Համացանց 10:24 23/09/2014
«Չեմ կարծում, թե Լևոն Հայրապետյանի գործը հարկավոր է դիտարկել իր ազգային պատկանելիության պրիզմայով: Ու ես չէ, որ պետք է մեկնաբանեմ այս գործը. դա քննչական կոմիտեի իրավասությունն է»,- Ազգային Ժողովում հայ-ռուսական խորհրդարանական ակումբի հերթական նիստի շրջանակում հայտարարեց ՌԴ նախագահի միջազգային և մշակութային համագործակցության գծով հատուկ ներկայացուցիչ Միխայիլ Շվիդկոյը:
Վերջինս սակայն նշեց, որ մեկ բանում համոզված է` ազգայինն այստեղ որևէ կապ չունի և խնդիրը միայն ու միայն բաշկիրական նավթի հետ է կապված. «Ես կարող եմ վստահեցնել, որ ռուսական հասարակությունում հակահայկական որևէ տրամադրություններ գոյություն չունեն»:
Շարունակելով հասարակությունների միջև առկա փոխհարաբերությունների թեման, ռուս պաշտոնյան կարևորեց հայ և ռուս ժողովուրդների միջև հումանիտար կապերի ակտիվացումը, առավել ևս ապագա ինտեգրման ֆոնին: Նրա խոսքով` Հայաստանի և Ռուսաստանի միջև ուղղակի անհրաժեշտ է ուժեղացնել մշակութային ու կրթական փոխանակությունը, ինչն էլ հենց բարեկամության գրավականն է:
«Որքան էլ տարօրինակ է ասածս, բայց մեր երկրներն ու ժողովուրդները պետք է բացվեն մեկը մյուսի համար: Այո, վերջին 3-4 տարիներին Հայաստան այցելած ռուսաստանյան տուրիստների թիվը զգալիորեն աճել է, ինչը չի կարող չուրախացնել, բայց առաջ շարժվելու միտում այս ոլորտում էլ անշուշտ ունենք»,- ասաց ՌԴ նախագահի ներկայացուցիչը:
Հայկական կողմի այն դիտարկմանը, որ ռուս հասարակությունում մեծ չէ հետաքրքրությունը բարեկամ ժողովրդի հանդեպ, Մ. Շվիդկոյը համաձայնեց, որ ռուսաստանյան հասարակությունում իսկապես պակասում են տեղեկատվական և լուսավորչական լուրջ ծրագրերը, որոնք ցույց կտային ոչ միայն Հայաստանի, այլ մեր հարևան երկրների կյանքը:

Политика 11:15 23/09/2014
М. Швыдкой: Дело против Левона Айрапетяна не следует рассматривать сквозь призму его национальной принадлежности
«Не думаю, что дело в отношении Левона Айрапетяна следует рассматривать сквозь призму его национальной принадлежности, и не мне комментировать это дело. Это входит в компетенцию следственного комитета»,– об этом в рамках очередного заседания армяно-российского парламентского клуба в Национальном Собрании Армении заявил специальный представитель президента РФ по международному культурному сотрудничеству Михаил Швыдкой.
Он выразил убежденность, что национальная принадлежность в этом деле не играет абсолютно никакой роли,и речь идет о вопросе, связанном с башкирской нефтью. «Я могу заверить, что в российском обществе каких-либо антиармянских настроений нет», – добавил он.
Продолжив тему взаимоотношений между обществами двух стран, Михаил Швыдкой отметил важность активизации гуманитарных связей между армянским и российским народами, в частности на фоне будущей интеграции. По его словам, между Арменией и Россией просто необходимо усилить культурный и образовательный обмен, что в свою очередь является гарантией дружбы.
«Наши страны и народы должны быть открыты друг для друга. Да, число российских туристов, посетивших Армению в течение последних 3-4 лет, значительно возросло, что не может не радовать, но тенденция к продвижению и в этой сфере, несомненно, имеется»,– добавил представитель президента РФ.
М. Швыдкой подчеркнул, что в сегодняшнем российском обществе не хватает серьезной информационно-просветительской программы, которая показывала бы жизнь не только в Армении, но и в соседних странах.