Օրվա մամուլ 09:55 07/10/2014
«Առավոտ»-ի խմբագիր Արամ Աբրահամյանը գրել է. «Եվ այսպես, քաղաքական դաշտում հստակություն մտավ: Երեկ Վանաձորում ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը հայտարարել է, որ Եռյակն ունի միասնական օրակարգ, և այդ օրակարգն իշխանափոխությունն է:
«Այս իշխանությունը պետք է հեռանա»,-ասել է ԲՀԿ-ական պատգամավորը:
Տրամաբանական է մտածել, որ կուսակցական հիերարխիայում բարձր տեղ գրավող գործիչը չէր կարող զբաղվել ինքնագործունեությամբ, և իր այս հայտարարությունը համաձայնեցրել է իր կուսակցության առաջին դեմքի հետ: Հետևաբար, դա ԲՀԿ-ի պաշտոնական դիրքորոշումն է: Իսկ դա նշանակում է առնվազն երկու բան: Նախ՝ ոչ իշխանական ուժերի 12 պահանջներն այլևս արդիական չեն: Զավեշտալի կլինի օրակարգ կազմել հետևյալ հերթականությամբ. ա/ ես պահանջում եմ, որ դուք հեռանաք, բ/ ես պահանջում եմ, որ դուք վերացնեք կարմիր գծերը:
Առաջին կետի համեմատությամբ «խամրում են» մնացած բոլոր կետերը: Պահանջները պետք է վերաձևակերպել այսպես. Դուք գնացեք, ես կգամ իշխանության, իսկ հետո նոր տալ խոստումներ՝ կվերացնեմ բոլոր կարմիր գծերը, արագաչափերը, բոլորին կազատեմ հարկերից, բանկային տոկոսներից, և այնպես կանեմ, որ Հայաստանում ձմռանը ծառերի վրա նարինջներ աճեն: Երկրորդ հետևությունը, որը կարելի է անել քաղաքական դաշտի այս հստակեցումից, այն է, որ ինքը՝ «ոչ իշխանական ուժեր» արտահայտությունն այլևս արդիական չէ: Իշխանափոխություն է պահանջում հենց ընդդիմությունը, և Հայաստանում նա մշտապես հենց դրանով է զբաղված՝ մոտավորապես 1992թ.-ից սկսած»:

Пресса дня 11:01 07/10/2014
Редактор газеты «Аравот» Арам Абраамян пишет, что в политическом поле Армении появилась ясность. Накануне в Ванадзоре секретарь парламентской фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян заявила, что у «тройки» есть общая повестка, и эта повестка – в смене власти. «Действующие власти должны уйти», - сказала депутат от партии «Процветающая Армения».
«Логично, что деятель, занимающий высокое положение в партийной иерархии не может заняться самодеятельностью, и это заявление Наира Зограбян согласовала с первыми лицами партии. Следовательно, это официальная позиция «Процветающей Армении».
А это, по крайней мере, означает две вещи. Во-первых, 12 пунктов некоалиционных политических сил отныне неактуальны. Несерьезно составлять повестку со следующей последовательностью: а) я требую вашего ухода, б) требую отменить красные линии.
В сравнении с первым пунктом все остальные просто «меркнут». Требования необходимо переформулировать следующим образом «Вы уходите, я прихожу к власти», а затем лишь давать обещания – уберу все красные линии, спидометры, освобожу всех от налогов, банковских процентов и сделаю так, чтобы зимой на деревьях в Армении будут росли апельсины.
Второе заключение, которое можно сделать из последних событий на политическом поле, что выражение «непровластные силы» отныне не является актуальным. Смены власти требует именно оппозиция, которая постоянно, с 1992 года, требует одно и то же», - отмечает редактор газеты «Аравот».