Արտաքին պարտքի կառավարման հարցում ՀՀ-ի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են. Ճշմարիտյան
«Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի արտաքին պարտքը 4 մլրդ դոլարից ավելի է, սակայն պարտքը ամեն տարի մարվում է և այսօր կարող ենք նշել, որ մենք պիկը հաղթահարել ենք»,- այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` հավելելով, որ այսօր ավելի մեղմ է պարտքի կառավարումը:
Ընդհանրապես, ըստ նախարարի, արտաքին պարտքի վերաբերյալ հարցերը քննարկելիս Հայաստանի Հանրապետության տնտեսությունը պետք է դիտարկել որպես մեկ միավոր: Այսինքն` Հայաստանը մեկ տնտեսական միավոր է համաշխարհային տնտեսության մեջ, իսկ ցանկացած տնտեսական միավոր իր գործունեությունը կազմակերպելիս որոշակի պարտքային բեռ է իր վրա վերցնում` հաշվի առնելով իր տնտեսական հնարավորությունները, իր տնտեսության արդյունավետության բարձրացումը, ինչպես նաև իր հետագա հնարավորությունները այդ պարտքերը կառավարելու և տնտեսությունը զարգացնելու առումով:
«Շեշտադրումը պետք է լինի հետևյալը` մենք դա կարո՞ղ ենք կառավարել, թե՞ ոչ, որքանով են դրանք նպաստում մեր տնտեսության արդյունավետության բարձրացմանը, երկարաժամկետ զարգացման համար հետագայում այդ բեռը որքան է լինելու: Այս հաշվարկները, իհարկե, կառավարությունը անում է և երբեք ՀՆԱ-ի աճից առավել մեծ բեռ մենք չենք վերցրել»,- ասաց Կ.Ճշմարիտյանը:
Նա միաժամանակ նշեց, որ այս պարտքի կառավարման հարցում ՀՀ-ի հնարավորությունները շատ ավելի մեծ են, պարզապես պետք է այդ հնարավորությունները առավել արդյունավետ օգտագործել:
«Ամեն ինչ կախված է նրանից, թե որքանով ենք մենք կազմակերպված, որքանով ենք կարողանում ճիշտ կառավարել տնտեսությունը, և այնպիսի հարաբերություններ պետք է ստեղծենք իրական հատվածում, որը կապահովի տնտեսության հետագա արդյունավետ զարգացումը»,- նշեց նախարարը:

Экономика 16:28 15/10/2014
«На сегодняшний день внешний долг Армении превышает 4 млрд долларов, однако ежегодно долг погашается, и сегодня мы можем констатировать, что мы преодолели пик»,– об этом на встрече с журналистами заявил министр экономики Армении Карен Чшмаритян.
В целом, по словам министра, при обсуждении вопросов, связанных с внешним долгом, экономику Армении следует рассматривать как одну единицу. «То есть Армения – одна экономическая единица, а любая экономическая единица при организации своей деятельности берет на себя определенное долговое бремя, учитывая свои экономические возможности, повышение эффективности своей экономики, а также свои дальнейшие возможности по управлению этим долгом развитию экономики»,– подчеркнул глава ведомства.
«Мы должны ставить акцент на том, сможем ли мы управлять им или нет, насколько они способствуют повышению эффективности нашей экономики, каким будет это бремя в дальнейшем в контексте долгосрочного развития. Правительство, конечно же, делает эти подсчеты, и наше бремя никогда не превышало показатель роста ВВП»,– добавил Карен Чшмаритян.
Вместе с тем, министр подчеркнул, что возможности Армении в вопросе управления этим долгом гораздо велики, вопрос лишь состоит в эффективном использовании этих возможностей.
«Все это зависит от того, насколько мы организованны, насколько грамотно можем управлять экономикой, и мы должны создать такие отношения в реальном секторе, которые обеспечат дальнейшее эффективное развитие экономики»,– отметил министр.