ԼՂՀ ԱԳ նախարարը. Հրադադարի ռեժիմի նման աննախադեպ խախտումը մարտահրավեր է ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի խաղաղարար ջանքերին
Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Կարեն Միրզոյանն այսօր ընդունել է ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցիչ, դեսպան Անջեյ Կասպշիկին: Այս մասին հայտնում են ԼՂՀ ԱԳՆ տեղեկատվության և հասարակայնության հետ կապերի վարչությունից:
Կողմերը քննարկել են ԼՂՀ Պաշտպանության բանակի ռազմաօդային ուժերի ուսումնավարժական թռիչք իրականացնող ուղղաթիռի Ադրբեջանի կողմից խոցման հետևանքով ստեղծված իրավիճակը։ ԼՂՀ արտաքին գործերի նախարարն ընդգծել է, որ ադրբեջանական կողմից հրադադարի ռեժիմի նման աննախադեպ խախտումը մարտահրավեր է նախ և առաջ միջազգային հանրության, մասնավորապես, ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ պետությունների խաղաղարար ջանքերին։
Կարեն Միրզոյանը նշել է, որ միջադեպերի համար պատասխանատուի հասցեական դատապարտման բացակայությունն Ադրբեջանում ընկալվում է որպես անպատժելիության արտոնագիր և այդ համատեքստում կարևորել հրադադարի խախտումների հետաքննության մեխանիզմների մշակումն ու իրագործումը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև մի շարք հարցերի, մասնավորապես, ԵԱՀԿ գործող նախագահի անձնական ներկայացուցչի գրասենյակի կողմից իրականացվող դիտարկումների վերաբերյալ։

Политика 20:41 17/11/2014
Глава МИД НКР: Отсутствие адресного осуждения виновника за инциденты воспринимается в Баку как лицензия на безнаказанность
Министр иностранных дел Нагорно-Карабахской Республики Карен Мирзоян принял сегодня Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ посла Анджея Каспршика. Об этом сообщает пресс-служба МИД НКР.
Согласно информации, стороны обсудили ситуацию, сложившуюся в результате поражения ВС Азербайджана вертолета ВВС НКР, осуществлявшего учебно-тренировочный полет. Министр иностранных дел НКР подчеркнул, что подобное беспрецедентное нарушение режима прекращения огня является в первую очередь вызовом миротворческим усилиям международного сообщества и, в частности, стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ.
Карен Мирзоян также отметил, что отсутствие адресного осуждения ответственного за инциденты воспринимается в Азербайджане как лицензия на безнаказанность. В этом контексте глава МИД НКР подчеркнул важность выработки и реализации механизмов расследования случаев нарушений режима перемирия.
Обсуждались также ряд вопросов, касающихся мониторингов, которые проводятся офисом Личного представителя Действующего председателя ОБСЕ.
Бако Саакян и Анджей Каспршик обсудили ситуацию на линии соприкосновения ВС НКР и Азербайджана
Мовсес Акопян и Анджей Каспршик обсудили вопросы, связанные с судьбой экипажа сбитого вертолета ВВС НКР