Orange հիմնադրամը և Հայկական ակնաբուժության նախագիծն ամփոփել են կուրության կանխարգելմանն ուղղված ծրագրերը
Տեսողության համաշխարհային օրվա առթիվ Orange հիմնադրամը և Հայկական ակնաբուժության նախագիծը (ՀԱՆ) այսօր ներկայացրել են Հայաստանի ակնաբուժության ոլորտում իրենց կողմից իրականացվող ծրագրերը: Այս մասին հայտնում է Orange հիմնադրամի հասարակայնության հետ կապերի բաժինը:
Orange հիմնադրամի և ՀԱՆ-ի համագործակծությունը մեկնարկել է 2011թ-ին «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակներում, որի նպատակն է որակյալ ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի մարզերի բնակիչներին՝ Աչքի շարժական հիվանդանոցի միջոցով: 2011թ.-ից ի վեր նշված ծրագրի շրջանակներում ավելի քան 66000 մարդ (54000 մեծահասակ և 12000 երեխա) անցել է աչքի հետազոտություններ, իրականացվել է 5044 վիրահատություն ու լազերային բուժում, և տրամադրվել է 23631 ակնոց: Այս տարի նշված ծրագրի շրջանակներում Արարատի, Վայոց Ձորի, Սյունիքի և Գեղարքունիքի մարզերի բնակիչներն արդեն անցել են անվճար աչքի զննումներ և ստացել բուժում Աչքի շարժական հիվանդանոցում: Այսօր Աչքի շարժական հիվանդանոցը մեկնարկում է իր գործունեությունը Արմավիրի մարզում:
Orange հիմնադրամի գործունեությունն այժմ համալրվել է նաև երեխաների կուրության դեմ պայքարին ուղղված ծրագրերով: Այդպիսի նախագծերից էր «Ֆրանսիայի հայկական բժշկական միություն - Փարիզ» ՀԿ-ի համատեղ իրականացված «Ակնոցներ Հայաստանի համար» ծրագիրը, որի շրջանակներում Գեղարքունիքի 6200 երեխաներ անցել են աչքի զննում, որից 240-ը՝ ստացել անհատականացված ակնոցներ: Այս ոլորտում այժմ Orange Հիմնադրամը ՀԱՆ-ի հետ համատեղ իրականացնում է «Ուղարկիր սելֆի և օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ » առցանց արշավը, որի շրջանակներում Արմավիրի մարզի ավելի քան 667 երեխա կստանա ակնոց:
«Հայաստանում տեսողական խնդիրներ ունեցող մարդկանց քանակն այսօր, ցավոք, բավականին մեծ է: Սակայն, այդ խնդիրների մի մասը հնարավոր է բուժել և կանխարգելել, դրանք ժամանակին ախտորոշելու և համապատասխան միջոցառումներ ձեռնարկելու դեպքում: Տեսողության խնդիրներ ունեցող երեխաներին և, ընդհանրապես, նման խնդիրներ ունեցող մարդկանց օգնելն Orange Հիմնադրամի գործունեության առանցքային ուղղություններից է: Իր գործունեության 3 տարիների ընթացքում Orange Հիմնադրամն իրականացրել է մի շարք նախաձեռնություններ՝ ուղղված տեսողական խնդիրներ ունեցող մարդկանց աջակցելուն, որակյալ ակնաբուժական ծառայությունների հասանելիության ընդլայնմանն ու կուրության կանխարգելմանը՝ հատկապես մարզերում: Այս ոլորտում ավելի քան 3 տարվա ընթացքում կատարված աշխատանքը համալրել ենք այս նոր առցանց արշավի միջոցով, որը մեր բաժանորդներին հնարավորություն է ընձեռում համախմբվել և իրենց ներդրումն ունենալ կուրության կանխարգելման այս շատ կարևոր գործում», - ասել է Orange հիմնադրամի խորհրդի նախագահ Ֆրանսիս Ժելիբտերը:
