Տարածաշրջան 14:35 05/11/2014
Ադրբեջանը կրոնական անհանդուրժողականության բարձր մակարդակով երկրների շարքում է. «Կրոնական ազատություն 2014»
Ադրբեջանում նկատվում է կրոնական անհանդուրժողականության բարձր մակարդակ: Այս մասին ասվում է «Կրոնական ազատություն 2014» զեկույցում, որը կազմել է «Օգնություն կարիքի մեջ եկեղեցուն» (ACN) կաթոլիկ բարեգործական ընկերությունը, և որը հրապարակվել է CatholicCulture.org կայքում:
Ըստ զեկույցի՝ կրոնական անհանդուրժողականության բարձր մակարդակ ունեցող 20 երկրներից 14-ն իսլամական պետություններ են՝ Աֆղանստան, Կենտրոնական աֆրիկյան հանրապետություն, Եգիպտոս, Իրան, Իրաք, Լիբանան, Մալդիվներ, Նիգերիա, Պակիստան, Սաուդյան Արաբիա, Սոմալի, Սուդան, Սիրիա ու Եմեն:
Մնացյալ 6 երկրներում՝ Ադրբեջանում, Մյանմայում (Բիրմա), Չինաստանում, Էրիթրեայում, Հյուսիսային Կորեայում և Ուզբեկստանում, ավտորիտար վարչակարգեր են: Այստեղ կրոնական հետապնդումների զոհերի շարքում առանձնանում են մուսուլմանները:
Նշենք, որ կազմակերպությունն ուսումնասիրել է 196 երկիր: Դրանցից 20-ում կրոնական բարձր անհանդուրժողականություն է, 55-ում իրավիճակը վատթարացել է, և միայն 6-ում բարելավվում է նկատվում:

Общество 10:56 05/11/2014
В Азербайджане наблюдается высокий уровень религиозной нетерпимости. Об этом говорится в отчете «Религиозная свобода 2014», составленном католической благотворительной организацией «Помощь церкви в нужде» (ACN). Отчет опубликован на сайте CatholicCulture.org.
Согласно отчету, из 20 стран, где наблюдается высокий уровень религиозной нетерпимости, 14 являются исламскими государствами: Афганистан, Центральноафриканская Республика, Египет, Иран, Ирак, Ливия, Мальдивы, Нигерия, Пакистан, Саудовская Аравия, Сомали, Судан, Сирия, и Йемен.
В остальных 6 государствах – Азербайджан, Мьянма, Китай, Эритрея, Северная Корея и Узбекистан – правят авторитарные режимы. Здесь среди жертв религиозных преследований особо отличаются мусульмане.
Организация изучила 196 государств. В 20 из них – высокий уровень религиозной нетерпимости, в 55 странах ситуация ухудшилась и только в 6 странах наблюдается улучшение.