Որևէ ծայրահեղություն կոնստրուկտիվ դեր չի կարող ունենալ ցեղասպանության 100-ամյակի կոնտեքստում. Կ.Բեքարյան
«Ելույթն ամբողջովին անդրադառնում և ամփոփում էր արդի քաղաքական համատեքստում վիճակը Հայաստանի արտաքին գերակայությունների մասով` թե ղարաբաղյան հիմնախնդրի կարգավորման գործընթացի հետ կապված, թե այն տրամաբանության ներքո, որ գտնվում ենք ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախաշեմին»,- Panorama.am-ի հետ զրույցում ասաց «Եվրոպական ինտեգրացիա» ՀԿ նախագահ Կարեն Բեքարյանը` մեկնաբանելով Միացյալ ազգերի կազմակերպության (ՄԱԿ) գլխավոր ասամբլեայի 69-րդ նստաշրջանին նախօրեին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանի ելույթի հիմնական ուղերձները:
Ինչ վերաբերում է նախագահի ելույթի` հայոց ցեղասպանությանը նվիրված հատվածին և դրանում առկա շեշտադրումներին, որոնք հատկապես վերաբերում են հայ-թուրքական հարաբերություններին, Կ.Բեքարյանից հետաքրքրվեցինք` կարելի՞ է ակնկալել, որ որոշակի փոփոխություն կարձանագրվի. «100-ամյակը որոշակի հանգրվան է. ակնկալել 100-ամյակից շատ ավելին, քան ուղղակի հանգրվան լինելը այնքան էլ կոռեկտ չի: Բայց 100-ամյակին անդրադառնալ սովորական ձևով ևս այդքան էլ կոռեկտ չի: Այսինքն` որևէ ծայրահեղություն կոնստրուկտիվ դեր չի կարող ունենալ ցեղասպանության 100-ամյակի կոնտեքստում»:
Հիշեցնենք իր ելույթում նախագահ Սարգսյանը մասնավորապես ասել էր. «Հայաստանը երբևէ Հայոց ցեղասպանության ճանաչումը նախապայման չի դարձրել Հայաստան-Թուրքիա երկկողմ հարաբերությունների կարգավորման համար: Հայտնի է, որ պաշտոնական Երևանի նախաձեռնած` Հայաստան-Թուրքիա հարաբերությունների կարգավորման գործընթացը հասավ մինչև Ցյուրիխյան արձանագրությունների ստորագրում: Այդ արձանագրություններն արդեն տարիներ շարունակ դարակներում են` սպասելով Թուրքիայի խորհրդարանի վավերացմանը: Պաշտոնական Անկարան բացահայտ հռչակում է, որ կվավերացնի այդ արձանագրությունները միայն, եթե Լեռնային Ղարաբաղը` Ազատ Արցախը, հայերը հանձնեն Ադրբեջանին: Հայաստանում և Արցախում նման նախապայմաններին պարզ մարդիկ շատ հաճախ արձագանքում են շատ պարզ. «գրողի ծոցը վավերացնեք»»:

Политика 12:40 25/09/2014
Карен Бекарян: Крайности не могут сыграть конструктивной роли в контексте 100-й годовщины Геноцида армян
«Речь президента полностью касалась и подытоживала положение в современном политическом контексте по части внешних приоритетов Армении, связанных как с урегулированием карабахского конфликта, так и с логикой той реалии, что мы находимся в преддверии 100-й годовщины Геноцида армян»,– заявил в беседе с корреспондентом Panorama.am руководитель общественной организации «Европейская интеграция», политолог Карен Бекарян, комментируя основные месседжи, содержащиеся в речи президента Армении Сержа Саргсяна на 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН.
Обратившись к отрывку из речи президента относительно Геноцида армян и основных акцентов, касающихся армяно-турецких отношений и отвечая на вопрос о том, можно ли надеяться на определенные изменения, Карен Бекарян подчеркнул: «100-я годовщина – это своего рода гавань, и будет не столь корректным связывать с этим еще большие ожидания. Однако не столь корректным будет и то, если наш подход к 100-й годовщине будет обычным. То есть какая-либо крайность не может сыграть конструктивную роль в контексте 100-й годовщины Геноцида армян».
Напомним, выступая на проходящей в Нью-Йорке 69-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН, Серж Саргсян, обратившись к вопросу нормализации армяно-турецких отношений, глава государства в частности отметил: «Армения никогда не ставила вопрос признания Геноцида армян как предусловие для нормализации армяно-турецких отношений. Известно, что инициированный официальным Ереваном процесс нормализации отношений между Арменией и Турцией дошел до подписания Цюрихских протоколов. Эти протоколы простаивают уже в течение многих лет в ожидании ратификации парламентом Турции. Официальная Анкара откровенно декларирует, что протоколы будут ратифицированы лишь в том случае, если Нагорный Карабах – свободный Арцах – армяне сдадут Азербайджану. В Армении и Арцахе на подобные предусловия рядовые граждане очень часто реагируют весьма просто: „Ну, и к черту, пусть не ратифицируют”».
«Ну, и к черту, пусть не ратифицируют». Ереван обсуждает возможность отзыва армяно-турецких протоколов