Իսպանիայի խորհրդարանը ճանաչել է Պաղեստին պետությունը
Իսպանիայի խորհրդարանի ստորին պալատը ճնշող մեծամասնությամբ ճանաչել է Պաղեստին պետությունը: Այս մասին հայտնում է ABC news-ը` հղում կատարելով Associated Press գործակալությանը:
Խորհրդանշական բնույթ ունեցող բանաձևին կողմ է քվերակել 319 պատգամավոր, դեմ 2-ը, իսկ ձեռնպահ` 1-ը: Այժմ բանաձևը վերանայվելու է խորհրդարանի վերին պալատում:
«Այս ճանաչումը պետք է Պաղեստինի ու Իսրայելի միջև բանակցային գործընթացի արդյունք հանդիսանա, այնպես որ երկու կողմերը խաղաղություն և անվտանգություն երաշխավորեն, ինչպես նաև մարդու իրավունքների պաշտպանություն և տարածաշրջանում կայունություն»,-ասվում է բանաձևում:
Փաստաթղթում կոչ է արվում նաև երկրի կառավարությանը քայլեր ձեռնարկել, որպեսզի Պաղեստինը ճանաչեն ԵՄ այլ երկրներ:
Հիշեցնենք, որ անցած ամիս նման խորհրանշական քայլի դիմեցին նաև Մեծ Բրիտանիայի և Իռլանդիայի խորհրդարանները, իսկ Շվեդիան պաշտոնապես ճանաչեց Պաղեստին պետությունը:

Spain symbolically recognizes Palestinian state
Spain's Parliament has overwhelmingly approved a largely symbolic resolution that recognizes a Palestinian state, The Associated Press reported.
The non-binding resolution follows moves in other European countries intended to push for a two-state solution to the Israeli-Palestinian conflict.
The vote Tuesday night was 319 in favor with two opposed and one abstention.
Britain and Ireland approved similar motions last month. Sweden's new left-leaning government went further and officially recognized a Palestinian state Oct. 30 — prompting Israel to withdraw its ambassador from Stockholm.
The European efforts reflect growing international impatience with Israel's nearly half-century control of the West Bank, east Jerusalem and its blockade of the Gaza Strip.
The Socialist opposition party that presented the resolution condemned the killing Tuesday of four people in a Jerusalem synagogue by two Palestinian cousins.