Տարածաշրջան 18:18 04/11/2014
Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունները, իրենց արտասահմանյան փորձագետների խորհրդով, երկրի ղեկավարության առջև հարց են բարձրացրել Սիրիա մեկնող զինյալների հարցում նոր մարտավարություն ընդունելու շուրջ, հաղորդում է ադրբեջանական Minval.az տեղեկատվական պորտալը:
Ինչպես նշված է նյութում, ադրբեջանական «Ենի Մուսավաթ» թերթին հավաստի աղբյուրը հայտնել է՝ եթե ավելի վաղ խոչընդոտներ էին ստեղծվում վահաբականների ու նրանց հետևորդների՝ թուրքական տարածքով դեպի Սիրիա ու «ջիհադի» այլ երկրներ մեկնելու ճանապարհին, ապա այժմ չեն միջամտում գործընթացին՝ անգամ մեկնողների մասին օպերատիվ տվյալներ ունենալու դեպքում:
Այդուհանդերձ, փորձագետը, որին դիմել էր Minval.az-ը, նկատել է՝ պոտենցիալ սպառնալիքի կրող զանգվածին երկրից դուրս գալ թույլատրելու մարտավարությունը ևս վտանգավոր է ու թյուր: Նրա խոսքերով՝ իրենք տեղեկություններ են ստացել, որ «Իսլամական պետություն» իսլամիստական խմբավորումն ինքն է ցանկանում շուտով ընդհատակ անցնել և այդպես գործել:
Minval.az-ը նաև տեղեկացնում է, որ վերջին 3 տարվա ընթացքում Ադրբեջանի քաղաքացիները Նախիջևանի ու Վրաստանի տարածքով հասնում էին Թուրքիա, ապա անարգել անցնում թուրք-սիրիական սահմանը՝ ջիհադականներին միանալով: Կար մեկ այլ երթուղի ևս՝ ՌԴ-ի տարածքով, որտեղից էլ ադրբեջանցիներն ինքնաթիռների օգնությամբ հասնում էին Թուրքիա, ապա անցնում Սիրիա: Սակայն, հաշվի առնելով, որ Թուրքիայի տարածքով Սիրիա ներթափանցելը ներկայումս ավելի բարդ է դարձել, ըստ աղբյուրի, ադրբեջանցիներին առաջարկել են այլ երթուղի՝ Իրանի տարածքով դեպի Պակիստան, որտեղ ադրբեջանցի զինյալներն «իրենց սեփական նյութական միջոցներով գնում են ինքնաձիգեր ու փամփուշտներ»:
Հատկանշական է, որ անվտանգության համակարգի նախկին սպա, ադրբեջանական «Թրենդ» տեղեկատվական գործակալության տնօրենի տեղակալ Արզու Նագիևը հաստատել է ադրբեջանցի զինյալների տեղաշարժի ուղիների մասին տեղեկացված լինելու փաստը: «Կան սպանվածներ, կան նույնիսկ հայտնի Գաունտանամոյի կալանավայրում պատիժ կրողներ»,-ասել է նա:
Կայքը հիշեցնում է, որ անցած շաբաթ Ադրբեջանի Կրոնական կառույցների հետ աշխատանքի պետական հանձնաժողովի նախագահ Մուբարիզ Ղուրբանլըն հայտնել է, թե չեզոքացնելու են արմատական կրոնական խմբավորումների նյութական աղբյուրները՝ հավելելով, որ այդ ուղղությամբ համապատասխան աշխատանքներ են տանում:
Հիշեցնենք, որ ադրբեջանցի սալաֆիականները կամ վահաբականներն առաջին տարին չէ, որ մարտնչում են Սիրիայում, Աֆղանստանում ու Պակիստանում տարբեր ահաբեկչական խմբավորումների կազմում: Ադրբեջանական Vesti.az տեղեկատվական գործակալությունը գրում է, որ նշված երկրներում ադրբեջանցի ահաբեկիչների թիվը մոտ 300 է, իսկ ահա ադրբեջանական Faktxeber պորտալը հայտնում է՝ Սիրիայում վերջին 3 տարիներին սպանվել են շուրջ 200 ադրբեջանցի ահաբեկիչներ: ԶԼՄՙ-ները բազմիցս տեղեկացրել են նաև ահաբեկիչների ադրբեջանցի հրամանատարների չեզոքացման մասին:
Հավելենք նաև, որ Ադրբեջանի և միջազգային ահաբեկչական խմբավորումների առնչությունները սկիզբ են առել դեռևս 1990-ականներին՝ Արցախյան պատերազմի տարիներին: Այդ ժամանակ էլ Հեյդար Ալիևի գլխավորությամբ երկրի ղեկավարությունն Արցախի հայ բնակչության դեմ պատերազմում դիմել է Աֆղանստանից, Թուրքիայից, Չեչնիայից իսլամիստական խմբավորումների օգնությանը: Այս խմբավորումների անդամ ահաբեկիչներին հաջողվել է անհրաժեշտ կապեր հաստատել Ադրբեջանում՝ սկսելով Ադրբեջանի քաղաքացիների հավաքագրումը, որոնց ուղարկում էին կռվելու Աֆղանստան ու Հյուսիսային Կովկաս: Այստեղ նրանք մարտնչում էին միջազգային կոալիցիոն ուժերի ու ռուսական կառույցների դեմ: Վերջին տարիներին Ադրբեջանի քաղաքացիներն ակտիվորեն մասնակցում են ՌԴ-ում, Աֆղանստանում, Սիրիայում և Իրաքում ծայրահեղական խմբավորումների վարած մարտերին:

Право 16:39 04/11/2014
«Минвал.аз»: Азербайджанские спецслужбы не будут препятствовать выезду радикальных исламистов в Сирию
