Հասարակություն 12:40 25/09/2014
Սեպտեմբերի 26-ին, Նյու Յորքում կմեկնարկի ԱրմԹեք 2014 Հայաստանի բարձր տեխնոլոգիաների 7-րդ ամենամյա համաժողովը: Համաժողովի կազմակերպիչներն են ՀՀ Կառավարությունը, Համաշխարհային բանկը և Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամը, հովանավորներն են Քրոնիմետը, Դ-Լինկ ընկերությունը և Հայ Օգնության ֆոնդը, գործընկերները՝ Մենթոր Գրաֆիկս և ՓիքսԱրթ կազմակերպությունները, աջակիցները՝ Զարգացման հայկական գործակալությունը, Հայաստան հիմնադրամ ԱՄՆ, Վիասֆեր տեխնոպարկ, Ագնիան, Դիջիթըլ Փոմըգրանեթ և Ֆայնբերգ ընկերությունները: Այս մասին հայտնում է Ձեռնարկությունների ինկուբատոր հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Համաժողովի բանախոսների շարքում են բարձրաստիճան պաշտոնյաներ, տեխնոլոգիական, ինժեներական ոլորտների խոշորագույն ընկերությունների ղեկավարներ, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ և այլն, մասնավորապես՝ Թուիթեր կազմակերպության փոխնախագահ Րաֆֆի Քրիքորյանը, Դ-Լինկ Քորփորեյշնի փոխնախագահ Թոմաս Հուանգը, Վոլֆրամ Ինք կազմակերպության Իմիջ մշակումների կառավարիչ Շադի Աշնաին, ՓիքսԱրթ ընկերության համահիմնադիր Հովհաննես Ավոյանը, Սինոփսիս Ինք. կազմակերպության գլխավոր գործադիր տնօրեն և նախագահ Չի-Ֆուն Չանը և այլն:
ԱրմԹեքի ընթացքում տեղի կունենան հետևյալ թեմաներով քննարկումներ.
Բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտը Հայաստանում. վերջին զարգացումները և հաջողության պատմությունները
Կրթություն, հետազոտություններ և մասնագիտական զարգացում
Տարածաշրջանային զարգացում, աքսելերացիա և բիզնես միջավայր
Նորարարություն, սկսնակ ընկերություններ և ձեռներեցություն
ԱրմԹեք Համաժողովը հիմնադրվել է 2006թ. Սիլիկոնյան Հովտում տեխնոլոգիաների և գործարար ոլորտների մասնագետների կողմից և հետագայում ՀՀ Կառավարության կողմից պաշտոնապես ճանաչվել է որպես երկրի բարձր տեխնոլոգիաների ոլորտի գործարար հարթակ՝ Հայաստանի տեխնոլոգիաների բնագավառում մասնագիտական առաջընթացն ապահովելու և տեխնոլոգիական ոլորտի արագ աճը խթանելու համար: Առաջին ԱրմԹեք Համաժողովն անցկացվել է 2007թ. ԱՄՆ-ի Կալիֆորնիա նահանգի Սան-Ֆրանցիսկո քաղաքում, որից հետո միջոցառումը հաջորդաբար կազմակերպվում է Հայաստանում և Ամերիկայում:

Society 12:54 25/09/2014
Tomorrow, on September 26, the 7th Global Armenian High Tech Conference ArmTech Congress’14 kicks off in New York. The Congress is organized by the Armenian Government, the World Bank and the Enterprise Incubator Foundation and sponsored by Cronimet, D-Link and Fund for Armenian Relief. Congress partners include Mentor Graphics and PicsArt and it is supported by Armenian Development Agency, Armenia Fund USA, ViaSphere Technopark, Agnian, Digital Pomegranate and Fainberg.
Speakers include high level officials, heads of multinational corporations and largest technological and engineering companies, representatives of academia and others, among them Thomas Huang, Vice President of D-Link Corporation, Raffi Krikorian, Vice President of Twitter, Shadi Ashnai, Manager of Image Processing, Wolfram Research, Inc., Hovhannes Avoyan, Co-Founder of PicsArt, Chi-Foon Chan, co-CEO and President, Synopsys Inc.
Discussions on the following topics are included in the Congress agenda:
High Tech Industry in Armenia - Recent Development and Success Stories
Education, Research & Professional Development
Regional Development, Acceleration and Business Environment
Innovations, Startups and Entrepreneurship
ArmTech was founded in 2006 at Silicon Valley by business and technology experts. It was later recognized by the Government of Armenia as the country’s business platform in high technologies conceived to ensure professional progress in Armenia’s technology sector and promote its rapid growth. The first ArmTech was held in San Francisco, CA, US, following which it evolved into an annual event occurring consecutively in Armenia and the U.S.