոչընդոտում Ռուսաստանին խաղաղ բանակցությունների խրախուսման գործում արդյունավետ աշխատանք ծավալելու հարցում։ Խաղաղության հաստատման որոշումը, այդուհանդերձ, Հայաստանինն ու Ադրբեջանինն է, իսկ խնդրի լուծումը պահանջում է շատ ավելի մեծ ջանքեր։
-Հաշվի առնելով աշխարհում տիրող բարդ իրավիճակը (Ուկրաինա, Սիրիա, Իրաք)՝ կարո՞ղ է արդյոք Ղարաբաղյան խնդիրը և դրա լուծումը լինել ամերիկյան արտաքին քաղաքականության առաջնային խնդիրներից մեկը։
-Անշուշտ, աշխարհի տարբեր անկյուններում տիրող բարդ իրավիճակներն անհանգստության մեծ առիթ են ԱՄՆ-ի համար, սակայն սա և ոչ մի կերպ չի թուլացնում Ղարաբաղյան խնդրի լուծման անհրաժեշտության առաջնայնությունը ԱՄՆ-ի համար։ Մեր նպատակն է տեսնել Եվրոպան ամբողջական, ազատ և խաղաղ։
Լեռնային Ղարաբաղի խնդիրը սև բիծ է Եվրոպայի համար, և այդ իսկ պատճառով կողմերին բավարարող լուծում գտնելու հարցում ԱՄՆ-ը ունի մեծ հետաքրքրություն։ Կրկնում եմ, մեր նպատակն է՝ ազատ, ամբողջական և խաղաղ Եվրոպա։

Интервью 12:17 09/08/2014
Сопредседатель Минской группы (МГ) ОБСЕ от США Джеймс Уорлик в эксклюзивном интервью «Голосу Америки» выразил надежду, что возможная встреча президентов Армении и Азербайджана в Сочи позволит предотвратить столкновения на границе.
Интервью представляем ниже:
– Посол Уорлик, учитывая недавние столкновения в пограничной зоне между Карабахом и Азербайджаном, можно ли сказать, что замороженный в прошлом конфликт уже перестал быть таковым? Что необходимо предпринять для предотвращения эскалации напряженности в регионе?
– К сожалению, происходящие в регионе столкновения констатируют, что конфликт более не является замороженным. Попробуйте объяснить семье убитого или раненного военнослужащего, что этот конфликт является замороженным. Отнюдь, сложившаяся ситуация вызывает у нас большую обеспокоенность, и, несомненно, необходимо немедленно принять меры по смягчению ситуации. Первым шагом является возможная встреча президентов Армении и Азербайджана в Сочи, и мы надеемся, что данная встреча позволит прекратить столкновения на армяно-азербайджанской границе. Мы надеемся также, что эта встреча позволит прекратить провокационные заявления, которые не могут привести к какому-либо позитивному прогрессу.
– Считаете ли Вы, что стороны готовы вести мирные переговоры?
– «После беседы с обоими президентами могу заверить, что стороны хотят найти мирное решение проблемы, и мы должны попытаться всячески способствовать успешному ходу мирных переговоров, чтобы добиться желаемого результата. Однако необходима готовность двух президентов. Таким образом, мы связываем большие ожидания с дальнейшим развитием процесса, в то же время мы обеспокоены сложившейся ситуацией.
Естественно, ни одна из сторон не хочет казаться слабой в глазах другой, однако мы по-прежнему убеждены в одном: мирные переговоры, а не война.
– Обратимся к роли России в данном вопросе. За последние несколько лет Россия продала огромное количество вооружения Азербайджану. Согласно официальным данным российской и азербайджанской сторон, сумма поставок по соответствующим договорам между двумя странами с 2010 по 2014 годы достигнет 5 миллиардов долларов. Учитывая этот факт, как Вы думаете, какова скрытая цель России в этом вопросе?
– У России сейчас уже имеются серьезные проблемы за пределами страны, и она вовсе не заинтересована в провоцировании новых столкновений. Мы ведем эффективную работу с российской стороной, уверен, что Москва не заинтересована в создании новых проблем. В мирном урегулировании конфликта заинтересованы и мы, поскольку страны Южного Кавказа являются нашими партнерами, и мы заинтересованы в установлении стабильности и мира в этом регионе.
–Тогда как Вы объясните факт продажи Россией оружия Азербайджану в том случае, когда Азербайджан является страной, вовлеченной в нерешенный конфликт?
– Россия имеет право на установление торговых отношений с любой страной. Это никоим образом не становится преградой для нее при осуществлении эффективной работы по продвижению мирных переговоров. Решение об установлении мира, тем не менее, должны принимать Армения и Азербайджан, а решение проблемы требует еще больших усилий.
– Учитывая сложную ситуацию в мире (события в Украине, Сирии, Ираке), может ли карабахский конфликт и его решение стать одной из первоочередных задач внешней политики США?
–Безусловно, сложная ситуация на разных уголках мира вызывает беспокойство США, но это никоим образом не влияет на приоритетность решения карабахского конфликта для Вашингтона. Наша цель – видеть Европу целостной, свободной и мирной.
Карабахская проблема – черное пятно для Европы, и поэтому Вашингтон всерьез заинтересован в поиске взаимоприемлемого варианта решения конфликта. Повторяю, наша цель – свободная, целостная и мирная Европа.