Նաիրիտ. «Միակ խնդիրը միջոցներ ու ներդրումներ գտնելն է»
«Ամենացավալին այն է, որ ամեն օր մասնագետները պակասում են, իսկ անգամ օտարերկրյա մասնագետներն են ընդունում, որ դա «Նաիրիտի» հիմնական հարստությունն է: Մենք արդեն այսօր ունենք կադրերի պակաս, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ մասնագետների տարիքը 50-ից բարձր է»,- էներգետիկայի և բնական պաշարների նախարարությունում հրավիրված քննարկման ժամանակ հայտարարեց «Նաիրիտի» նախկին գլխավոր տնօրեն Կարեն Իսրայելյանը:
Վերջինս հայտարարեց նաև, որ տեխնոլոգիապես և տեխնիկապես գործարանը որևէ խնդիր չունի վերագործարկվելու համար, այն էլ շատ կարճ ժամանակում. «Միակ խնդիրը միջոցներ ու ներդրումներ գտնելն է»:
«Ուղղակի խնդրում եմ այս քննարկումներն արագացնեք, որ մենք էլ հասկանանք` հնարավո՞ր է գործարանը վերագործարկել, թե՞ ոչ»,- դիմելով կոնկրետ Երվանդ Զախարյանին` ասաց գործարանի նախկին տնօրենը:
«Ես ևս մեկ անգամ համոզվեցի, որ գործարանը պետք է վերագործարկվի և կարող եմ ասել, որ կառավարությունը, նախարարությունը ամեն ինչ անելու է այդ ուղղությամբ»,- նշեց Էներգետիկայի նախարարն ու ավելացրեց, որ «Նաիրիտ»-ի հետագա ճակատագրի վերաբերյալ ցանկացած ընդունվող որոշում բավականին ծանր է ու պատասխանատու, այնպես որ փաթեթի առկայության դեպքում քննարկումները կշարունակվեն:

У завода «Наирит» нет проблем с техникой и технологиями, но началась утечка кадров
Завод «Наирит» теряет самое главное свое богатство – кадры: число специалистов уменьшается, в возраст многих превышает 50 лет. Об этом сегодня на совещании в министерстве энергетики и природных ресурсов Армении заявил Карен Исраелян – бывший гендиректор предприятия, которое в своем время считалось гигантом советской экономики.
По его словам, дефицит кадров, которые признавались основным богатством «Наирита» даже зарубежными специалистами, вызывает наибольшее сожаление.
К. Исраелян также заявил, что у завода нет никаких проблем, связанных с техникой и технологиями, предприятие может возобновить работу в кратчайшие сроки. «Единственная проблема – найти средства и инвестиции», – отметил он.
В ответ глава Минэнерго РА Ерванд Захарян заявил: «Я в очередной раз убедился, что завод должен возобновить работу, министерство сделает все в этом направлении». По его словам, все решения по вопросу данного заводы принимаются нелегко и очень ответственны. Он обещал продолжить обсуждения в случае наличия конкретного пакета предложений.