Աշխարհում 16:29 15/10/2014
Ավստրալիան Իրաք կուղարկի 200 զինվոր, եթե Բաղդադը և Կանբերան համաձայնեցնեն զինծառայողների` Իրաքում գտնվելու պայմանները: Այս մասին հայտնում է Lenta.ru-ն` հղում կատարելով Associated Press-ին:
Ավստրալիայի վարչապետ Թոնի Էբոտայի խոսքով, կառավարությունը ցանկանում է, որ ավստրալացի զինվորները Իրաք ուղևորվելիս ստանան այն իրավական երաշխիքները, ինչ ամերիկացի զինվորականները, ինչը ենթադրում է զինվորի` Իրաքի տարածքից դատական հետապնդումից ազատումը: Ըստ Էբոտի` այդ հարցը կարող է լուծվել մոտ ժամանակներս:
Ավստրալացի զինվորները վերջին մի քանի ամիսներին գտնվում են ԱՄԷ-ում, որտեղ սպասում են Իրաք ուղևորվելու հրամանին: Ակնկալվում է, որ ավստրալացի զինվորականները հանդես են գալու որպես խորհրդականներ, ինչպես նաև օգնելու են իրաքցի զինվորների մարզումներին:
Նշենք, որ 2003 թվականին` ԱՄՆ-ի Իրաք ներխուժման ժամանակ, Ավստրալիան որպես օգնություն ամերիկյան և բրիտանական զորքերին Իրաք ուղարկել էր 2 հազար զինվոր:

Премьер Австралии назвал условия отправки в Ирак военнослужащих
Австралия направит 200 солдат в Ирак сразу после того, как Багдад и Канберра согласуют условия пребывания военнослужащих на территории ближневосточного государства. Об этом сообщает «Лента.Ру» со ссылкой на Associated Press.
По словам премьер-министра Австралии Тони Эбботта, правительство хочет, чтобы отправленные в Ирак австралийские солдаты получили те же юридические гарантии, что и американские.
Это подразумевает, в частности, освобождение военных от судебного преследования на территории Ирака. Эботт полагает, что этот вопрос может решиться в ближайшие дни.
Австралийские солдаты в течение месяца находятся в ОАЭ. Там они ожидают приказа об отправке в Ирак. Считается, что австралийцы будут выступать в роли военных советников, а также помогать в подготовке иракских солдат.