Հետաձգվեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքի պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջը
ՀՀ ֆինանսների նախարարությունը կառավարության այսօրվա նիստում ներկայացրեց «Շրջանառության հարկի մասին» օրենքում փոփոխություններ կատարելու որոշման նախագիծը, որով ՓՄՁ-ների համար մինչև պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջի գործողությունը ձեռք բերված ապրանքների գույքագրման պահանջը այս տարվա հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակից կերկարաձգվի մինչև 2015 թվականի փետրվարի 1-ը:
Նախագիծը Կառավարության հաստատմանը ներկայացրեց ՀՀ ֆինանսների փոխնախարար Արմեն Ալավերդյանը: Նրա խոսքերով` պահանջը չի տարածվում օրենքն ուժի մեջ մտնելուց հետո մինչև 2015 թվականի փետրվարի 1-ն ընկած ժամանակահատվածում որևէ օրվա դրությամբ առկա ապրանքային մնացորդի վրա, որի մասին հարկ վճարողները մինչև 2015 թվականի փետրվարի 1-ը իրենց հաշվառման վայրի հարկային մարմին են ներկայացնում վերադաս հարկային մարմնի ղեկավարի հաստատած ձևի տեղեկանք:
Կառավարության հիմնավորման համաձայն` խնդիրը կայանում է նրանում, որ փոքր և միջին ձեռնարկատիրության սուբյեկտների շահերը ներկայացնող հասարակական կազմակերպությունների ներկայացուցիչների հետ քննարկումների արդյունքում, պարզվել է, որ շրջանառության հարկ վճարողների շրջանում պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջի ներդրմամբ ի հայտ են եկել մի շարք տեխնիկական խնդիրներ, որոնք հիմնականում պայմանավորված են մինչև պարտադիր փաստաթղթավորման պահանջի գործողությունը ձեռք բերված ապրանքների գույքագրումը 10-օրյա ժամկետում ավարտելու օրենսդրական պահանջով:
Մասնավորապես, առևտրական (առք ու վաճառքի) գործունեությամբ զբաղվող հարկ վճարողները դժվարանում են վերոնշյալ անցումային ժամանակահատվածում հաշվառել իրենց ապրանքային մնացորդները և համապատասխան տեղեկատվություն ներկայացնել հարկային մարմիններին, ինչը պայմանավորված է տնտեսավարող սուբյեկտների մոտ առկա ապրանքային մնացորդների ծավալներով, ինչպես նաև ապրանքային մնացորդների ձևանմուշի լրացման հմտությունների պակասով:
Հիշեցնենք, որ ՀՀ վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը հոկտեմբերի 6-ին հանձնարարել էր ֆինանսների նախարարին` Ազգային ժողովի քննարկմանը ներկայացնելու նպատակով 3-օրյա ժամկետում մշակել և կառավարության քննարկմանը ներկայացնել համապատասխան օրենքի նախագիծ, համաձայն որի գույքագրման պահանջը հոկտեմբերի առաջին տասնօրյակից կերկարաձգվի մինչև 2015 թվականի փետրվարի 1-ը: Քսանօրյա ժամկետում ներկայացնել առաջարկություններ գույքագրման ձևանմուշը հնարավորինս պարզեցնելու, տնտեսվարողների շրջանում գույքագրման գործընթացի պատշաճ կազմակերմանն ուղղված անհրաժեշտ ուսուցողական դասընթացների անցկացման և այլ անհրաժեշտ վարչարարական քայլերի վերաբերյալ:

Экономика 12:46 09/10/2014
Правительство Армении отсрочило требование об обязательной инвентаризации товаров для малого и среднего бизнеса
На сегодняшнем заседании правительства Министерство финансов Армении представило проект решения о внесении изменений в закон «О налоге с оборота», согласно которому требование об инвентаризации товаров для малого бизнеса с первой декады октября этого года отсрочено до 1 февраля 2015 года.
Проект на утверждение правительства представил заместитель министра финансов РА Армен Алавердян. По его словам, требование не распространяется на существующий по состоянию на какой-либо из дней до 1 февраля 2015 года товарный остаток, утвержденную руководителем вышестоящего налогового органа справку о котором налогоплательщики до 1 февраля 2015 года представляют в налоговый орган по месту прописки.
Согласно обоснованию правительства, проблема состоит в том, что в ходе обсуждений с представителями общественных организаций, представляющих интересы субъектов малого и среднего бизнеса, выяснилось, что предприниматели, уплачивающие налог с оборота, столкнулись с проблемами, обусловленными законодательным требованием в 10-дневный срок завершить процесс инвентаризации товаров, приобретенных до внедрения обязательного документирования сделок.
Напомним, ранее представители малого и среднего бизнеса, в особенности в торговой сфере, провели акции протеста с требованием отменить поправки в налоговое законодательство. В частности, представители МСБ бойкотируют вступившие в силу с 1 октября поправки в Закон РА «О налоге с оборота», согласно которым ставка налога с оборота, применяемого к хозяйствующим субъектам, осуществляющим деятельность в сфере торговли, снижается с 3,5% до 1%, однако обязательным условием становится документооборот. Недовольные этим предприниматели заявили, что митинги не прекратятся, пока не будет решения проблемы.
Ранее, 6 октября, премьер-министр Овик Абраамян поручил министру финансов за 3 дня разработать соответствующий законопроект, по которому инвентаризация будет продлена с первой декады октября до 1 февраля 2015 г. Министерству было поручено за 20 дней представить предложения об упрощении анкеты и оптимальной организации процесса инвентаризации.
Представители малого и среднего бизнеса проводят очередную акцию у здания правительства Армении
Депутаты парламента Армении указали представителям малого и среднего бизнеса способ борьбы против закона о налоге с оборота
Представители малого и среднего бизнеса намерены продолжить борьбу против резонансного закона «О налоге с оборота»
Страсти вокруг закон о налоге с оборота: Премьер Армении направил митингующих представителей МСБ к главе Минфина