Հասարակություն 17:17 24/11/2014
ԱՄՆ-ն պլանավորում է զենք գնել Իրաքի սուննիադավան ցեղերի համար: Սպառազինության մեջ մտնում են AK-47 ինքնաձիգեր, ձեռքի հակատանկային նռնականետեր և ականանանետեր, որն ուղղվելու է «Իրաքի և Լևանտի իսլամական պետության» դեմ պայքարելու համար: Այս մասին հայտնում է Reuters գործակալությունը:
24.1 միլիոն դոլար ծախսելու ծրագիրը 1.6 միլիարդ դոլարի հասնող ավելի լայն ծրագրի մաս է, որի վերաբերյալ դիմումն ուղարկվել է Կոնգրեսին: Ծրագրով նախատեված է մարզել ու զինել իրաքյան ու քրդական ուժերին:
Կոնգրեսին ուղարկված փաստաթղթում նշվում է, որ սուննիադավան ցեղերի հետ համագործակցությունը «երկարաժամկետ հեռանկարում ունենալու է շատ կարևոր նշանակություն ԻԼԻՊ-ին ոչնչացնելու համար»:
Փաստաթղթում նաև նշվում է, որ ցեղերի զինված ստորաբաժանումները «կարող են Իրաքի ազգային գվարդիայի ստեղծման հիմք» հանդիսանալ, իսկ ամերիկյան զենքը մատակարարվելու է բացառապես Իրաքի կառավարության միջոցով:

In the world 17:59 24/11/2014
The United States plans to buy arms for Sunni tribesmen in Iraq including AK-47s, rocket-propelled grenades and mortar rounds to help bolster the battle against Islamic State militants in Anbar province, according to a Pentagon document prepared for Congress.
The plan to spend $24.1 million represents a small fraction of the larger, $1.6 billion spending request to Congress focusing on training and arming Iraqi and Kurdish forces, Reuters reported.
But the document underscored the importance the Pentagon places on the Sunni tribesmen to its overall strategy to diminish Islamic State, and cautioned Congress about the consequences of failing to assist them.
"Not arming tribal fighters will continue to leave anti-ISIL tribes reluctant to actively counter ISIL," the document said, using another acronym for the group which has seized control of large parts of Syrian and Iraq and is gaining territory in Anbar despite three months of U.S.-led air strikes.