Քաղաքական 18:41 12/11/2014
«Իրանը շարունակելու է ուրանի հարստացման աշխատանքները»,-այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Սեյյեդ Աբբաս Արաղչին:
Իրանի փոխարտգործնախարարը, անդրադառնալով Իրանի միջուկային խնդրի շուրջ ընթացող զարգացումներին, մասնավորապես նշել է. «Իրանը միանշանակ շարունակելու է ուրանի հարստացման աշխատանքները, սակայն հարցը նրանում է, թե որքան կլինի դրա քանակը. Հարստացված ուրանի քանակը կապված է գիտության ոլորտում առկա պահանջարկի հետ»:
Հավելենք, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) գլխավոր քարտուղար Յուկիա Ամանոյի՝ օրերս հրապարակած զեկույցում նշվում է, որ վերջին երեք ամսվա ընթացքում Իրանը ավելացրել է 5 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները՝ հասցնելով 8 տոննայի: Զեկույցի մեկ այլ բաժնում էլ նշվում է, որ Իրանը 20 տոկոս հարստացված ուրանի պաշարները վերածել է օքսիդի:
Նշենք, որ օրերս Օմանի մայրաքաղաք Մասկատում Իրանի, ԱՄՆ-ի ԱԳ նախարարներ Մոհամմադ Ջավադ Զարիֆի, Ջոն Քերիի և ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր հանձնակատար Քեթրին Էշթոնի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ եռակողմ հանդիպում: Նախատեսվում է, որ այսօր տեղի կունենա Զարիֆ-Էշթոն հանդիպումը, որից հետո կողմերը կհրապարակեն Օմանում կայացած հանդիպման արդյունքները:
Նկատենք, որ 2013թ. նոյեմբերի 24-ին Ժնևում Իրանի և «5+1 խմբի» միջև համաձայնագիր էր ստորագրվել, համաձայն որի՝ վեցամսյա ժամկետում համապարփակ համաձայնագիր ստորագրելու նպատակով կողմերը պետք է բանակցություններ անցկացնեին: Ս.թ. հուլիսի 20-ին ավարտվեցին բանակցությունները, սակայն կողմերն այդպես էլ համաձայնության չեկան. Որոշում կայացվեց բանակցությունների ժամկետը երկարացնել ևս 4 ամսով, մինչև 2014թ. նոյեմբերի 24-ը: Այդ ընթացքում կողմերի միջև մի քանի հանդիպումներ են տեղի ունեցել, սակայն, այդպես էական հարցերի շուրջ առկա են լուրջ տարաձայնություններ: Օմանում անցկացվող բանակցությունների արդյունքները կարող են վճռորոշ դեր ունենալ վերջնական համաձայնության կայացման գործում:

МИД Ирана: Тегеран продолжит работы по обогащению урана
Иран продолжит работы по обогащению урана. Как передает иранское информационное агентство «ФАРС», об этом заявил замминистра иностранных дел Ирана Сейед Аббас Аракчи.
Замглавы МИД Ирана, обратившись к развитиям вокруг иранской ядерной проблемы, в частности отметил: «Иран однозначно продолжит работы по обогащению урана, однако вопрос в том, каким будет его количество. Количество обогащенного урана зависит от спроса в научной сфере».
Добавим, что в обнародованном на днях докладе главы Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) Юкии Амано отмечается, что Иран в течение последних трех месяцев увеличил запасы обогащенного до 5% урана до 8 тонн. В другом разделе доклада указывается, что Иран преобразовал высокообогащенный уран (до 20 %) в оксид урана.
Как известно, во вторник, 11 ноября, в столице Омана Маскате состоялся полноформатный раунд переговоров «шестерки» международных посредников, главы МИД Ирана Мохаммада Джавада Зарифа и спецпредставителя ЕС по иранской ядерной программе Кэтрин Эштон (экс-глава дипломатии ЕС). Раунд последовал за напряженной серией трехсторонних встреч Эштон, Зарифа и госсекретаря США Джона Керри.
Следующий полноформатный раунд переговоров «шестерки» международных посредников и Ирана предполагается провести в Вене 18-24 ноября.