Հասարակություն 18:09 15/08/2014
ԱԳՆ մամլո խոսնակ Տիգրան Բալայանը «Արմինֆո» լրատվական գործակալության հետ զրույցում անդրադարձել է Իրաքում վերջին շրջանում ծավալվող իրադարձություններին:
«Իրաքի մի շարք շրջաններում իրավիճակը շարունակում է խիստ լարված մնալ։ Ծայրահեղականների գործողությունների հետևանքով բազմաթիվ զոհեր կան, հազարավոր մարդիկ տեղահանվել են իրենց բնակավայրերից, շարունակվում են ոտնձգությունները քաղաքացիական բնակչության` հատկապես ազգային և կրոնական փոքրամասնությունների դեմ։ Խիստ մտահոգություն են առաջացնում ծայրահեղականների կողմից Իրաքի եզդիների նկատամամբ իրականցվող բռնությունները։ Կիսում ենք Հայաստանում ապրող եզդիների վրդովմունքը տեղի ունեցող ողբերգական զարգացումների կապակցությամբ։
Մենք համերաշխ ենք միջազգային հանրության հետ Իրաքում ծայրահեղականների բռնություններն անհապաղ դադարեցնելու անհրաժեշտության հարցում։ ՄԱԿ-ում, միջազգային այլ կազմակերպություններում ՀՀ ներկայացուցչություններին տրվել են համապատասխան հանձնարարկանններ՝ այս նպատակով սերտորեն համագործակցել շահագրգիռ կողմերի հետ»,-ԱԳՆ պաշտոնական կայքի հաղորդմամբ ասված է Բալայանի պատասխանում։

Society 18:32 15/08/2014
Armenian Foreign Ministry spokesman Tigran Balayan commented on the situation in Iraq in an interview with Arminfo news agency.
“The situation continues to remain tense in various parts of Iraq. The actions of radicals have resulted in a great number of victims, thousands of people have been displaced from their homes. The atrocities against civilian population, especially against ethnic and religious minorities continue. We are deeply concerned by the violence against the Iraqi Yazidis by extremists. We share the indignation of Yazidis living in Armenia concerning the ongoing tragic events.
“We are unanimous with the international community on the question of necessity to immediately stop the violence of extremists in Iraq. The Armenian Missions in the UN and other international organizations have received respective directives to closely cooperate with the concerned parties on this issue,” Balayan said.