Հասարակություն 10:20 02/09/2014
ՀՀ նախագահ. ԼՂՀ-ն կարող է կանգնել աշխարհի բոլոր այն երկրների շարքում, որոնք շահեկանորեն տարբերվում են իրենց հզոր բանակով
Նախագահ Սերժ Սարգսյանը շնորհավորական ուղերձ է հղել Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ:
Շնորհավորում եմ ձեզ Լեռնային Ղարաբաղի անկախության տոնի առթիվ: Արցախի ժողովրդի պատմական ընտրությունն այլևս անշրջելի իրականություն է: Ողջ հայության աջակցությամբ, և առաջին հերթին ձեր անկոտրում կամքի, ձեր գերմարդկային ջանքերի ու ճիգերի շնորհիվ, ինչպես նաև մեծագույն զոհողությունների գնով դուք ստեղծեցիք և կայացրիք պետականություն:
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունն այսօր հպարտորեն կարող է կանգնել աշխարհի բոլոր այն երկրների շարքում, որոնք շահեկանորեն տարբերվում են իրենց կազմակերպվածությամբ, հզոր բանակով և պետական կուռ կառույցներով: Ժողովրդավարության խորացումը, մշակութային ու կրթական վերելքը, ինչպես նաև տնտեսական աճի տեմպերը ԼՂՀ-ում տպավորում են ոչ միայն մեզ: Արցախը և՛ իրեն, և՛ աշխարհին արդեն ապացուցել է, որ կայացած և ծաղկուն պետություն լինելու համար ունի հզոր քաղաքակրթական պաշար:
Մեզ պարտադրված պատերազմը և սահմանների երկայնքով իրականացվող պարբերական սադրանքները ոչինչ են այն հզոր ոգու համեմատությամբ, որ առաջնորդում է արցախցուն և ողջ հայությանը:
Այդ ոգին առաջնորդեց մեր հերոսներին դեպի ազատամարտ և այդ ոգին է մեզ այսօր առաջնորդում դեպի արարում:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս այս մեծ տոնի կապակցությամբ: Մաղթում եմ խաղաղ երկինք և առաջընթաց»,- ասված է ՀՀ նախագահի ուղերձում:
Այս մասին հայտնում են երկրի ղեկավարի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունից:

Политика 10:23 02/09/2014
Президент Армении Серж Саргсян направил поздравительное послание по случаю Праздника независимости Нагорного Карабаха. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
Поздравляю вас с Праздником независимости Нагорного Карабаха. Исторический выбор народа Арцаха – уже необратимая реальность. При поддержке всего армянства, и в первую очередь благодаря вашей несгибаемой воле, вашим сверхчеловеческим усилиям и стараниям, а также ценой величайших жертв вы создали государственность и обеспечили ее становление.
Нагорно-Карабахская Республика сегодня может гордо стоять в ряду всех тех стран, которые выгодно отличаются своей организованностью, мощной армией и прочными государственными структурами. Углубление демократии, культурный и образовательный подъем, а также темпы экономического роста в НКР впечатляют не только нас. Арцах и себе, и миру уже доказал, что имеет мощный цивилизационный ресурс для того, чтобы быть состоявшимся и процветающим государством.
Навязанная нам война и осуществляемые по периметру границ периодические диверсии – ничто по сравнению с тем мощным духом, который ведет арцахцев и все армянство.
Этот дух повел наших героев на борьбу за свободу и этот дух сегодня ведет нас к созиданию.
Еще раз поздравляю всех нас с этим большим праздником. Желаю мирного неба и прогресса», – говорится в послании президента.