Տնտեսություն 16:43 15/10/2014
«Եվրասիական տնտեսական միությանն ՀՀ-ի անդամակցությունից հետո մտավախություն չունենք, որ հայկական արտադրությունը կտուժի»,- այս մասին այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ՀՀ էկոնոմիկայի նախարար Կարեն Ճշմարիտյանը` անդրադառնալով հարցին, թե արդյոք ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո տեղական արտադրության ծավալները կնվազեն:
«Իրականում նման բան հնարավոր չէ, քանի որ Հայաստանն ունի իր արտադրական պոտենցիալը, որն էլ այսօր ներկայացնում է ամբողջ աշխարհում»,- ասաց նախարարը:
Ինչ վերաբերում է ԵՏՄ անդամ երկրների միջև մրցակցությանը, Կ.Ճշմարիտյանը նկատեց, որ այդ երկրների հետ ավելի քան 20 տարի Հայաստանն ունի ազատ առևտրի ռեժիմ, կապիտալի և ֆինանսների ազատ տեղաշարժ:
«Իհարկե, որոշակի սահմանափակումներ եղել են, հիմա գնում է առավել պարզեցում: Օրինակ` եթե Ռուսաստանի Դաշնություն ապրանք ներմուծելիս սահմանին վճարվում էր ԱԱՀ, ապա հիմա այլ կերպ է վճարվելու: Այսինքն` ապրանքները առանց ԱԱՀ-ի վճարման մուտք են գործելու ՌԴ: Պարզեցում լինելու է նաև փաստաթղթերի մեջ, ինչն ապրանքն իրացնելու առավել մեծ հնարավորություն է տալու»,- ընդգծեց Կ.Ճշմարիտյանը:
Նրա խոսքերով` այս առումով որևէ հիմք չկա, թե տեղական արտադրությունը կտուժի: Եթե կարողանում ես ապրանքը արտադրել, արտահանել և իրացնել այլ շուկաներում, հետևաբար, այդ գումարները հետագայում ծառայելու են արտադրության ծավալների ավելացմանը և նոր շուկաներ մուտք գործելուն:
Անդրադառնալով ԵՏՄ անդամակցության դեպքում ԼՂՀ-ի և ՀՀ-ի միջև մաքսակետ դնելու հարցին` Կ.Ճշմարիտյանը նշեց, որ Եվրասիական տնտեսական միությանը ՀՀ-ի անդամակցության պայմանագրում Հայաստանի և Ղարաբաղի միջև մաքսակետ տեղադրելու մասին կետ չկա:
Հարցին, թե ԵՏՄ-ին անդամակցությունից հետո որքա՞ն կլինի գնաճը, էկոնոմիկայի նախարարն ասաց, որ անդամակցումը 2015-ի գնաճի կանխատեսման վրա ազդեցություն չի ունենա: Նրա խոսքերով` հաջորդ տարվա բյուջեն ներկայացնելիս գնաճին վերաբերյալ կանխատեսումները կներկայացվեն:
«Բայց կարող եմ նշել, որ գնաճի վրա ազդեցությունն այս մասով հաջորդ տարի չենք ունենալու, քանի որ այն բացառությունները, որ արել են տարիֆների մասով, որոնք գործելու են 3-8 տարի ժամկետով, կախված է տնտեսության հետագա զարգացումից: Խնդիրն, այնուամենայնիվ, գնաճը չէ, մեր առաջնային խնդիրը քաղաքացիների եկամուտների ավելացումն է: Եթե բարձր եկամուտներ լինեն, գնաճային ճնշումները բարեկեցության վրա այդքան մեծ չեն լինի»,- ասաց Կարեն Ճշմարիտյանը:

Политика 19:18 15/10/2014
В договоре о присоединении Армении к ЕАЭС нет положения об установлении таможенного пункта на границе с НКР
У армянской стороны нет опасений, что в результате вступления Армении в Евразийский экономический союз (ЕАЭС) местное производство пострадает. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции министр экономики РА Карен Чшмаритян в ответ на вопрос, не сократятся ли объемы отечественного производства в результате членства Армении в ЕАЭС.
«На самом деле подобное невозможно, так как у Армении есть свой производственный потенциал», – отметил министр.
Что же касается конкуренции между странами ЕАЭС, Карен Чшмаритян отметил, что между этими государствами и Арменией более 20 лет существует режим свободной торговли, осуществляется свободное перемещение капитала и финансов.
По словам министра экономики Армении, в этом плане отечественное производство не пострадает. Если удается производить, экспортировать и реализовывать на рынке товар, то полученные в результате средства в дальнейшем используются в целях увеличения объемов производства и выхода на новые рынки.
При этом Карен Чшмаритян подчеркнул: в договоре о членстве Армении в ЕАЭС нет положения об установлении таможенного пункта между РА и Нагорно-Карабахской Республикой.
В ответ на вопрос касательно инфляции после вступления Армении в ЕАЭС, министр отметил, что в ходе представления бюджета на 2015 год будут обнародованы также прогнозы по инфляции.
«Проблема, тем не менее, заключается не в инфляции. Наша приоритетная задача – увеличение доходов граждан. В случае высоких доходов инфляционное давление не сильно скажется на благосостоянии граждан», – резюмировал Карен Чшмаритян.
В Минске подписано соглашение касательно присоединения Армении к Договору о Евразийском экономическом союзе
В. Путин: Армения готова к работе в Евразийском экономическом союзе на равных с Россией, Белоруссией и Казахстаном