Տնտեսություն 13:02 02/09/2014
«Ակնկալվում է, որ հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում անդամ պետությունների ղեկավարների կողմից հրավիրված գագաթաժողովին կկայացվի որոշում` Եվրասիական տնտեսական միությանը Հայաստանի անդամակցության վերաբերյալ, որից հետո սկսվեն ներպետական ընթացակարգերը»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ Ազգային ժողովի ֆինանսավարկային և բյուջետային հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Գագիկ Մինասյանը:
Անդրադառնալով Եվրասիական տնտեսական միության անդամակցությունից հետո Հայաստանի առավելություններին, Գ.Մինասյանը նշեց, որ առաջին կարևորագույն քայլը, որը լինելու է անդամակցելուց հետո, ելքի -մուտքի տուրքերից ազատումն է: Հաջորդ առավելությունը՝ սանիտարական նորմերն են և Հայաստանի համար բացվող 150 և ավելի միլիոնանոց մեծ շուկան, ինչպես նաև ներմուծման դեպքում ավելացված արժեքի հարկի մուծման հետաձգումը:
Բացի այդ, պատգամավորը գտնում է, որ Ռուսաստանի նկատմամբ կիրառվող պատժամիջոցները փոխում են մեր պատկերացումները ռուսական շուկայի վերաբերյալ, որ կար մեկ տարի առաջ:
«Այս պարագայում մեզ համար առաջանում են նոր հնարավորություններ՝ մեր ապրանքատեսակներն արտահանելու և իրացնելու վերաբերյալ»,- ասաց Գ.Մինասյանը:
Իսկ թե որքանո՞վ կկարողանան հայ տնտեսվարողները օգտագործել այդ հնարավորությունները, ըստ նրա, կախված է նրանց ճկունությունից:
Անդրադառնալով Ղազախստանի նախագահ Նուրսուլթան Նազարբաևի հայտարարությանը, ըստ որի` Ղազախստանը հնարավոր է դուրս գա ԵՏՄ-ից՝ հաշվի առնելով մի շարք պատճառներ, Գ.Մինասյանը նշեց, որ այդ հայտարարությունը չափազանց կարևոր է՝ հասկանալու համար, որ կառույցը ընդամենը տնտեսական է և հետապնդում է տնտեսական շահեր:
«Եթե անդրադառնանք ԵՏՄ անդամ երեք պետությունների՝ Ռուսաստանի, Բելառուսի և Ղազախստանի պահվածքին` ուկրաինական ճգնաժամի պարագայում, ապա կարձանագրենք, որ այդ պետություններն ունեն իրար հետ չհամընկնող մոտեցումներ»,-ասաց նա:
Հարցին, եթե ԵՏՄ-ն միայն տնտեսական կառույց է, ապա Ղարաբաղի հարցի շահարկումը, Ն.Նազարբաևի կողմից Աստանայում Ալիևի նամակի ընթերցումը արդյոք քաղաքակա՞ն քայլեր չէին, Գ.Մինասյանը հայտարարեց . «Ոչ, Նազարբաևի խոսքը տնտեսական էր»:
Գ. Մինասյանի խոսքերով՝ ամեն ինչ չափազանց հստակ է. «ՀՀ-ն և ԼՂՀ-ն երկու տարբեր պետություններ են՝ ճանաչված և չճանաչված, երկու պետությունների միջև կան չափազանց սերտ տնտեսական, քաղաքական, մշակութային, ռազմական և այլ բազմաբնույթ հարաբերություններ, և երբ Հայաստանը կդառնա ՄՄ անդամ, հարաբերությունները ԼՂ-ի հետ բացարձակապես չեն տուժի դրանից, Ղարաբաղի կարգավիճակի հետ կապված որևէ փոփոխություն չի լինի, սահմանին էլ մաքսակետ չի տեղադրվի»:
Պատգամավորն անդրադառնալով ՌԴ վարչապետ Դմիտրի Մեդվեդևի այցի չեղյալ համարելու պատճառին` մասնավորապես այն հարցին, թե արդյոք դա չի նշանակում, որ ՀՀ-ն այժմ Ռուսաստանի համար առաջնահերթություն չէ, նշեց. «Ճիշտ հակառակն է, քանի որ խնդիրները, որոնք պատրաստվում էին լուծվել վարչապետների հանդիպման ժամանակ, բարձրացվել են ավելի բարձր մակարդակի և դրանք պետք է քննարկվեն ու լուծում ստանան հոկտեմբերի 10-ին»:

Экономика 14:53 02/09/2014
Вступление Армении в Евразийский экономический союз на НКР не повлияет. Г. Минасян расставил точки над i
Ожидается, что на предстоящем 10 октября в Минске саммите глав государств СНГ будет принято решение относительно вступления Армении в Евразийский экономический союз, после чего начнутся внутригосударственные процедуры. Об этом на встрече с журналистами заявил председатель Постоянной комиссии по финансово-кредитным и бюджетным вопросам Национального Собрания Армении Гагик Минасян.
