Թ. Մանասերյան. Հետևողական աշխատանքի արդյունքում կարելի է ակնկալել առնվազն 10-15 տոկոս ստվերի կրճատում
«100 օրը այն ժամկետը չէ, որ որևէ մեկը կարողանա ստվերը կրճատել: Բայց եթե ձեռնարկված քայլերը շարունակական լինեն, ոչ միայն վարչապետի, այլ ամբողջ կաբինետի ամենօրյա աշխատանքը լինի, որը ես նկատում եմ, դրա արդյունքներն անպայման կերևան»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման կարծիք հայտնեց տնտեսագետ Թաթուլ Մանասերյանը՝ պատասխանելով հարցին, թե արդյո՞ք նոր կառավարությանը հաջողվել է 100 օրվա ընթացքում ստվերի կրճատման հարցում որևէ առջընթաց գրանցել:
Նրա կարծիքով, իրատեսական չէ 100 օրում ակնկալել ստվերի լուրջ կրճատում, բայց նշեց, որ այդ ուղղությամբ տարվող աշխատանքների առաջին նշանները երևում են:
«Ծանոթանալ յուրաքանչյուր ոլորտին, կարևոր ձեռնարկություններին, համալիր մոտեցում ցույց տալ, նաև ոչ կաբինետային աշխատաոճ ընտրելը դրական է: Կարևորում եմ շփումները մասնագետների հետ, որպեսզի հարստացվի այն զինանոցը, որով կառավարությունը պետք է աշխատի»,- ասաց տնտեսագետը:
Թ. Մանասերյանի կարծիքով, եթե տարվող աշխատանքը լինի հետևողական, այս տարվա ընթացքում կարելի է ակնկալել առնվազն 10-15 տոկոս ստվերի կրճատում:
Միաժամանակ նա նշեց, որ հարկեր-ՀՆԱ հարաբերակցությունը, որը նաև ստվերի կրճատման ցուցանիշն է, շատ զգայուն ցուցանիշ է. «Եթե հարկեր- ՀՆԱ-ն հասցվի 30 տոկոսի, հայտնի չէ հաջորդ տարի բիզնես կլինի Հայաստանում, թե ոչ: Այդպիսի խստությամբ պետք չէ մոտենալ, այլ աստիճանական, որոնել ու գտնել այն կետը, որը ծանր չի անդրադառնա տնտեսության վրա»:

Экономика 14:43 25/08/2014
Удалось ли новому правительству Армении достичь прогресса в сокращении теневого сектора? Ответил экономист Т. Манасерян
«100 дней – это не такой срок, чтобы кто-либо мог сократить „тень”. Однако если предпринятые меры будут систематическими, ежедневную работу будут вести не только премьер-министр, но и весь кабинет министров, то результаты этого обязательно будут заметны»,– заявил на встрече с журналистами экономист Татул Манасерян, отвечая на вопрос о том, удалось ли новому правительству за 100 дней зафиксировать прогресс в деле сокращения теневого сектора.
По его мнению, нереалистично за 100 дней ожидать серьезного сокращения теневого сектора, но первые предпосылки работ в этом направлении уже видны.
«Я приветствую стремление ознакомиться с каждой сферой, деятельностью важных предприятий, проявление комплексного подхода. Я придаю важность и контактам со специалистами, нацеленным на обогащение арсенала, руководствуясь которым правительство должно работать»,– подчеркнул Татул Манасерян.
Экономист добавил, что если работа будет последовательной, то в течение 2014 года можно ожидать сокращение «тени» 10-15 %.
Обратившись к соотношению налогов и ВВП, Т. Манасерян отметил: «Если это соотношение будет доведено до 30%, то не ясно, будет ли бизнес в будущем году в Армении развиваться или нет. Не думаю, что стоит руководствоваться таким строгим подходом. Нужно постепенно искать и найти тот пункт, который не нанесет ущерб экономике».