Երևանում անցկացվեց հայ-գերմանական գործարար համաժողով
Հայ-գերմանական առևտրատնտեսական հարաբերությունների զարգացման և ընդլայնման նպատակով այսօր Երևանում անցկացվեց Հայաստան-Գերմանիա գործարար համաժողովը: Այն կազմակերպել էր Զարգացման հայկական գործակալությունը ՀՀ-ում Գերմանիայի դեսպանության աջակցությամբ:
Ինչպես համաժողովի բացմանը նշեց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության ներդրումային քաղաքականության վարչության պետ Վահագն Լալայանը, նման համաժողովները տնտեսական հարաբերությունների զարգացման գործում կարևոր նշանակություն ունեն:
«Գերմանիայի հետ մեր քաղաքական հարաբերությունները ավելի խորն են, քան տնտեսականը, ուստի պետք է ամեն ինչ անենք, որպեսզի խորացնենք հայ-գերմանական տնտեսական հարաբերությունները»,- ասաց վարչության պետը:
Անդրադառնալով առևտրաշրջանառության ծավալներին` Վ. Լալայանը նշեց, որ 2014թ. հունվար–օգոստոս ամիսների դրությամբ Հայաստանի Հանրապետության և Գերմանիայի արտաքին առևտրաշրջանառությունը կազմել է 300 մլն դոլար` նախորդ տարվա համեմատ գրանցելով 28.8 % աճ: Ընդ որում` Հայաստանից Գերմանիա արտահանման ծավալը նույն ժամանակաշրջանում կազմել է 106,5 մլն դոլար, իսկ Գերմանիայից Հայաստան ներմուծումը` 188 մլն դոլար:
2014 թ. 1-ին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանից Գերմանիա է արտահանվել հիմնականում պղինձ չզտված, մոլիբդեն և ապրանքներ մոլիբդենից, ներառյալ մնացորդները և ջարդոնը, կոստյում, անդրավարտիք, բաճկոն և այլն: Նույն ժամանակաշրջանի ընթացքում Գերմանիայից Հայաստան է ներկրվել հիմնականում ավտոմեքենա մարդատար (58342.9 հազար ԱՄՆ դոլար), դեղամիջոց, բաղկացած առանձին նյութերից (7107 հազար ԱՄՆ դոլար), լարան արհեստական թելից, ավտոմեքենա բեռնատար և այլն:

Экономика 12:51 13/10/2014
С целью развития и расширения армяно-германских торгово-экономических отношений сегодня в Ереване состоялся армяно-германский бизнес-форум, организованный Армянским агентством развития при содействии посольства Германии в Армении.
На открытии форума начальник управления инвестиционной политики Министерства экономики Армении Ваагн Лалаян отметил, что подобные форумы имеют важное значение для развития экономических отношений.
«Политические отношения между Арменией и Германией более глубокие, нежели экономические, следовательно, мы должны приложить максимум усилий для углубления армяно-германских экономических отношений»,– добавил он.
Обратившись к объемам торгового оборота, Ваагн Лалаян подчеркнул, что по состоянию на январь-август 2014 года внешний торговый оборот между Арменией и Германией составил 300 млн долларов, что на 28.8% больше прошлогоднего показателя. Объемы экспорта из Армении в Германию за указанный период составили 106.5 млн долларов, а импорт из Германии в Армению – 188 млн долларов.