Քաղաքական 12:04 13/10/2014
Հասկանալի էր, որ այն, ինչ տեղի ունեցավ հոկտեմբերի 10-ին Մինսկում կայանալու էր, այդ իմաստով անակնկալ չկար, խնդիրը միայն ժամկետն էր, թե երբ կստորագրվի համաձայնագիրը: Եվ սա ոչ թե վերջն է, այլ սկիզբն է մի իրավիճակի, որի զարգացումը բացառապես կախված է Եվրասիական տնտեսական միության զարգացման ուղուց: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպմանը հայտարարեց քաղաքագետ Ալեքսանդր Իսկանդարյանը:
«Զարգացման սցենարները շատ-շատ են, դրանք կախված են տարբեր գործոններից` և ՌԴ հարաբերություններից Արևմուտքի հետ, և Ղրղզստանի միավորման շուրջ զարգացումներից, ուկրաինական իրավիճակից և այլն»,- թվարկեց նա` նշելով, որ այս ամենը ուղղակիորեն ազդելու է ԵՏՄ-ի զարգացման վրա:
Անդրադառնալով ԼՂՀ վարչապետի հայտարարությանը, թե Հայաստանի անդամակցումը ԵՏՄ-ին միանշանակ չի ընդունվել նաև արցախցիների կողմից և ինչ զարգացումներ կարելի է սպասել այս իմաստով, քաղաքագետը նշեց, որ ՀՀ և ԼՂՀ սահմանին մաքսակետի տեղադրման մասին որևէ տեղ, բացի մամուլից, գրված չի եղել և դա ավելի շատ ներքաղաքական բանավեճի թեմա է եղել, որը հասկանալիորեն լքել է Հայաստանի սահմանները:
«Իրականում մաքսակետ այսօր էլ գոյություն ունի Հայաստանի և Արցախի միջև, պարզապես շատ անգամ մենք դրա կողքով անցնում ենք առանց ուշադրություն դարձնելու, բայց այն գոյություն ունի: Իսկ այնպիսի մաքսային կետ, որտեղ մաքսայինի հայ աշխատակիցը թույլ չի տա անցկացնել Ղարաբաղ ինչ-որ ապրանք և մաքսայինի ղարաբաղցի աշխատակիցը թույլ չի տա ձու կամ այլ գյուղմթերք տեղափոխել Հայաստան` անլուրջ է»,- ընդգծեց նա:

Политика 12:41 13/10/2014
«То, что произошло 10 октября в Минске, рано или поздно должно было произойти, и в этом плане сюрприза не было. Весь вопрос был в сроках подписания договора о присоединении Армении к Евразийскому экономическому союзу. И это не конец, а начало ситуации, развитие которой зависит исключительно от пути развития ЕАЭС», – заявил сегодня на пресс-конференции директор Института Кавказа, политолог Александр Искандарян.
«Сценариев развития множество, и они зависят от различных факторов – отношений РФ с Западом, процесса вступления Киргизии в ЕАЭС, ситуации в Украине и пр.», – сказал политолог, добавив, что все это напрямую будет отражаться на развитии ЕАЭС.
Что же касается заявления премьер-министра Нагорно-Карабахской Республики (НКР) Ара Арутюняна о том, что многие жители НКР неоднозначно восприняли вступление Армении в ЕАЭС, политолог сказал: о размещении таможенного пункта между Арменией и НКР писала только пресса, где-либо еще об этом написано не было.
При этом Александр Искандарян выразил уверенность, что Армения продолжит развивать отношения и с ЕС.