Գ. Պետրոսյան. Թուրքիան շարունակելու է խաղալ
Թուրքիան մի քանի ճակատով՝ դիվանագիտական, տեղեկատվական, քարոզչական, պատրասվում է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց թուրքագետ Գևորգ Պետրոսյանը:
Նա նշեց, որ աշխարհահռչակ երգիչ, Շվեյցարիայում Հայաստանի դեսպան Շառլ Ազնավուրի «հարցազրույցը» թուրքական Posta թերթին, Թուրքիայի վարչապետի խորհրդականի պաշտոնում պոլսահայ մտավորական Էթյեն Մահչուփյանի նշանակումը տեղավորվում են Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի նախապատրաստման շրջանակում:
«Այս բոլոր քայլերով Թուրքիան փորձում է խաղալ, ցույց տալ միջազգային հանրությանը, որ փոխվել է, դրական զարգացում է ապրում, դրական տեղաշարժեր են կատարվում երկրում»,- ասաց թուրքագետը՝ հավելելով, որ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին ընդառաջ Թուրքիայի կողմից նման անկանատեսելի, զուտ մակերեսային, քարոզչական քայլեր լինելու են:
Գ. Պետրոսյանի կարծիքով, այս պահին այդքան էլ ճիշտ չէ, որ Հայաստանն իր բոլոր ռեսուրսներն օգտագործի միայն Հայոց ցեղասպանության միջազգային ճանաչման ուղղությամբ, այլ պետք է ուժերը կենտրոնացվի իրավական դաշտում խնդիրը լուծելու ուղղությամբ: Ըստ նրա, այս ուղղությամբ աշխատելու համար նախ և առաջ պետք է ստեղծել տեղական ու միջազգային մասնագետներից կազմված հանձնաժողով, որը պետք է հարցը քննի տարբեր տեսանկյուններից: Հանձնաժողովը, ըստ թուրքագետի, պետք է որոշակի ժամանակում կարողանա եզրակացություն տալ, թե որքանով է իրատեսական դիմել միջազգային դատարան, ինչ քայլեր պետք է արվեն:

Комментарии 13:20 10/11/2014
Турция ведет подготовку к 100-й годовщине Геноцида армян сразу по нескольким фронтам: дипломатическому, информационному, пропагандистскому. Об этом заявил сегодня на пресс-конференции тюрколог Геворк Петросян.
По его словам, «интервью», которое якобы всемирно известный шансонье Шарль Азнавур дал турецкому изданию Posta («posta.com.tr»), назначение стамбульского писателя, журналиста, публициста армянского происхождения Этьена Махчупяна главным советником премьер-министра Турции Ахмета Давутоглу умещаются в рамки подготовительных работ Анкары к 100-й годовщине Геноцида армян.
«Всеми этими шагами Турция пытается вести игру, продемонстрировать международному сообществу, будто она изменилась и в стране происходят позитивные сдвиги», – сказал эксперт, добавив, что с приближением 100-й годовщины Геноцида армян Турция будет предпринимать подобные поверхностные пропагандистские действия.
При этом Г.Петросян выразил мнение, что на данный момент Армения не должна направлять все свои ресурсы на международное признание Геноцида армян: силы должны быть сконцентрированы и в направлении решения проблемы в правовой плоскости. Для этого, по словам тюрколога, должна быть сформирована комиссия, состоящая из местных и международных специалистов, которая будет рассматривать данный вопрос в разных аспектах.