Օրվա մամուլ 09:25 13/11/2014
ՀՀ կառավարությունը մշակել է օրենքի նախագիծ, ըստ որի, Հայաստանում արտադրվող ալյուրի մեծագույն մասը արհեստականորեն հարստացվելու է միկրոտարրերով և վիտամիններով: Դա կրելու է պարտադիր բնույթ բոլոր խոշոր ալրաղացների համար: Այս մասին գրել է «Հայկական ժամանակ»-ը:
«Ալյուրը, ըստ մշակված նախագծի, պետք է հարստացվի երկաթով, ֆոլաթթվով և վիտամին А-ով: Այն արտադրողները, ովքեր չեն հարստացնի ալյուրը, կենթարկվեն մինչեւ 200 միլիոն դրամ տուգանքի: Ալյուրի հարստացումը նշված միկրոտարրերով ընդունված է աշխարհում, և հատկապես երկաթի պակասը, ըստ Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության, հանգեցնում է սակավարյունության, որով աշխարհում տառապում է հղի կանանց և երեխաների ավելի քան 40 տոկոսը: Հայաստանում իրականացված ուսումնասիրությունների համաձայն, հղի կանանց 37 և երեխանի 25 տոկոսն են տառապում սակավարյունության այս կամ այն աստիճանով: Օրենքի նախագիծը այսօր կքննարկվի կառավարության նիստում»,-հավելել է թերթը:

«Айкакан жаманак»: Производимая в Армении мука будет обогащаться микроэлементами и витаминами
Правительство Армении разработало проект, согласно которому большая часть производимой в республике муки будет искусственно обогащаться микроэлементами и витаминами. Это будет носить обязательный характер для всех крупных мукомольных предприятий. Об этом пишет газета «Айкакан жаманак».
Как отмечает издание, согласно разработанному проекту, мука должна обогащаться железом, фолиевой кислотой и витамином А. Производители, которые не будут обогащать муку, подвергнуться штрафу в размере 200 миллионов драмой. Обогащение муки указанными элементами принято во всем мире. Как сообщает Всемирная организация здравоохранения, именно нехватка железа может приводить к анемии, которой страдают более 40% беременных женщин и детей в мире.
«Согласно проведенным в Армении исследованиям, 37% женщин и 25% детей в республике страдают анемией в той или иной степени. Проект закона будет обсуждаться на сегодняшнем заседании правительства Армении», - отмечает издание.