Քաղաքական 13:55 13/08/2014
Սոչիի քննարկումները շարունակելու համար նախագահները կարող են հանդիպել աշնանը: Ադրբեջանական «ԱՊԱ» գործակալության հետ զրույցում այս մասին հայտարարել է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի ամերիկացի համանախագահ Ջեյմս Ուորլիքը:
«Համանախագահները մտադիր են մոտ ապագայում այցելել տարածաշրջան, սակայն կոնկրետ ամսաթիվը որոշված չէ», – ասել է նա:
«Համանախագահները պատրաստ են ուժերի ներածին չափով աջակցել բանակցային առաջընթացին: Հայ և ադրբեջանցի ժողովուրդներն էլ պետք է հասկանան, որ շարունակվող հակամարտությունն իրենց պետությունների շահերից չի բխում: Հուսով եմ, որ մարդիկ կքվեարկեն խաղաղության համար»,-հավելել է ՄԽ ամերիկացի համանախագահը:

James Warlick: Presidents may meet in fall to continue Sochi talks
Presidents of Armenia and Azerbaijan can meet in fall to continue Sochi discussions aimed at promoting the peace talks on conflict, the American co-chair of OSCE Minsk Group, James Warlick told an interview with the Azerbaijani news agency “APA.”
According to him, the Co-Chairs are intended to pay a visit to the region in the nearest future, but the date of the visit is not yet clarified.
"The co-chairs are ready to provide all possible support to achieve progress in the negotiations. Armenian and Azerbaijani people also need to understand that the ongoing conflict is not in the interests of their states. I hope that people will vote for peace," said the American co-chair.