Վ. Սաֆարյան. ՀՀ-ի համար ստեղծվել են լավագույն պայմանները
«Հայաստանի համար ստեղծվել է լավագույն պայմանները Ռուսաստան արտահանող արտադրանքի ծավալներն ավելացնելու համար: Կառավարությունը պետք է կարողանա ճկուն քաղաքականություն իրականացնել, որպեսզի կարողանանք մեր մթերքն ավելի շատ ծավալով արտահանել ռուսական շուկա»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Հայրենական ապրանքարտադրողների միության նախագահ Վազգեն Սաֆարյանը:
Միաժամանակ նա նշեց, որ արտահանման ծավալների ավելացումը չպետք է լինի հայ սպառողի հաշվին, այսինքն չպետք է ստեղծվի այնպիսի իրավիճակ, որ Հայաստանում գները բարձրանան: Այդ իրավիճակից խուսափելու համար, Վ. Սաֆարյանն ասաց, որ Հայաստանում այսօր կա 140 հազար չմշակվող հողատարածք, պետք է մշակել դրանք. «Մշակման լավագույն ձևը կոլեկտիվ կոորպորացիաներ ստեղծելն է, որի վերաբերյալ կառավարությունն ընդունած որոշում ունի»:
Նա ասաց, որ այսօր Հայաստանը ՌԴ շուկայում իրացնում է 11-11,5 միլիոն լիտր կոնյակ, որը բավականին բարձր ցուցանիշ է: Ըստ նրա, պետք է կարողանալ հայկական գինու արտահանման ծավալներն էլ հասցնել այդ մակարդակի: Իսկ դրա համար, նրա խոսքով, անհրաժեշտ է որակի բարձրացում, գովազդ:
Վ. Սաֆարյանի խոսքով, ռուսական շուկան պահանջում է հայկական տրիկոտաժ, կոշկեղեն. «Կառավարությանն առաջարկ ենք ներկայացրել որոշակի մաքսային սահմանափակումներ մտցնել կաշվի արտադրության վրա: Հայաստանից տարեկան 3500-4000 տոնա կաշի է արտահանվում Թուրքիա, Իրան, Չինաստան, Հնդկաստան, որտեղ այն վերամշակվում է ու մի մասն արդեն որպես պատրաստի արտադրանք վերադարձնում են Հայաստան»:
Վ. Սաֆարյանն ընդգծեց, որ այսօր Հայաստանի կառավարությունը պետք է մոբիլիզացիոն քաղաքականության իրականացնի, հաշվարկի ներքին ռեսուրսները, ինչ կարող է արտադրել ու իրացնել ՌԴ շուկայում, քանի որ այսօր ստեղծված հնարավորությունը պետք է անպայման օգտագործել:

Экономика 15:38 02/09/2014
Для Армении созданы наилучшие условия увеличения объемов экспортируемой в Россию продукции, и поэтому правительство РА должно проводить в этом направлении гибкую политику. Об этом сегодня на пресс-конференции заявил председатель Союза отечественных производителей Вазген Сафарян.
Однако при этом В. Сафарян отметил, что увеличение объемов экспорта не должно проводиться в ущерб интересам местных потребителей, должен быть исключен рост цен в Армении.
По его словам, избежать подобной ситуации можно будет за счет обработки 140 тыс. невозделанных земельных участков, которую возможно проводить путем создания коллективных корпораций. В. Сафарян отметил, что на этот счет правительство в свое время даже приняло соответствующее постановление.
В. Сафарян также сообщил, что на сегодня Армения реализует на российском рынке порядка 12 млн. литров коньяка, а это довольно высокий показатель. Посему, считает специалист, надо довести до этого уровня также экспорт армянских вин, предварительно повысив их качество и обеспечив хорошей рекламой.
По словам Вазгена Сафаряна, на российском рынке ощущается большой спрос на армянский трикотаж, обувь. «Мы представили в правительство предложение внести определенные таможенные ограничения на производство кожи. Ежегодно из Армении экспортируется 3500-4000 тонн кожи в Турцию, Иран, Китай, Индию, где она перерабатывается, а часть уже в качестве готовой продукции возвращают в Армению», – отметил он.
Вазген Сафарян подчеркнул, что на сегодня правительство Армении должно осуществлять мобилизационную политику, вычислять внутренние ресурсы, уточнять, что можно производить и реализовывать на российском рынке, поскольку сегодня необходимо обязательно использовать создавшуюся возможность.