Քաղաքական 12:36 14/10/2014
Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թորբյորն Յագլանդը Ադրբեջանին կոչ է անում ազատ արձակել դատապարտված ընդդիմադիր քաղաքական գործիչ և մեկնաբան Իլգար Մամմադովին՝ հղում կատարելով Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի կողմից կայացրած վճիռին, որը նախօրեին հայտարարվեց որպես վերջնական վճիռ։
«Դատարանը մերժեց «Իլգար Մամմադովն ընդդեմ Ադրբեջանի» գործով վճռի՝ Ադրբեջանի կառավարության բողոքը, ինչը նշանակում է, որ վճիռը դառնում է վերջնական։ Ուստի, ես կոչ եմ անում իշխանություններին՝ արագ իրականացնել վճիռը և ազատ արձակել պարոն Մամմադովին»,-ասել է Թ. Յագլանդը։
Հիշեցնենք, որ Իլգար Մամմադովը դատապարտվել է 7 տարվա ազատազրկման՝ Ադրբեջանի Իսմայիլի քաղաքում 2013թ-ի հունվարին տեղի ունեցած անկարգությունների կազմակերպման մեղադրանքով։ ՄԻԵԴ որոշմամբ՝ Իլգար Մամմեդովի կալանավորման փաստացի նպատակը նրան լռեցնելն ու պատժելն էր՝ Ադրբեջանի կառավարությանը քննադատելու և կառավարության կողմից գաղտնի պահվող տեղեկատվության հրապարակման համար։

В мире 16:08 14/10/2014
Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд выступил с заявлением, в котором призвал власти Азербайджана выполнить решение Европейского суда по правам человека и освободить лидера оппозиционного движения «РЕАЛ» Ильгара Мамедова. Заявление опубликовано на официальном сайте СЕ.
«Сегодня Европейский суд по правам человека отверг апелляцию правительства Азербайджана и это означает, что решение суда является окончательным. Связи с этим, я призываю власти Азербайджана освободить Мамедова», – заявил Ягланд.
Мамедов был арестован по обвинению в организации массовых беспорядков в городе Исмаиллы в январе 2013 года. В мае этого года Европейский суд по правам человека постановил, что Мамедов был арестован и содержался под стражей без достаточных на то доказательств и что его арест был наказанием за критику правительства и публикацию информации, которую власти хотели скрыть.