«Ուղարկիր սելֆի և օգնիր մեկ երեխայի պայքարել կուրության դեմ» առցանց արշավը նպատակ ունի հայտնաբերել երեխաների տեսողության խնդիրներն ու կանխարգելել կուրությունը՝ աչքի հետազոտությունների իրականացման և ակնոցների տրամադրման միջոցով: Ծրագրի շրջանակներում՝ մինչև հոկտեմբերի 9-ը ներառյալ Orange-ի ֆեյսբուքյան էջին ուղարկված յուրաքանչյուր ինքնանկարի դիմաց անվճար մեկ ակնոց կտրամադրվի Արմավիրի մարզի՝ տեսողության խնդիրներ ունեցող մեկ երեխայի: Արշավի մեկնարկից ի վեր՝ արդեն 667 մարդ մասնակցել է այս նախաձեռնությանը՝ ուղարկելով իրենց ինքնանկարը: Աչքի հետազոտություններն ու ակնոցների պատրաստումը կիրականացվեն ՀԱՆ-ի ակնաբուժական խմբերի կողմից:
«Այսօր Տեսողության համաշխարհային օրն է, որը նշվում է բազմաթիվ երկրներում: Մենք ուրախ ենք, որ ՀԱՆ, իր գործընկերների հետ միասին, արդեն ավելի քան տասը տարի իրականացնում է հատուկ միջոցառումներ, և բարձրաձայնում է ակնային հիվանդություններ ունեցող մարդկանց խնդիրները։ Հայաստանը նույնպես «Գլոբալ գործողությունների ծրագրի» մաս է կազմում, որի նպատակն է մինչև 2019թ. նվազեցնել կանխարգելելի կուրությունը 25%-ով։ Շատ գործեր են արվել, սակայն անելիքները նույպես շատ են, և մենք շատ ուրախ ենք, որ ունենք նման գործընկերներ, և հուսով ենք շարունակել մեր համագործակցությունը «Լույս հայի աչքերին» ծրագրի շրջանակներում։ Մենք շատ գոհ ենք «Մեկ selfie = մեկ ակնոց» ծրագրի արդյունքներից և կարծում ենք, որ ոչ միայն Արմավիր մարզի այլև մյուս մարզերի երեխաները նույնպես կշահեն այս նախաձեռնությունից», - ասել է Հայկական Ակնաբուժության Նախագծի Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Նունե Եղիազարյանը։
Ակնաբուժության ոլորտում Orange հիմնադրամի իրականացրած ծրագրերից է նաև տեսողական խնդիրներ ունեցող երեխաների՝ թիվ 14 հատուկ դպրոցում բրայլյան տպիչներով հագեցած սրահի ստեղծումը: Նշված դպրոցում հիմնադրամն մինչ այդ արդեն բացել էր համապատասխան աուդիո ծրագրերով համալրված համակարգչային դասարան: «Մարի Իզմիրլյանի» անվան մանկատան սաները 2014թ-ի սկզբին նույնպես ստացել են Orange հիմնադրամի աջակցությունը: Այստեղ Հիմնադրամը բացել է հատուկ սարքավորումներով և ուսումնական նյութերով հագեցած տիֆլո-կենտրոն՝ նպատակ ունենալով հեշտացնել տեսողության խանգարումներ ունեցող երեխաների կրթական գործընթացը:
Հայկական ակնաբուժության նախագիծ բարեգործական կազմակերպությունն առաքելություն ունի կանխարգելել Հայաստանում ձեռքբերովի կուրությունը և Հայաստանի ամբողջ բնակչության համար ակնաբուժական ծառայությունները դարձնել հասանելի: Իր գործունեության ընթացքում ՀԱՆ-ն իրականացրել է մի շարք նախագծեր, որոնցից են՝ 2003թ.-ին նախաձեռնած «Լույս հայի աչքերին» ծրագիրը, որը 2011թ.-ից իրականացվում է Օrange հիմնադրամի հետ համատեղ, USAID-ի համագործակցությամբ իրականացվող «Մանկական կուրության կանխարգելման գերազանցության կենտրոն» ծրագիրը, որն նպատակ ունի մասնագիտացված ակնաբուժական ծառայությունները հասանելի դարձնել Հայաստանի և տարածաշրջանի երեխաներին, ինչպես նաև կանխագելել մանկական կուրությունը, Orange հիմնադրամի հետ համատեղ ընտանեկան բժիշկների և առաջնային օղակի բուժաշխատողների համար ստեղծված ուսումնական առցանց գործիքի ստեղծումը, Հայաստանի մարզերում ակնային կլինիկաների հիմնադրման և շատ այլ ծրագրեր:

On the occasion of the World Sight Day Orange Foundation and the Armenian Eye Care Project (AECP) have presented the scope of projects implemented in the eye care domain, the press service of Orange Foundation reports.
