ԱՄՆ-ը պաշտպանում է հայ-թուրքական հարաբերությունների հաստատման ցանկացած նախաձեռնություն. Հեֆերն
Ամերիկայի Միացյալ Նահանգները կողմ է Հայաստանի և Թուրքիայի միջև հաշտության հաստատմանն ու այս հարցում ողջունում է Հայաստանի նախաձեռնությունն ու պաշտոնական հրավերը Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին` 2015թ. ապրիլի 24-ին այցելելու Երևան և Ծիծեռնակաբերդում ոգեկոչելու Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակը: «Արմենպրեսի»-ի հետ զրույցում նման կարծիք է հայտնել Հայաստանում ԱՄՆ արտակարգ և լիազոր դեսպան Ջոն Հեֆերնը:
«Միացյալ Նահանգները եռանդագին պաշտպանում է Հայաստանի ու Թուրքիայի հաշտեցման ջանքերը: Այս առումով մենք ողջունում ենք Հայաստանի և Թուրքիայի կողմից ձեռնարկված բոլոր այն քայլերը, որոնք ուղղված են փաստերի լիակատար, շիտակ ու արդարացի ճանաչմանը»,- նշել է դեսպանը:
Հայաստանի այս քայլը ողջունել է նաև Ֆրանսիան:
«Արմենպրես»-ի հետ զրույցում ՀՀ-ում Ֆրանսիայի արտակարգ և լիազոր դեսպան Անրի Ռենոն ասել է, որ Ֆրանսիան ողջունում է ցանկացած նախաձեռնություն, որը կնպաստի Հայաստանի և Թուրքիայի մերձեցմանն ու երկխոսությանը` ի նպաստ երկու երկրների միջև հարաբերությունների կարգավորման:

Politics 12:55 05/09/2014
The United States is for the reconciliation of Armenia and Turkey and in this regard, it supports Armenia’s initiative and official invitation to President of Turkey Recep Tayyip Erdogan to visit Armenia on April 24, 2015 to commemorate the Armenian Genocide victims, U.S. Ambassador to Armenia John Heffern told Armenpress.
Mr Heffern noted: “The U.S. strongly supports reconciliation efforts between Armenia and Turkey. In that regard, we welcome all steps taken by Armenia and Turkey to come to a full, frank and just acknowledgement of the facts.”
France also welcomed this step of Armenia. French Ambassador to Armenia Henry Reynaud told Armenpress that France welcomes any initiative that will contribute to the reconciliation and dialogue between Armenia and Turkey for the normalization of relations between the two countries.