Հասարակություն 13:50 15/11/2014
Թուրք երգիչ Աթիլլա Թաշը հրապարակավ նշել է 10 պատճառ, թե ինչու չի սիրում Թուրքիայի Հանրապետության նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին:
«Քեզ չեմ սիրում ՌԹԷ ու պարտավոր էլ չեմ սիրել»,- ըստ «Ermenihaber.am»-ի` գրել է Թաշը թուրքական «Օրթասայֆա» լրատվակայքում:
Երգիչը «Էրդողանին չսիրելու 10 պատճառ» վետառությամբ իր հոդվածում հատ-հատ թվարկում է բոլորը:
1. Էրդողանն ասում է. «Ոնց ասեմ, էնպես է լինելու»: Նա պետության շահերը ստորադասում է իր էգոյին: Ամբողջ աշխարհը ծաղրում է իրեն ու Թուրքիային, իսկ ինքը դեռ շարունակում է տարված մնալ համաշխարհային լիդերի հովերով:
2. Նա շատ ոխապահ է: Ով դուրս գա նրա դեմ, լինի լրագրողը, ընդդիմադիր գործիչ, գործարար, դատավոր, դատախազ, ոստիկան, երիտասարդ, ուսանող, թե մի անբողջ երկիր, թշնամի է դառնում: Ոմանց հարկերով, ոմանց էլ այլ բաներով է նեղը գցում:
3. Խոսքով մերժում է կրոնական և ռասսայական խտրականությունը, բայց գործով անում է դրանք. «կներեք ինձ հայ են ասել» խոսքով դեմ է դուրս գալիս հային, «հրեայի վիժվածք» խոսքով դեմ է դուրս գալիս հրեային:
4. Ոստիկանական բռնություններից սպանված Բերքին Էլվանի, Աբդուլլահ Ջոմերթի, Ալի Իսմաիլ Քորքմազի և էլի շատերի հանդեպ գթասիրտ չի գտնվում: Նրանց ընտանիքներներին անգամ օգնության ձեռք չի մեկնում, դեռ մի բան էլ վանում է: Չի ստանձնում ոչ մի պատասխանատվություն:
5. Բաց աճուրդները տալիս է յուրայիններին, ամրապնդում էիր դիրքերը մեդիադաշտում: Ականջ չի դնում աշխարհի կամ էլ ժողովրդի դիտողություններին, հանդգնաբար հաշվի չի առնում դրանք: Ոչ մի քննադատություն չի հանդուրժում:
6. Իր կողմից արվող ամեն սխալը կապում է երևակայական թշնամիների հետ: Ինքնաքննադատություն բացարձակ չի անում: Մեղքը շարունակ բարդում է ընդդիմադիր կուսակցությունների վրա:
7. Դեռ իշխանության եկած-չեկած` սպորտի, մասնավորապես ֆուտբոլի մեջ ներքաշեց կեղտոտ քաղաքականությունը` ասելով. «ֆուտբոլային մարզադաշտերում էլ քաղաքականություն կա»:
8. Ասաց. «Երկրում 3 մլրդ տնկի եմ դրել» ու իրեն իրավունք վերապահեց կտրել նույնքան ծառ նույն այդ երկրում: Բանվորների և զինվորների սպանությունները կապում է իսլամական միստիկայի հետ, մինչդեռ իր որդու վրա չի թողնում ոչ մի օրենք չի տարածվի:
9. «Ես համաշխարհային լիդեր եմ, Մերձավոր Արևելքում առանցքային խաղացող» ասելով` խառնվում է մեկ ուրիշ երկրի ներքին գործերին և Թուրքիայի Հանրապետությունը ներքաշում անհայտ արկածախնդրությունների մեջ:
10. Փոխանակ բացահայտեր Հանրապետության պատմության ամենամեծ կաշառակերության գործը, դա անվանեց հեղաշրջման փորձ ու այնքան ամոթալի բաներ արեց, որ եթե գրեմ, ցուցակը կերկարի:

Десять причин нелюбви к Эрдогану. Певец А. Таш напомнил антиармянские заявления президента Турции
Турецкий певец Атилла Таш перечислил 10 причин своей нелюбви к президенту Турции Реджепу Тайипу Эрдогану. Как передает Ermenihaber.am, об этом он сегодня написал на турецком портале «Ортасайфа».
«Я тебя не люблю, РТП, и не обязан любить», – заявил певец и далее в своей статье перечислил «10 причин нелюбви к Эрдогану».
1. Эрдоган говорит: «Как скажу, так и будет! ». Он подчиняет интересы государства своему эго. Весь мир высмеивает его и Турцию, а он продолжает себя утешать мыслью, будто он мировой лидер.
2. Он очень злопамятный и мстительный. Любой, кто выступает против него, будь то журналист, оппозиционер, бизнесмен, судья, прокурор, полицейский, представитель молодежи, студент или целая страна, становится врагом. Одних он давит налогами, других – иными способами.
3. На словах он отрицает религиозную и расовую дискриминацию, но на деле сам ее проявляет. Словами «извините, меня назвали армянином», «еврейский выродок» он выступает против армян и евреев.
4. Он не проявляет милосердия к пострадавшим вследствие насильственных действий со стороны полиции. Не только не протягивает руки помощи их семьям, но еще и отталкивает. Не берет на себя никакой ответственности.
5. Открытые аукционы предоставляет своим, укрепляет свои позиции в медиасфере. Не прислушивается к мнению мира или народа, наглым образом не считается с ними. Не терпит никакой критики.
6. Все свои ошибки он связывает с некими мнимыми врагами. Совершенно не занимается самокритикой. Постоянно сваливает вину на оппозиционные партии.
7. Еще не придя ко власти, он привнес грязную политику в спорт, в частности, в футбол, заявив, что «политика действует и на футбольном поле».
8. Он заявил, мол, посадил 3 млн. саженцев, но оставил за собой право вырубить ровно столько же деревьев. Убийства рабочих и военнослужащих связывает с исламской мистикой, между тем не позволяет, чтобы на его сына распространился хоть один закон.
9. Он заявляет, что является мировым лидером, ключевым актором на Ближнем Востоке, вмешивается во внутренние дела другой страны, вовлекает Турцию в неизвестные авантюры.
10. Вместо того, чтобы расследовать самый крупный случай коррупции в истории страны, он назвал его попыткой государственного переворота и совершил столько позорного, что если перечислить, этот список станет намного длинней.
Напомним, этим летом участвовавший в президентских выборах в Турции премьер-министр Реджеп Тайип Эрдоган во время телепередачи «Говорят кандидаты» в эфире NTV, коснувшись сведений о своем этническом происхождении, отметил: «Чего только не говорили обо мне, меня часто оскорбляли, называли грузином и, что еще хуже, извините, но меня даже называли армянином. Но узнал у моих родителей, что я турок». Данное заявление вызвало серьезное недовольство, в том числе и среди политических сил в стране.