Հասարակություն 18:58 26/11/2014
Նոյեմբերի 26-ին Փարիզում ընթացող ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի Ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պաշտպանության մասին կոնվենցիայի միջկառավարական կոմիտեի 9-րդ նիստին որոշում է կայացվել ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկում ներառել Հայաստանի կողմից ներկայացված «Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսեւորումները Հայաստանում» հայտը:
2013թ. ներկայացված հայտն անցել է կոնվենցիայով սահմանված ընթացակարգային փուլերը` ստանալով փորձագիտական դրական եզրակացություն։
Այսպիսով, ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի մարդկության ոչ նյութական մշակութային ժառանգության ներկայացուցչական ցանկը համալրվեց հայկական ևս մեկ` չորրորդ մշակութային արժեքով:
Հայտը պատրաստվել է ՀՀ ԳԱԱ հնագիտության և ազգագրության ինստիտուտի, ՀՀ մշակույթի նախարարության և Հայաստանի ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի ազգային հանձնաժողովի կողմից։
«Լավաշ. ավանդական հացի պատրաստումը, նշանակությունը և մշակութային դրսևորումները Հայաստանում» հայտին կարելի է ծանոթանալ հղումով։

Общество 21:41 26/11/2014
На проходящем в Париже 9-м заседании межправительственного комитета Конвенции об охране нематериального культурного наследия ЮНЕСКО 26 ноября принято решение включить в список нематериального культурного наследия представленную Арменией заявку «Лаваш: изготовление традиционного хлеба, значение и культурные проявления в Армении». Об этом сообщает пресс-служба МИД Армении.
Представленная в 2013 году заявка прошла установленные конвенцией процессуальные этапы, получив положительное экспертное заключение.
Таким образом, список нематериального культурного наследия ЮНЕСКО пополнился еще одной, четвертой армянской культурной ценностью.
Заявка была подготовлена Институтом археологии и этнографии Национальной академии наук Армении, министерством культуры РА и Национальной комиссией Армении по ЮНЕСКО.
С заявкой «Лаваш: изготовление традиционного хлеба, значение и культурные проявления в Армении» можно ознакомиться здесь.