Հասարակություն 15:23 15/09/2014
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանը Բասկերի Երկրի Դոնոստիայի (Սան Սեբաստիան) քաղաքապետարանում հանդիպում է ունեցել քաղաքապետ Խուան Կառլոս Իզագիրե Օրտելանոյի հետ։
Հանդիպման ընթացքում կողմերը մտքեր են փոխանակել Ստեփանակերտի և Դոնոստիայի միջև բարեկամական և գործնական փոխշահավետ հարաբերությունների հաստատման և զարգացման հեռանկարների շուրջ։
ԼՂՀ ԱԳՆ մամուլի ծառայությունը տեղեկացնում է, որ հանդիպման արդյունքներով Ստեփանակերտ և Դոնոստիա քաղաքների միջև ստորագրվել է Համագործակցության համաձայնագիր։
Համաձայնագրում նշվում է, որ կողմերը հիմնվելով հավասարության և փոխշահավետության սկզբունքների վրա իրականացնելու են փորձի փոխանակում և համագործակցություն տարբեր բնագավառներում։
Ըստ Համաձայնագրի` երկու քաղաքները և նրանց համապատասխան կառույցները պարբերաբար շփումներ են ունենալու՝ քննարկելու համագործակցության խնդիրները, ինչպես նաև փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցեր։
Դոնոստիա (Սան Սեբաստիան) քաղաքը Բասկերի երկրի Գիպուսկոա նահանգի մայրաքաղաքն է, երկրի ամենահայտնի զբոսաշրջային կենտրոններից մեկն է։ Հայտնի է ֆիլմերի միջազգային փառատոնով։ Դոնոստիա քաղաքը Եվրամիության կողմից հայտարարվել է 2016 թ. Եվրոպայի մշակութային մայրաքաղաք։

Общество 15:50 15/09/2014
13 сентября министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян в мэрии города Доностия (Сан-Себастьян) Страны Басков встретился с мэром Хуаном Карлосом Изагирре Ортелано. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями относительно перспектив установления и развития взаимовыгодных дружеских и практических отношений между Степанакертом и Доностией.
По результатам встречи было подписано Соглашение о сотрудничестве между городами Степанакерт и Доностия.
В Соглашении стороны, основываясь на принципах равенства и взаимной выгоды, будут осуществлять обмен опытом и сотрудничество в разных сферах.
В соответствии с соглашением, Степанакерт и Доностия и соответствующие структуры городов будут осуществлять периодические консультации, с тем, чтобы обеспечить осуществление консультаций по обмену опытом и сотрудничеству, а также вопросам, представляющим взаимный интерес
Доностия (Сан-Себастьян) является столицей провинции Гипускоа и одним из наиболее известных туристических центров страны. Город знаменит своим международным кинофестивалем. Город Доностия был объявлен Евросоюзом культурной столицей Европы 2016 г.