Հասարակություն 14:05 19/08/2014
Քրդական կազմակերպությունները պարբերաբար եզդիների նկատմամբ ցեղասպանություն են կազմակերպել, իսկ այս վերջին ցեղասպանությունը, որը շարունակվում է մինչ այսօր` 74-րդն է: Այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Եզդիների միության նախագահ Ազիզ Թամոյանը:
Նրա խոսքերով` Իրաքի հյուսիսում բնակվում է 1 մլն 300 հազար եզդի, սակայն այսօր եզդիները ստիպված լքել են իրենց բնակավայրերը, մի մասին հաջողվել է փրկվել` հասնելով սարերը, իսկ մյուս մասը, ըստ Ա. Թամոյանի, սպանվել է: Նա նշեց, որ դաժանաբար սպանում են կանանց, երեխաներին, ծերերին:
«Սարսափելի վիճակ է: Չնայած այսօր ինձ ասացին, որ ԱՄՆ զինուժը օգնություն է ցուցաբերում, սակայն դա բավարար չէ: Եթե ԱՄՆ-ը ցանկանա, ապա միանգամից այս հարցին լուծում կտա»,- նշեց նա:
Ա. Թամոյանը նաև հայտնեց, որ երեք օր առաջ եզդիներով բնակեցված գյուղերից 81 կնոջ դուրս են հանել գյուղից, բռնաբարել են, իսկ հետո գնդակահարել են:
«Այդ բարբարոսները, ստորները, մարդակերները ապրելու իրավունք չունեն, ինչ կրոնի մասին է խոսքը: Մարդիկ չեն ցանկանում մուսուլման դառնալ ու դրա համար նրանց գնդակահարել են: Մարդն իրավունք ունի ընդունել այն դավանանքը, որն ուզում է: Թքեմ դրանց կրոնի վրա, դա կրո՞ն է, դա ստորություն է, դա կեղտոտություն է, որ մի ազգի աշխարհի երեսից վերացնում են նրա համար, որ չեն ցանկանում մուսուլմանություն ընդունել»,- ասաց Ա.Թամոյանը:
Նա նաև տեղեկացրեց, որ Իրաքի հյուսիսային հատվածի գյուղերից մեկում քրդական զորքը կոտորել է ամբողջ գյուղի բնակչությանը, միայն 18-ամյա մի պատանու է հաջողվել փրկվել: Ա. Թամոյանի խոսքերով` մուսուլմանների նպատակն է այդ տարածքում  վերացնել ազգային փոքրամասնություններին և Քուրդստան ստեղծել:
«Այնպես են ուզում անել, ինչպես արեցին 1915 թվականին հայերի նկատմամբ Արևմտյան Հայաստանում: Այսօր Արևմտյան Հայաստանը գոյություն չունի, այնտեղ ապրում են մուսուլմանները, նույնն այսօր անում են եզդիների նկատմամբ: Ինչ է, ամբողջ աշխարհը հո մուսուլման չի՞ լինելու»,- նկատեց Ա.Թամոյանը:
Եզդիների միության նախագահը դիմեց բոլոր ազգերին ու գերտերություններին, որպեսզի ուշադրություն դարձնեն այս հարցին: Ազիզ Թամոյանը շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանին, ՀՀ կառավարությանը, ինչպես նաև մի շարք կուսակցությունների` եզդիների խնդրին արձագանքելու համար:
Եզդիների հոգևոր առաջնորդ, շեյխ Բրո Հասանյանը նույնպես նշեց, որ այսօր եզդիների նկատմամբ ցեղասպանություն է կատարվում միայն նրա համար, որ նրանք արևապաշտ են: Նրա խոսքերով` եզդիները դարձել են մի քանի մարդկանց քաղաքական և տարածքային շահի զոհ: Ըստ նրա՝ այս ամենը Իրաքի, Թուրքիայի նախագահների կողմից է ծրագրված:

Политика 17:07 19/08/2014
Курдские организации периодически организовывали массовое уничтожение езидского народа, а осуществляемый в эти дни в Ираке геноцид езидов уже 74-й по счету. Об этом сегодня на пресс-конференции в Ереване заявил председатель Езидской общины Армении Азиз Тамоян.
Он сообщил, что в на севере Ирака проживали 1 млн. 300 тысяч езидов, которые на сегодня подвергаются массовому уничтожению либо вынуждены покидать свои дома и укрываться в горах. По словам А. Тамояна, убивают также женщин, детей и стариков.
Так, рассказал глава Езидской общины Армении, три дня назад 81 женщину из населенного езидами села вывели за пределы родного селения, изнасиловали и расстреляли.
В другом седле, сообщил А. Тамоян, «курдское войско уничтожило все население, спастись удалось только одному 18-летнему юноше».
А. Тамоян подчеркнул, что убивают на религиозной почве, потому, что люди отказываются принять ислам. Председатель Езидской общины Армении при этом заявил, что целью исламистов является уничтожение на этих территориях национальных меньшинств и создание Курдистана.
«Ситуация ужасающая. Хотя и военные США оказывают помощь, однако ее недостаточно. Если США пожелают, то могут немедленно решить данную проблему», – сказал глава Езидской общины Армении.
«Происходит то, что совершили с армянами Западной Армении в 1915г. (имеется в виду Геноцид армян в Османской империи 1915г. – Примеч. ред.). Сегодня Западной Армении не существует, там живут мусульмане. То же самое делается на сегодня с езидами. Неужели всему миру надо исповедовать ислам?!» – выразил возмущение А. Тамоян и призвал все страны и народы обратить внимание на данную проблему.
Председатель Езидской общины при этом выразил благодарность президенту Армении Сержу Саргсяну, правительству РА и ряду организаций за поддержку в данном вопросе.
Духовный лидер езидов, шейх Бро Хасанян также заявил, что в отношении езидского народа осуществляется геноцид, людей убивают на религиозной почве. По его словам, езиды стали жертвой территориальных и политических интересов нескольких людей, а все это организовано властями Ирака и Турции.