Մարդիկ քնում էին փողոցներում, այգիներում. հայաստանցի եզդիներն այցելել են Թուրքիայի եզդի փախստականներին
«Սինջար» եզդիների ազգային միավորումը և «ՀՀ եզդիների ազգային կոմիտեն» վեց հոգանոց խմբով այցելել են Թուրքիայում գտնվող եզդի փախստականներին:
Հայաստանի Սինջար եզդիների միավորման նախագահ Բորիս Մուրազին Panorama.am-ի զրուցում նշեց, որ նրանք մի քանի օր շարունակ շրջել են Դիարբեքիր, Բաթման, Մեդնին և այլ քաղաքներում տեղակայված փախստականների ճամբարներում, որտեղ ապաստանել է մոտ 22 հազար եզդի:
«Լուրջ խնդիր էր կացարանները, մարդիկ քնում էին փողոցներում, այգիներում: Սննդի խնդիր այս պահի դրությամբ այդքան էլ չկար»,-նշեց Մուրազին:
«Սինջար» եզդիների ազգային միավորման նախագահն ասաց, որ իրենք ցանկացել են եզդիների 150 խումբ բերել Հայաստան, սակայն ՀՀ ԱԳՆ-ից պատասխանել են, որ այս պահին դա հնարավոր չէ. «Ճանապարհի հետ կապված ֆինանսական միջոցները մենք պատրաստ էինք ապահովել, բայց ԱԳՆ-ից ասացին, որ պետք է տեղափոխման համար գրավոր դիմում, որի ընթացակարգը երկար կտևի, ինչը մեր՝ Թուրքիայում գտնվելու ընթացքում անհնար էր կազմակերպել»:
Նա հայտնեց, որ իրենց երկու կազմակերպոււթյունները 11 հազար դոլարի չափով գումարի օգնություն էին տարել եզդիներին, որով էլ 25 ջերմամաեկուսիչ վրան են կարողացել ձեռք բերել 150 ապաստան չունեցողների համար:
Անդրադառնալով այս պահի դրությամբ Իրաքում գտնվող եզդիների իրավիճակին՝ Մուրազին տեղեկացրեց, որ այնտեղ մարտական գործողությունները շարունակվում են. «Մեկ օրվա մեջ 100 եզդի կանայք և աղջիկներ ինքնասպանություն են գործել՝ ահաբեկիչների ձեռքը չընկնելու և իրենց պատիվը փրկելու համար»:
Բորիս Մուրազին վերջում ավելացրեց, որ ցեղասպանություն տեսած Հայաստանը պետք է որքան հնարավոր էր արագ քայլեր ձեռնարկեր՝ փախստականների Հայաստան տեղափոխելու համար:

Общество 13:11 03/09/2014
Группа из 6 человек, представляющих общественные организации «Национальное объединение езидов „Синджар”» и «Национальный комитет езидов», посетила иракских беженцев-езидов, нашедших убежище в Турции.
Как рассказал в интервью Panorama.am руководитель общественной организации «Национальное объединение езидов „Синджар”» Борис Мурази, они побывали в лагерях для беженцев, размещенных в Диарбекире, Батмане, Меднине и других городах Турции. В этих лагерях, по его словам, нашли убежище порядка 22 тыс. беженцев-езидов.
На данный момент, по словам Мурази, существует серьезная проблема с жильем: люди вынуждены спать в парках, на улицах, но нехватки продовольствия в лагерях нет.
Как отметил Борис Мурази, они хотели привезти в Армению 150 беженцев-езидов, однако в МИД Армении сообщили, что это долгая процедура: необходимо сначала подать письменное заявление.
По его словам, общественные организации «Национальное объединение езидов „Синджар”» и «Национальный комитет езидов» собрали в помощь беженцам сумму в размере 11 тысяч долларов США. На эту сумму были приобретены 25 теплоизолированных палаток для 150 беженцев.
Отметим, ранее СМИ сообщали о налоге, введенном боевиками группировки «Исламское государство» (ИГ) для немусульман, живущих на захваченных ими территориях. Минимальный размер ежемесячного налога составляет 250 долларов США. По данным Иранской комиссии по правам человека, в нынешней тяжелой экономической ситуации в Ираке заработать такую сумму для того, чтобы выплатить требуемый налог, практически невозможно. ИГ издало заявление с требованием к христианам принять ислам или платить налог или же покинуть свои дома, которые теперь будут считаться собственностью боевиков.
Напомним также, что угроза безопасности в Ираке возросла из-за активизации в начале прошлого месяца суннитской группировки «Исламское государство», первоначально носившей название «Исламское государство Ирака и Леванта» (ИГИЛ). В начале июня боевики ИГ захватили крупные города Мосул и Тикрит и заявили о намерении развернуть наступление на Багдад. А 29 июня группировка объявила о создании «исламского халифата» на подконтрольных ей территориях в Ираке и Сирии.
Глава МИД Армении передал представителю Верховного комиссара ООН извещение о предоставлении помощи езидам Ирака