Հասարակություն 15:29 05/09/2014
Գեղարքունիքի մարզի Ճամբարակ գյուղում երեկ տեղացած կարկուտի հետևանքով երկու բնակիչ է տուժել: Ձվի մեծության կարկուտը վնասել է նրանց գլուխները, ինչի հետևանքով ուժեղ արյունահոսություն է սկսել: Panorama.am-ի հետ զրույցում գյուղապետ Յուրիկ Ավալյանը հայտնեց, որ նրանց վիրակապ է դրվել, հիմա տուժածները տանն են:
Գյուղի մեծերը զարմացած ասում են, որ նման մեծ կարկուտ չէին տեսել: Բնակիչների մեծ մասը չեն էլ պատկերացրել, որ կարկուտը կարող է վնասել մեքենաները: Գյուղի մեքենաների մեծ մասը կայանված են եղել բակերում ու փողոցներում:
Այսօր արդեն հաշվել են, որ կարկուտը 150 մեքենա է վնասել, դրանցից միայն մի քանիսն են ապահովագրված:
«Առավել շատ տուժել են համայնքի բնակարանների տանիքները: Այժմ հաշվարկում ենք վնասի չափը: Հույս ունենք խնդիրը կքննարկվի կառավարությունում, աջակցություն կլինի գյուղացիներին»,-ասաց գյուղապետը:
Դրսում մնացած խոշոր եղջերավոր անասուններին կարկուտը լուրջ վնաս չի պատճառել, իսկ այ տնային թռչուններին սպանել է. «Կարկուտը տվել է հավերի, ղազերի գլխին` սատկացրել»:

Сильный град повредил машины и крыши домов в городе Чамбарак, есть пострадавшие
В городе Чамбарак Гегаркуникской области Армении от выпавшего накануне, 4 сентября, града пострадали 2 человека. Об этом сообщил в беседе с корреспондентом Panorama.am мэр Чамбарака Юрик Авалян.
По его словам, град был размером с яйцо, 2 жителей города получили ушибы головы, раны были обработаны и в настоящее время пострадавшие находятся уже дома.
Кроме того, сильный град повредил 150 автомобилей, при этом застрахованы были лишь несколько из них. Под градом погибли куры и гуси.
«Больше всего от выпавшего града пострадали крыши домов в городе. В настоящее время определяется размер причиненного ущерба», – сказал Юрик Авалян.