The cooperation between Orange Foundation and Armenian Eye Care Project started in 2011, as part of “Bringing Sight to Armenian Eyes” project, aimed at provision of quality eye care services to the inhabitants of rural areas with the help of a mobile hospital. Since then in the scope of the project more than 66,000 people (54,000 adults and 12,000 children) in regions have received free eye screenings, 5,044 operations and laser treatments have been performed and 23,631 eye glasses distributed. This year, as part of this project, inhabitants of Ararat, Vayots Dzor, Syunik and Gegharkunik regions have already received free eye care screenings and treatment in Mobile eye hospital. Today Mobile eye hospital launches its activity in Armavir.
The activity of Orange Foundation has been complemented by a special attention to the prevention of blindness of children. One of such projects implemented this year in partnership with UMAF is the “Lunette pur l’Armenie” project, in the frame of which 6,200 eye screenings were performed and 240 personalized eye glasses distributed to the children of Gegharkunik region. Now Orange Foundation is implementing in partnership with AECP a new initiative in this domain – “Take a Selfie and help a child to fight blindness” campaign launched on September 30, as part of which more than 610 eye glasses will be distributed to the children of Armavir region.
“Unfortunately, the number of people with sight issues is quite significant in Armenia, however part of these are curable if detected at an early stage and treated accordingly. Helping children and people with visual disabilities is one of the pillar activities implemented by Orange Foundation. During the 3 years of its activity, Orange Foundation has completed a number of initiatives aimed at supporting people with visual problems, increasing the availability of quality eye care services and prevention of blindness especially outside Yerevan. With our new online campaign initiative, we want to complement the work conducted for more than 3 years and provide our customers with the opportunity to show solidarity by contributing to the very important goal of prevention of blindness,” said Francis Gelibter, the Chairman of Board of the Orange Foundation.
“Take a selfie and help a child to fight blindness” online campaign is aimed at mobilizing society for the cause of aiding children who have visual diseases and preventing blindness through provision of screenings and distribution of eye glasses to those who need one. As part of the project, till the 9th of October including, every selfie sent to Orange Armenia Facebook page would result into a pair of free eye glasses to one child from the Armavir region. Since the launch of the campaign, already 667 people have contributed to the initiative submitting their selfies to Orange Armenia Facebook page. Eye screenings and preparation of the glasses will be performed in Armavir region by medical groups of the AECP in the course of October-November.
“Today is the World Sight Day, which is celebrated in many countries of the world. We are pleased that the AECP, together with its partners, has been carrying out special events for more than ten years and voices problems that people with eye diseases have. Armenia is also part of the Global Action Plan targeting to reduce avoidable blindness by 25%, by 2019. A lot has been done, but yet so much needs to be done and we are happy to have such partners, and hope to continue our cooperation in the framework of the program “Bringing Sight to Armenian Eyes. We are pleased with the results of the “One Selfie = one pair of eyeglasses” and think that not only the children of Armavir but also of other regions will benefit from that,” said Nune Yeghiazaryan, Country Director of the Armenian Eye Care Project.
Amongst the other projects implemented by Orange Foundation in the domain of eye care is the creation of a Resource center equipped with Braille printers in N14 Special School for children with sight problems, where earlier the Foundation opened a computer classroom equipped with necessary audio programs. Special orphanage after Marie Izmirlian was as well supported by the Orange Foundation at the beginning of this year, where a center with specialized educational materials and equipment to facilitate educational process of children with visual impairments was opened by the Foundation.
AECP, charitable organization with a mission to eliminate preventable blindness and make eye care accessible to all people in Armenia, has implemented a number of projects, amongst which, “Bringing Sight to Armenian Eyes” project, initiated in 2003, and continued in partnership with Orange Foundation after 2011, “Center of Excellence for the Prevention of Childhood Blindness” implemented in partnership with USAID, aimed at making specialized eye care services available for children and prevention of childhood blindness, creation of an educational portal for family doctors and first line specialists in partnership with the Orange Foundation, revitalization of the regional eye care system, and many others.