Մշակույթ 16:36 21/10/2014
Աշխարհահռչակ դաշնակահար և կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանն իր խմբով հոկտեմբերի 28-ին ելույթ է ունենալու Ալ. Սպենդիարյանի անվան օպերայի և բալետի ազգային ակադեմիական թատրոնում: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց Տ. Համասյանը:
Կհնչեն ինչպես արդեն կատարված, այնպես էլ նոր ստեղծագործություններ:
Տ. Համասյանը նաև տեղեկացրեց, որ 2015 թվականի աշնանը լույս կտեսնի Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հետ համատեղ ձայնասկավառակը, որը նվիրվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ձայնասկավառակում տեղ են գտել 5-20-րդ դարերում ստեղծված հայ հոգևոր երաժտության ստեղծագործությունները:
Դաշնակահարը նաև հայտնեց, որ Երևանի պետական կամերային երգչախմբի հետ ծրագրել են հաջորդ տարվա ընթացքում 100 համերգ ունենալ աշխարհի տարբեր երկրներում, որտեղ Հայոց ցեղասպանությունից հետո սփռվել են հայերը:

Культура 17:42 21/10/2014
К 100-й годовщине Геноцида армян известный пианист Тигран Амасян даст 100 концертов в разных странах мира
Всемирно известный армянский джазовый пианист и композитор Тигран Амасян и Ереванский государственный камерный хор в 2015 году планируют дать 100 концертов в разных странах мира по случаю 100-й годовщины Геноцида армян в Османской империи (1915 г.). Об этом сегодня на пресс-конференции сообщил сам Тигран Амасян.
Кроме того, осенью 2015 года увидит свет совместный диск Тиграна Амасяна и Ереванского государственного камерного хора, приуроченный к 100-й годовщине Геноцида армян.