Обратившись к преимуществам, которые получит Армения после вступления в Евразийский экономический союз (ЕАЭС), парламентарий отметил, что первым главным шагом после вступления станет освобождение от уплаты государственной пошлины за регистрацию и выдачу въездных и выездных виз.
Вторым преимуществом, по его словам, являются санитарные нормы и большой 150-миллионный рынок, открывающийся для Армении, а также отложение сроков уплаты НДС в случае импорта.
Помимо этого, как отметил Гагик Минасян, санкции в отношении России меняют те представления о российском рынке, которые были год назад.
«В данном случае перед нами открываются новые возможности для экспорта и реализации наших товаров», – заявил Гагик Минасян.
В ответ на вопрос о том, в какой мере хозяйствующие субъекты Армении смогут использовать эти возможности, Г. Минасян подчеркнул, что это зависит от их ловкости.
Обратившись к заявлению президента Казахстана Нурсултана Назарбаева о том, что Казахстан выйдет из состава ЕАЭС с учетом ряда причин, Гагик Минасян отметил, что это заявление очень важно в плане осознания одного обстоятельства: данная структура лишь экономическая и преследует экономические интересы.
«Обратившись к поведению трех стран-членов ЕАЭС – России, Беларуси и Казахстана – в условиях украинского кризиса, можно зафиксировать, что подходы этих стран не совпадают», – подчеркнул Г. Минасян.
В ответ на вопрос о том, не было ли зачитывание Н. Назарбаевым в Астане письма президента Азербайджана Ильхама Алиева политическим шагом, учитывая то, что ЕАЭС является сугубо экономической структурой, депутат заявил: «Нет. Речь Назарбаева носила экономический характер».
По словам Гагика Минасяна, все предельно ясно. «Армения и Нагорно-Карабахская Республика – два разных государства – признанное и непризнанное, между двумя государствами имеются тесные экономические, политические, культурные, военные и другие отношения, и вступление Армении в Таможенный союз на отношения с НКР никак не повлияет, никаких изменений, связанных со статусом Карабаха, не произойдет, а на границе таможенного пункта установлено не будет», – отметил он.
Комментируя причины отмены визита премьер-министра РФ Дмитрия Медведева в Армению и отвечая на вопрос о том, не означает ли это, что Армения пока не входит в число приоритетов РФ, Гагик Минасян заявил: «Как раз наоборот. Проблемы, которые должны были быть решены на встрече премьер-министров, были озвучены на более высоком уровне, и они должны быть обсуждены и решены 10 октября».
Почему премьер-министр России Д. Медведев не посетит Армению? Ответил глава правительства Армении О. Абраамян
Президент России В. Путин распорядился подписать договор о вступлении Армении в Евразийский экономический союз