Азербайджанские спецслужбы по рекомендациям своих иностранных экспертов подняли перед высшим руководством вопрос о принятии новой тактики в отношении ваххабитов и тех, кто едет воевать в Сирию. Об этом пишет азербайджанский информационный портал «Минвал.аз».
Как отмечается в материале, достоверный источник сообщил азербайджанской газете «Ени Мусават», что если раньше чинились препятствия для выезда из страны гражданам, примкнувшим к радикальным ваххабитам и уходящим на «джихад» через турецкую территорию, сейчас принято решение не препятствовать им. Даже если спецслужбы и полицейские имеют оперативные данные о тех, кто находится в процессе подготовки к отъезду, в этом случае также не вмешиваются.
Однако эксперт по безопасности, к которому обратился корреспондент «Минвал.аз», отметил, что тактика не препятствования выезда из страны носителей потенциальной угрозы, опасная и неверная. По его словам, сейчас поступает информация, что ИГИЛ сам меняет тактику и вскоре уйдет в подполье.
«Минвал.аз» также сообщает, что за последние 3 года азербайджанские граждане через Нахичеван и Грузию прибывали в Турцию, потом спокойно переходили сирийскую границу и присоединялись к джихадистам. Был еще один маршрут – через Россию, откуда граждане Азербайджана самолетом направлялись в Турцию, а затем переходили в Сирию. Но так как проникновение в Сирию через территорию Турции значительно затруднено, согласно сайту, азербайджанцам предложен другой маршрут: через Иран в Пакистан, где «джихадисты сами на свои средства покупают автомат и патроны».
Примечательно, что бывший офицер безопасности, заместитель директора азербайджанского информационного агентства «Тренд» Арзу Нагиев подтвердил, что факты о передвижениях азербайджанских джихадистов были известны давно. «Есть убитые, есть даже отбывающие наказание в знаменитой тюрьме Гаунтанамо»,- сказал он. Сайт напоминает, что на прошлой неделе глава Госкомитета по работе с Религиозными Структурами Мубариз Гурбанлы сообщил, что будут ликвидированы источники финансирования радикальных религиозных групп. Глава Госкомитета добавил, что в связи с этим проводится соответствующая работа.
Напомним, что азербайджанские салафиты или ваххабиты уже не первый год воюют в рядах различных террористических группировок в Сирии, Афганистане и Пакистане. Согласно данным азербайджанского информагентства «Вести.аз», общая численность азербайджанских террористов в данных странах составляет 300 человек. При этом, по данным азербайджанского портала «ФактХебер», только в Сирии за последние три года погибло около 200 азербайджанских террористов. СМИ также неоднократно сообщали о ликвидации командиров из числа азербайджанских террористов.
Добавим также, что связи между международными террористическими группировками и Азербайджаном берут начало в начале 1990-х. Тогда руководство во главе с Гейдаром Алиевым привлекло к войне против армян Нагорного Карабаха международных террористов и членов радикальных группировок из Афганистана (группировки Гульбеддина Хекматиара), Турции («Серые волки» и др.), Чечни (группировки Басаева, Радуева и др.) и некоторых других регионов. Международные террористы обрели необходимые им связи в Азербайджане, велась вербовка среди азербайджанцев, которые затем направлялись в Афганистан и на Северный Кавказ, где участвовали в боях против сил международной коалиции и российских структур. В последние годы граждане Азербайджана активно участвуют в террористической и экстремистской деятельности в России, Афганистане, Сирии и Ираке.