Հասարակություն 14:20 29/08/2014
Հայաստանի նախագահ Սերժ Սարգսյանը պատրաստ է 20-25 տարի հետո քվեարկել կին նախագահի օգտին, եթե, իհարկե, միայն կին լինելու հանգամանքը չի լինելու նրա առավելությունը: Այսօր նախագահական նստավայրում «Կենգուրու» միջազգային մաթեմատիկական մրցույթի հաղթող և մարզերում ու տարիքային խմբերում լավագույն արդյունք ցուցաբերած աշակերտների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց նախագահ Սերժ Սարգսյանը՝ պատասխանելով աշակերտներից մեկին հարցին, թե պատրա՞ստ եք 20-25 տարի հետո քվեարկել կին նախագահի օգտին:
«Մեծ հաճույքով կքվեարկեմ, եթե համոզված լինեմ, որ կկարողանա տեսնել պրոբլեմները, պատրաստ կլինի դրանք լուծելու ճանապարհին ջանք ու եռանդ ներդնել»,- նշեց նախագահը:
Երկրի ղեկավարը միաժամանակ հավելեց, որ Հայաստանի Հանրապետական կուսակցությունը մշտապես ցանկանում է առավել ներգրավածություն տալ կանանց, օրինակ բերեց 2012 թվականի Ազգային ժողովի ընտրությունները, երբ կին պատգամավորների քանակը եռապատկվեց, կառավարությունում աշխատում են կին նախարարներ:
«Կարծիք կա, որ կանայք ավելի հավաք են աշխատում: Կարևոր հանգամանք՝ կոռուպցիոն ռիսկերը կանանց պարագայում բավականաչափ նվազ են: Մարդիկ իրենց ավելի հավաք են պահում, երբ ղեկավարը կին է լինում: Բավականաչափ առավելություններ ունեն կանայք: Նա, ով ցանկանում է նախագահ դառնալ, պետք է կարողանա այդ դժվար պայքարի միջով անցնել»,- ասաց նախագահ Ս. Սարգսյանը:

Политика 15:14 29/08/2014
Президент Армении Серж Саргсян готов 20-25 лет спустя проголосовать за женщину-кандидата на пост главы армянского государства, если, конечно, принадлежность к прекрасному полу не будет ее единственным преимуществом. Об этом Серж Саргсян заявил на состоявшейся в президентской резиденции встрече со школьниками-призерами международного математического конкурса «Кенгуру» и учащимися, отличившимися высокой успеваемостью, в ответ на вопрос одного из учеников.
«С большим удовольствием проголосую за нее, если буду убежден, что она сумеет увидеть проблемы, будет готова прикладывать усилия и энергию на пути их решения», – отметил президент.
При этом глава государства напомнил, что правящая Республиканская партия Армении (РПА) всегда на стороне более широкой представленности женщин. В качестве примера Серж Саргсян назвал состоявшиеся в 2012 году выборы в Национальное Собрание РА, когда число женщин-парламентариев увеличилось втрое. Женщины-министры, по словам президента, работают и правительстве Армении.
«Существует мнение, что женщины работают более собранно. Важное обстоятельство – в этом случае достаточно низки коррупционные низки. Люди ведут себя собраннее, если руководителем является женщина. Женщины обладают достаточными преимуществами. Желающим стать президентом предстоит трудная борьба», – сказал С.Саргсян.