Աշխարհում 12:17 05/11/2014
Կրեմլը չի բացառում Ռուսաստանի Դաշնության նախագահ Վլադիմիր Պուտինի և ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբամայի հանդիպումը Պեկինում նոյեմբերի 10-11-ին կայանալիք Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության գագաթնաժողովի շրջանակներում:
«Այդպիսի խոշոր միջոցառումների շրջանակներում, որպես կանոն, տեղի են ունենում ինտենսիվ շփումներ, այդ իսկ պատճառով նման հանդիպման հնարավորությունը բացառել չի կարելի»,- ՏԱՍՍ գործակալությանը հայտնել է ՌԴ նախագահի մամուլի քարտուղար Դմիտրի Պեսկովը:
Ավելի վաղ ԱՄՆ նախագահի վարչակազմի պաշտոնական ներկայացուցիչն հայտարարել էր, թե նախագահ Բարաք Օբաման հույս ունի ոչ ֆորմալ զրույց ունենալ Ռուսաստանի նախագահի հետ «Ասիա-խաղաղօվկիանոսյան տնտեսական համագործակցության, ինչպես նաև G20 գագաթնաժողովների շրջանակներում»: Վերջին միջոցառումը տեղի է ունենալու ավստրալիական Բրիսբենում նոյեմբերի 15-16-ին:

Дмитрий Песков: Путин и Обама могут встретиться на полях саммитов АТЭС и G20
В Кремле не исключают возможности встречи президентов России и США Владимира Путина и Барака Обамы «на полях» саммитов АТЭС и G20. Как передает BBC, об этом сообщил пресс-секретарь Путина Дмитрий Песков.
«В настоящий момент отдельной официальной встречи Путина и Обамы не планируется, однако в ходе подобных крупных международных мероприятий главы государств, как правило, имеют возможность неформально пообщаться „на полях” этих саммитов», – сказал Песков журналистам.
Ранее о возможности проведения неформальной встречи президентов сообщил источник в президентской администрации США.
Саммит АТЭС пройдет в Пекине 10-11 ноября, а на 15-16 ноября запланирован саммит «большой двадцатки» в австралийском Брисбене.