Քաղաքական 12:25 04/11/2014
Թուրքիայի ու Ադրբեջանի նոր պայմանագիրը կարող է հանգեցնել Կիպրոսի հետ հարաբերություններում նոր լարվածության
Թուրքիան պայմանավորվածություն է ձեռք բերել Ադրբեջանի հետ Հյուսիսային Կիպրոսի չճանաչված պետության ափերին կից ջրային տարածքներում հետախուզական գազային հանքավայրեր հայտնաբերելու համար հետախուզական աշխատանքներ սկսելու շուրջ: Այս մասին, ինչպես հաղորդում է ադրբեջանական տեղեկատվական Haqqin.az պորտալը, գրում են հունական լրատվամիջոցները:
Հրապարակման մեջ հիշեցվում է, որ Միջերկրական ծովի վիճելի ջրային տարածքներում, ենթադրելի է, որ կան խոշոր գազակոնդենսատային հանքավայրեր, որոնց հայտնաբերմանն ուղղված որոնողական աշխատանքները պատճառ են դարձել Թուրքիայի ու Կիպրոսի հունական պետության հարաբերությունների սրմանը: Ավելի վաղ Կիպրոսը հետախուզական աշխատանքներում ընդգրկել էր նաև իսրայելական ընկերություններին: Ի պատասխան դրան՝ Թուրքիան Կիպրոսից պահանջել էր անհապաղ դադարեցնել այդ աշխատանքները: Այսպես, ՄԱԿ Գլխավոր ասամբլեայում ելույթ ունենալիս Թուրքիայի այդ ժամանակվա վարչապետը սպառնացել էր՝ եթե Կիպրոսը չկասեցնի հետախուզական աշխատանքները, ապա թուրքական կողմը «կդիմի բոլոր անհրաժեշտ միջոցներին»:
Ներկայումս էլ, ինչպես նշված է հրապարակման մեջ, հունական ԶԼՄ-ները գրում են, թե Թուրքիան պայմանավորվել է Ադրբեջանի հետ երկու ծովային հարթակների վարձակալման շուրջ, որտեղ էլ գազի հանքավայրերի հետախուզական աշխատանքներ են ընթանալու:
Ըստ աղբյուրի՝ դեռևս մեկ շաբաթ առաջ Թուրքիան ու Ադրբեջանն արդեն կնքել են երկու լողացող հարթակների վերաբերյալ համաձայնագիրը:
«Հատկանշական է, որ թուրքական TPAO էներգետիկ ընկերությունը խնդրել է ադրբեջանական կողմին տրամադրել միայն մեկ հարթակ, սակայն Ադրբեջանը հայտարարել է միանգամից երկու հարթակ տրամադրելու պատրաստակամության մասին»,-ասված է հոդվածում:
Պորտալը նշում է, որ նմանատիպ ծառայություն մատուցելով Թուրքիային՝ Ադրբեջանը հույս ունի թուրքական կողմից հավանություն ստանալ հետագայում այդ երկրում իր էներգետիկ նախագծերի ընդլայնման շուրջ:
Այդուհանդերձ, հրապարակման մեջ շեշտված է, որ Ադրբեջանի կողմից առաջարկվող նավթային հարթակները հին տեխնոլոգիաներով են ստեղծվել, իսկ նրանցից մեկն անգամ ստեղծվել է 1980-ականներին, կարող է հետախուզում կատարել մինչև 600 մ խորության պայմաններում, սակայն «Afrodita» գազային հանքավայրն օրինակ տեղակայված է 700 մ խորության վրա: Բացի այդ, մեկ այլ՝ «Onasagori» բլոկում հետախուզական աշխատանքներ անելու նպատակով անհրաժեշտ է 800 մ խորության պայմաններում կիրառվող տեխնիկա:
«Այլ խոսքերով, Ադրբեջանի տրամադրած տեխնիկան ունակ չէ պահանջված խորություններում աշխատանքներ կատարել»,-ամփոփված է հրապարակման մեջ:

New contract between Turkey and Azerbaijan can lead to serious tensions with Cyprus
Turkey reached an agreement with Azerbaijan to start exploration in search of gas fields off the coast of the unrecognized Republic of Northern Cyprus, the Greek media write, as the Azerbaijani news portal "Haqqin.az" reports.
The material reminds that in the disputed waters of the Mediterranean Sea a large amount of gas condensate fields are supposed to be. The search for these fields leads to serious tensions between Turkey and Greek Cyprus. Earlier Cyprus had attracted Israeli gas exploration companies. In response, Turkey demanded from Cyprus to cease those activities immediately. Speaking at the UN General Assembly, the then Prime Minister of Turkey said that if Cyprus does not suspend these works, his country will take all the necessary steps.
Now, as noted in the article, the Greek media reports that Turkey and Azerbaijan have reached an agreement to lease two offshore platforms for gas exploration in the Mediterranean sea.
According to the article, the lease agreement of the two floating platforms was signed between Turkey and Azerbaijan last week.
"It is noteworthy that the Turkish state company TPAO asked the Azerbaijani side to provide a only one platform, but Azerbaijan stated about its willingness to provide two platforms at once," the article reads.
The portal notes that by providing such a service to Turkey, Azerbaijan hopes to get approval from the Turkish authorities on the further expansion of its energy projects in the country.
However, as noted in the article, the oil platforms, offered by Azerbaijan, are created by the outdated technology. One of them is created in the 80s and may conduct exploration at depths up to 600 meters. However, the gas field “Afrodita” is located at a depth of 700 meters. In order to carry out explorations on the “Onasagori” block machinery working at a depth of 800 meters is needed.
"In short, the equipment provided by Azerbaijan is unable to conduct exploration works at the desired depth," the article notes.