Ամեն չորրորդ ռուսաստանցին Ղարաբաղն անկախ պետություն է համարում
Հանրային կարծիքի ուսումնասիրման համառուսաստանյան կենտրոնը տվյալներ է ներկայացրել այն մասին, թե ինչ աստիճանի է ռուսաստանցիների շրջանում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության մասին տեղեկացվածության աստիճանը, կարող է արդյոք հակամարտությունը կարգավորվել խաղաղ ճանապարհով և ինչպիսին է Լեռնային Ղարաբաղի կարգավիճակը` ըստ ռուսաստանցիների տեղեկացվածության: Այս մասին տեղեկանում ենք կազմակերպության պաշտոնական կայքից:
Ըստ հարցման արդյունքների` ռուսաստանցիների 45%-ը տեղյակ է, որ օգոստոսի սկզբին Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության շրջանում տեղի է ունեցել լարվածության աճ: Ընդ որում` շուրջ 10%-ը մանրամասն տեղեկություններ ունի կատարվածի մասին, իսկ 35%-ը լսել է դեպքերի մասին, սակայն չունի մանրամասն տեղեկություն: Տեղեկացվածության մակարդակը նշանակալի բարձր է հատկապես 60-անց անձանց (55%) և տղամարդկանց մոտ (51%), քան երիտասարդների (31%) և կանանց (41%) մոտ:
Ամեն չորրորդ ռուսաստանցին (24%) համոզված է, որ Լեռնային Ղարաբաղը անկախ հանրապետություն է: Սույն տեսակետն առավելապես պնդել են բարձրագույն կրթությամբ հարցվածները, քան թերի կրթվածները:
Հատկանշական է, որ ռուսաստանցիների կեսը` 56%, հնարավոր է համարում Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտության խաղաղ կարգավորումը: Միայն 14%-ն է կարծում, որ հակամարտության կարգավորումն անհնար է առանց զենքի կիրառման:
Համառուսաստանյան հարցումն անցկացվել է օգոստոսի 16-17, հարցմանը մասնակցել է 42 շրջանի, ՌԴ կազմի մեջ մտնող հանրապետությունների 130 բնակավայրի 1600 մարդ: Ըստ կազմակերպության` հարցման արդյունքների վիճակագրական սխալը չի գերազանցում 3.4%-ը:

Регион 18:12 25/08/2014
Всероссийский центр изучения общественного мнения (ВЦИОМ) представляет данные о том, каков уровень информированности среди россиян относительно обострения карабахского конфликта, может ли он быть разрешен мирным путем, и каков, по мнению респондентов, статус Нагорного Карабаха.
Как сообщает официальный сайт ВЦИОМ, о том, что в начале августа произошло обострение вооруженного конфликта в Нагорном Карабахе, известно 45% россиян (из них 10% владеют подробной информацией, а 35% слышали об этом, но деталей не знают). Уровень информированности значительно выше среди пожилых людей (55% старше 60 лет) и мужчин (51%), чем среди молодежи (31%) и женщин (41%). В свою очередь, 52% респондентов впервые услышали о произошедшем лишь во время проведения опроса.
Нагорный Карабах – независимое государство – считает каждый четвертый россиянин (24%). Этой позиции чаще придерживаются респонденты с высшим образованием (26%), нежели малообразованные участники опроса (13%).
Мирное урегулирование карабахского конфликта считает возможным половина респондентов (56%), и чаще других люди преклонного возраста (65%), опрошенные с начальным образованием (64%). Только 14% россиян склонны думать, что вопрос о территориальной принадлежности Нагорного Карабаха нельзя решить без применения оружия. А у трети респондентов (30%) пока нет собственной позиции.
Инициативный всероссийский опрос ВЦИОМ проведён 16-17 августа 2014 г. Были опрошены 1600 человек в 130 населенных пунктах в 42 областях, краях и республиках России. Статистическая погрешность не превышает 3,4%.