Հարցազրույցներ 10:26 17/10/2014
Փոփոխված սահմանադրությունը դրական արդյունք կտա միայն գրագետ քաղաքացիական հասարակություն ունենալու դեպքում. սահմանադրագետ
Հայաստանի սահմանադրական բարեփոխումների հայեցակարգը գրագետ, իրավական առումով հիմնավորված փաստաթուղթ է: Panorama.am-ի հետ զրույցում նման գնահատական հնչեցրեց ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտ, սահմանադրագետ Վարդան Այվազյանը:
Միաժամանակ նա նշեց, որ միայն փոփոխված սահմանադրությունը բավարար չէ դրական արդյունք ակնկալելու համար, անհրաժեշտ է իրականացնել գրագետ քաղաքացիական հասարակության կերտման ծրագիր, այսինքն ամենաբարձր պաշտոնյայից մինչև շարքային քաղաքացի պետք է ծանոթ լինեն Սահմանադրությանը:
«Բարեփոխված սահմանադրությունը կաշխատի միայն այն դեպքում, եթե իշխանությունը, հասարակությունը իմանան, թե ինչ է Սահմանադրությունը, ինչի համար է, ինչ խնդիրներ է լուծում, ինչ է պետությունը, խորհրդարանը»,- շեշտեց սահմանադրագետը:
Վ. Այվազյանը որպես օրինակ նշեց. «Ազգային ժողովի ընտրությունների ժամանակ պատգամավորության թեկնածուները, քաղաքական ուժերը նախընտրական խոստումներ էին տալիս, որոնք որևէ առնչություն չունեին պատգամավորի գործառույթի հետ՝ ասֆալտ անել, կենցաղային խնդիրներ լուծել: Երբ որ ժողովուրդը հասկանա, որ պատգամավորը դրանց հետ որևէ առնչություն չունի, ձայնը կտա այն թեկնածուին, ով խոստանում է որակյալ օրենքներ ընդունել, որոնք կբխեն Սահմանադրությունից և օրենքներից»:
Նա նշեց, որ նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովն առաջին քայլն արել է՝ հանդես գալով գրագետ փոփոխություններով, երկրորդ քայլը կախված է կոնկրետ իշխանություններից, ովքեր այս փոփոխություններին զուգահեռ պետք է ձեռնամուխ լինեն նաև այս խնդրի լուծմանը:
«Քաղաքական գիտելիքների առումով գրագետ հասարակություն ինքն իրեն չի ձևավորվում, պետությունը պետք է ձևավորի: Եթե ապավինենք, որ ժողովրդի գիտակցական մակարդակն ինքն իրեն կբարձրանա, խաբեություն կլինի: Պետք է իշխանությունների ջանքներն ուղղված լինեն այդ ուղղությամբ, այլապես սահմանադրական փոփոխությունները դրական պտուղներ չեն տան, նույնիսկ եթե կառավարման ձևն էլ փոխվի՝ նախագահականից խորհրդարանականի, էլի վիճակը կմնա նույնը, ոչ դրական, ոչ էլ բացասական առումով փոփոխություն չի լինի»,- վստահ է մասնագետը:
ԵՊՀ սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի դոցենտը նշեց, որ հասարակության սոցիալական վիճակի լավացում պետք է ակնկալել միայն այն դեպքում, երբ որ Սահմանադրությունը՝ գործող կամ բարեփոխված տարբերակով, սկսի աշխատել:
«Երբ որ Սահմանադրությունն աշխատի, այն իր անմիջական ազդեցությունը կունենա հասարակության սոցիալական վիճակի լավացման վրա: Սոցիալական վիճակի լավացումը պայմանավորված է հասարակության և պետության փոխհարաբերությունների ներդաշնակությամբ: Եթե այդ ներդաշնակությունը չկա, պետությունն իր ամբողջ ռեսուրսները վատնում է հասարակության հետ առճակատումները հանդարտացնելու վրա, ռեսուրս չի մնում, որ օգտագործի հասարակության սոցիալական վիճակը բարելավելու համար: Երբ որ իշխանության, հասարակության գրագիտության մակարդակը բարձրանա, արժեքներն աշխատեն, ինքնաբերաբեր սոցիալական կենսամակարդակն էլ կսկսի բարձրանալ»,- ասաց Վարդան Այվազյանը:

Право 11:01 17/10/2014
В каком случае конституционные реформы в Армении дадут положительный результат? Ответил Вардан Айвазян
Концепция конституционных реформ Армении – грамотно составленный, обоснованный в правовом отношении документ. Такое мнение в интервью Panorama.am выразил доцент кафедры конституционного права Ереванского государственного университета, специалист по конституционному праву Вардан Айвазян.
По его словам, лишь измененной конституции недостаточно для того, чтобы надеяться на положительный результат и необходимо реализовать программу формирования грамотного гражданского общества, которое было бы осведомлено о положениях Конституции.
«Реформированная конституция послужит своей цели лишь в том случае, если власти и общество будут знать, что такое Конституция, для чего она создана, какие задачи решает, что такое государство, парламент»,– подчеркнул специалист.
Вместе с тем Вардан Айвазян добавил, что Специализированная комиссия по конституционным реформам при президенте Армении сделала первый шаг, выступив с грамотной программой изменений, а второй шаг зависит от конкретных властей, которые параллельно с этими изменениями приложат усилия для решения этой задачи.
«Грамотное с точки зрения наличия политических знаний общество не формируется само по себе, его должно сформировать государство,– считает он.– Усилия властей должны быть направлены именно на достижение этой цели, в противном случае конституционные изменения не приведут к положительным результатам: даже если изменится форма государственного правления, ситуация останется прежней – не будет ни положительных, ни отрицательных изменений».
По мнению юриста, улучшения социального положения можно ожидать лишь в том случае, если положения Конституции в действующем или реформированном варианте начнут выполняться.
«Как только это произойдет, Конституция начнет оказывать непосредственное влияние на улучшение социального положения общества, которое обусловлено наличием гармонии между обществом и государством»,– резюмировал он.
Напомним, что в проекте Концепции реформирования Конституции Армении предлагался переход к парламентской модели государственного управления. Проект на протяжении нескольких месяцев находился в стадии рассмотрения, обсуждения продолжались до 15 октября 2014г. Уже 15 октября были обнародованы разработанная Специализированной комиссией по конституционным реформам при президенте Армении Концепция конституционных реформ в РА, а также заключение Венецианской комиссии на английском языке и его неофициальный перевод на армянский. Как ранее отметил глава Специализированной комиссии по конституционным реформам при президенте РА, председатель Конституционного суда республики Гагик Арутюнян, референдум по конституционным в реформам в Армении может пройти не раньше 2016 года.