Իլհամ Ալիևն ընտրություններից 4 տարի առաջ կեղծ սոցհարցումներով փորձում է բարձրացնել իր վարկանիշը. «Ազադլիգ»
Ադրբեջանի իշխաննություններից սնվող «Ռեյ» մոնիթորինգային կենտրոնը Բաքվում սոցհարցում է անցկացրել, որի արդյունքները ցույց են տվել՝ եթե նախագահական ընտրություններն անցկացվեին գալիք կիրակի, ապա սոցհարցման մասնակիցների 83 տոկոսն իր ձայնը կտար ներկայիս նախագահ Իլհամ Ալիևին, 82 տոկոսը դրական պատասխան է տվել «Իլհամ Ալիևը բավարարո՞ւմ է ձեր շահերին» հարցին, 65 տոկոսն էլ նախագահի պաշտոնում Ալիևին այլընտրանք չի տեսնում: Ադրբեջանական «Ազադլիգ» թերթը պնդում է, որ այս կեղծ հարցումները միտված են Ալիևի վարկանիշն արհեստականորեն բարձրացնելուն:
«Ազադլիգ»-ը գրում է, որ հարցումներն Ադրբեջանում ընտրությունների նկատմամբ մարդկանց հավատի անկման պայմաններում գնահատվում են որպես իշխանության՝ ավանդույթի վերածված քարոզչություն, այլապես անհասկանալի է նախագահական ընտրություններից 4 տարի առաջ անցկացվող նման սոցհարցումը:
Թերթի կարծիքով` վերջին շրջանում Արևմուտքը բազմիցս շեշտել է Ադրբեջանում ավտորիտար վարչակարգի առկայության մասին, և հնարավոր է` Ադրբեջանի հասարակության մեջ այդ մտքի ամրապնդումից խուսափելու համար իշխանությունը կեղծ ճանապարհով վարկանիշ է ստեղծում: Մյուս պատճառն էլ թերևս վերջին օրերին նախագահի աշխատակազմի ղեկավար Ռամիզ Մեհտիևի` իշխանության ձախողման մասին խոստովանությունն է, որից պարզ դարձավ, թե բոլոր բնագավառներում իրավիճակն աղետալի է, ուստի հարցումն անցկացվում է ցանկացած վիճակում Իլհամ Ալիևին այլընտրանք չլինելը ցույց տալու համար:
«Ազադլիգ»-ը նաև հավաստիացում է՝ այս հարցումն անվստահելի է, քանի որ եթե Ալիևի վարկանիշն իրականում բարձր լիներ, ապա ընտրությունների կեղծման ու քաղաքական ակտիվիստներ ձերբակալելու կարիք չէր լինի:
«Եթե Իլհամ Ալիևը վարկանիշի խնդիր չունենար, երկրում ընդդիմադիր կուսակցության գրասենյակը չէր պայթեցվի, ընդդիմության առաջնորդի նկատմամբ արգելքներ չէին դրվի և նրա դեմ երկրի մամուլում բամբասանքների արշավի պատվեր չէր տրվի: Այս իշխանության իրական վարկանիշը հայտնի է և՛երկրի ներսում, և՛ դրա սահմաններից դուրս», -եզրափակում է թերթը:

Политика 15:54 07/11/2014
«Азадлыг»: Президент Азербайджана И. Алиев за 4 года до выборов пытается повысить свой рейтинг с помощью фальшивых соцопросов
В Азербайджане проправительственный центр мониторинга «Рэй» провел соцопрос среди жителей Баку, результаты которого показали: если президентские выборы состоятся в это воскресенье, 83% из респондентов проголосуют за нынешнего президента Ильхама Алиева, 82 % дали положительный ответ на вопрос «Удовлетворяет ли Ильхам Алиев ваши требования?», а 65 % не видят альтернативы Алиеву на посту президента.
Азербайджанская газета «Азадлыг» утверждает, что эти поддельные соцопросы преследует цель искусственно поднять рейтинг Ильхама Алиева.
«Азадлыг» пишет, что такие опросы в условиях спада веры людей в выборы оцениваются как уже ставшая традицией для власти пропаганда, в противном случае непонятно почему такой соцопрос проводится за 4 года до президентских выборов.
По мнению автора статьи, в последнее время Запад многократно подчеркивал присутствие авторитарного режима в Азербайджане, и возможно то, что власть пытается ложными методами создать себе рейтинг, чтобы избежать укрепления таких идей в рядах населения. Другая причина наверное кроется в последних выступлениях главы Администрации президента Рамиза Мехтиева, в результате которых стало ясно, что в стране ситуация во всех сферах плачевная. Можно предположить, что опрос проводился, чтобы показать отсутствие альтернативы Ильхаму Алиеву в любых ситуациях.
«Азадлыг» также утверждает, что результатам опроса нельзя доверять, так как если бы рейтинг Алиева был и вправду столь высок, то не было бы нужды в фальсификации выборов и аресте политических активистов.
«Если бы у Ильхама Алиева не было проблем с рейтингом, то не взрывали бы штаб оппозиционной партии, не были бы применены запреты по отношению к оппозиционному лидеру и против него не заказывали бы кампанию сплетен в СМИ. Настоящий рейтинг этого правительства известен и внутри страны и за ее пределами», – отмечает газета.
Центр мониторинга выборов: В Азербайджане нет политических условий для проведения свободных и справедливых выборов
Власти Азербайджана признали кризис общественного сознания в стране и свою беспомощность в борьбе с ним