Նախագահը շնորհավորական ուղերձ է հղել Արթուր Չիլինգարովին՝ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ
Նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր շնորհավորական ուղերձ է հղել Ռուսաստանի Դաշնության դաշնային խորհրդի անդամ Արթուր Չիլինգարովին՝ ծննդյան 75-ամյակի առթիվ: Այս մասին տեղեկացնում է նախագահի աշխատակազմի հասարակայնության և տեղեկատվության միջոցների հետ կապերի վարչությունը:
«Հարգելի Արթուր Նիկոլայի,
Սրտանց շնորհավորում եմ Ձեզ 75-ամյա հոբելյանի կապակցությամբ:
Որպես մեծ գիտնական, Դուք, անկասկած, հսկայական ներդրում եք ունեցել օվկիանոսագիտության և բևեռախուզության ոլորտներում ինչպես խորհրդային, այնպես էլ ժամանակակից ռուսաստանյան գիտական մտքի զարգացման գործում: Արկտիկայի և Անտարկտիդայի Ձեր գիտական նվաճումը անգնահատելի ներդրում է աշխարհագրական և բնական գիտությունների հետագա զարգացման գործում:
Մեծ է Ձեր դերը ժամանակակից Ռուսաստանի պետականաշինության և զարգացման գործում:
Մենք հպարտ ենք, որ նման մեծանուն մարդու երակներով հայի արյուն է հոսում: Հայաստանում Ձեզ գիտեն և բարձր են գնահատում որպես երկու երկրների ժողովուրդների բազմադարյա բարեկամության վրա հիմնված հայ-ռուսական ռազմավարական դաշնակցության հետևողական ամրապնդման հաստատուն կողմնակցի:
Հարգելի Արթուր Նիկոլայի, մաղթում եմ Ձեզ քաջառողջություն, երկար տարիների կյանք և կենսական անսպառ եռանդ նոր գիտական բացահայտումների համար»,-ասված է ՀՀ Նախագահի շնորհավորական ուղերձում:

Президент Армении поздравил выдающегося исследователя и ученого Артура Чилингарова с 75-летием
Президент Армении Серж Саргсян сегодня направил поздравительное послание члену Совета Федерации Федерального Собрания РФ Артуру Чилингарову по случаю 75-летия. Об этом сообщает пресс-служба главы государства.
«Уважаемый Артур Николаевич!
Сердечно поздравляю Вас с 75-летним юбилеем!
Как великий ученый, Вы несомненно внесли огромный вклад в развитие как советской, так и современной российской научной мысли в области океанологии и полярных исследований. Ваше научное покорение Арктики и Антарктики, является неоценимым вкладом в дальнейшее развитие географических и естественных наук.
Велика Ваша роль в государственном строительстве и развитии современной России.
Мы горды тем, что в жилах такого великого человека течет армянская кровь. В Армении Вас знают и высоко ценят как убежденного сторонника последовательного упрочения армяно-российского стратегического союзничества, основанного на многовековой дружбе народов наших стран.
Уважаемый Артур Николаевич, желаю Вам крепкого здоровья, долгих лет жизни и неиссякаемой жизненной энергии для новых научных открытий», - говорится в поздравительном послании президента РА.